Dinsdag 8 Januari. A". 1867. N°. 2118. Verkiezing van twee leden voor den Gemeen teraad. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ8.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prjjs der Advertentiën1-6 regels/0.75. Iedere regel moer 12j'Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichteu van 1-4regels f0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. 8poortreinfln van Leiden naar 's-Qravenkage, Delft, Sehiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 a. 1 m.; 12 n 41 m.; 3 u. 37 u.; 6 u. 6 m.; 9 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 n. 43 m.; 8 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen, 5 u.j van'Amsterdam (Baerebijt) naar Leiden, dagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Po«tbu*liohtingeo aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morg. te 7 u. 50 ra. en te 10 u.50 m.; 'snamidd. te 8 a. 85 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u'. 50 m. en 3 n. 35 m. 'snamiddags. Oost-Iodisobe Laudpoat. Over Southampton, l en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks v»d 8 u. 's na. tot 10 u. SO m. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden»- Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag teil men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrgdng en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 arenBureau der Plaatselijke Secretarie open da -iyks van 10-4 uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente-Architect s tf spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 men. Kantoor der la- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9 1 uren uu vaa 5 S uren; vaa's- Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. II. Wij hebben van de invulling van onze stembriefjes nim mer een geheim gemaakt enofschoon de journalistiek niet altijd verplicht is met eene keuze voor te gaanook thana zyn wij geneigd onze candidaten op te geven. Konden wij uit het viertal eene keuze doenwij stemden Prof. Buys en den heer Eigemanomdat dezen ons het meest geschikt voorkwamen- maar de keuze is thans tusschen twee dub beltallen. Onvoorwaardelijk hebben we ons nimmer bepaald tot zoogenaamde liberale candidaten voor leden van den ge meenteraad; - wij zouden, niet belemmerd zijnde door het verschil in de kleur der stembriefjes, thans dienzelfden weg volgen: maar nu moet ook tusschen die twee heeren eene keuze worden gedaan. En als we dan den be3taanden toe stand met een ernstigen blik beschouwendan is er veel dat op onze keuze invloed uitoefent. Steeds hebben we be streden de meening, dat de orthodoxe Protestantsche en de Roomsch Katholieke kiezers als staatspartijen werden aange merkt, maar is er nu geene reden, om het verbond tus schen staatkundige liberalen en moderne theologenals het op politiek gebied zich openbaartop gelijken grond als heil loos te bestrijden? Sedert het begin van het jaar 186 6 is de liberale party verdeeld geraakt en heeft zij veel van haar kracht verloren, omdat nog steeds de Katholieken haar steunden. Sedert het liberalisme in een kwaden reuk is ge komen ontviel de constitutioneele partij haar voornaamste steunen als nu de liberalen wien wij het kiesstelsel heb ben te dankende breede zoom der minst aangeslagenen ▼oor het kiesrecht gaan vernederen en spreken van i/den kleinen manwordt het den waren vryzinnige lastig gemaakt en zyn party beschuldigd van aristocratie en despotisme. Velen, vooral onder de Katholieke kiezers, die vroeger op liberale candidaten stemdenwillen daarvan niets meer hoo- ren en er is waarlijk gegronde vreesdat het liberalisme een reactie uitlokt. Dat onrustbarend verschijnsel openbaart zich ook bij de verkiezingen voor leden van den gemeenteraad want die vrees is niet zoo ongegrond, dat ook door partijgeest op het gebied van het bestuur der gemeentezaken het regeeren onmogelijk wordt gemaakt, als de raadsbesluiten slechts met eene geringe meerderheid van stemmea worden genomen. Die partijgeest is vooral blijkbaar geweest in de wijze, waarop het plau van den heer Seheltema i3 behandeld ofschoon nog niemand zooveel blijken gegeven heeft van kennis van het beheer der plaatselijke geldmiddelen dan hij zoo ook in de wijze van bestrijding van zijn voorstel tot verhooging der schoolgelden, dat nog te weinig bekend isom daarover een rechtvaardig oordeel te kunnen vellen. Bespottelijk is het de trom te roeren alsof Leiden door de voorstellen van den heer S. in dreigend gevaar verkeert, terwijl die voorstellen zelf door staathuishoudkundigen van naam worden verdedigd op staathuishoudkundige gronden. Waarlijk het aantal is zeer gering van de raadsledendie zich in de behandeling van gemeentezaken door strenge recht zinnigheid in het godsdienstige laten beheerschen. Maar is het eerlijk, het schriftelijk voorstel van den heer S., dat al leen in handen der plaatselijke schoolcommissie en bij haar be kend is, zonder dat iemand anders daarvan kennis draagt rond te dragen en uit te bazuinen, terwijl het in zijn ge heel openbaar gemaakt, alleen een onderwerp van algemeene beoordeeling kan uitmaken? Zou van een beambte ter se cretarie, die zulk een misbruik maakte van zijne betrekking, niet eene ernstige berisping, misschien eene ontzetting worden geëischt. En als de heeren Mr. J. T. Buys en Dr. H. Bourssa Wils worden gesteund door een pariij die zulke middelen gebruikt, dan is het plicht om te waarschuwen tegen zulke ongeteekende briefjes als bij de kiezers worden bezorgd onder de deur gestoken en om onze stem te geven aan de heeren A. H. Eigeman en Prof. A. Rutgers. Z. M. heeft tot burgemeesters der volgende gemeen ten benoemd: te Brunsum C. A. J, M. baron de Negri, in plaats van J. H. Huismans (op verzoek eervol ontsla gen); te Zuidhorn E. J. Gelderman, met eervol ontslag als burgem. der gemeente Ezinge; te Staphorst Mr. P. Slot, secret, aldaar; te Brandwijk, Molenaarsgraaf en Wijngaar den A. C. Groeneveldt, secret, aldaar: te Oost- en West- Barendrecht H. Swank, secret, aldaar, en te Rhoon Jhr. F. van Citters, in plaats van A. M. H. Schepman (op ver zoek eervol ontslagen); - voorts tot aommissaris van politie te Brielle J. W. Kemna, thans commissaris van politie en.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1