Baitenlandsch Nieuws. voor eene aanzienlijke dame heeft aangeboden een vaandel te vervaardigen. H. M. de Koningin zich heden Zaterdag morgen van Hd. paleis naar dat van Z. K. H. den Prins van Oranje begevende, had, ten gevolge der gladheid, het ongeval uit te glijden en achterover te vallen. Een dragonder en een burger die juist passeerdensnelden dadelijk toe en ver» leenden H. M. de noodige hulp om op te staan. Gelukkig heeft de Koningin geen het minste letsel bekomen. H. M. bedankte op minzame wijze de beide helpersen vervolgde alstoen den weg. Heden Zaterdag middag werd H. M. de Koningin we der onder hen opgemerktdie zich met het arrensleden bezig hielden. Naar men verneemtheeft het provinciaal gerechtshof van Noord-Holland de openbare terechtstelling van John Mares bevolenter zake van de reeds vroeger door ons me degedeelde feitenhem ten laste gelegd bij het bevel van verwijzing der arrond.-rechtbank te Haarlem. Het hof heeft echter tevens zijne voorloopige in vrijheid stelling gelast. De Staats-Gourant bevat het volgende overzicht van den stand der veeziekte gedurende de week van 16 tot 22 December in het arrondissement Leiden: De ziekte is in de besmette streek ten noorden van Lei den afgenomen hoezeer niet overal. Te Warmond en Wou- brugge is het getal aangetaste runderen weder geklommen. Zoo ook te Oegstgeest, waar 184 gevallen voorkwamen. Sassenheim en Noordwijk bleven deze week geheel bevrijd. Heviger dan vroeger woedde de ziekte in de meer oos telijk streek benoorden den Rijn. Zoo werd uitbreiding waar genomen te Nieuwkoop, Bodegraven, Aarlanderveen en Oudshoorn, en te Rijnsaterswoudesedert eenigen tijd be vrijd gebleven, kwamen plotseling 34 gevallen voor. Te Woerden en omstreken veranderde de toestand weinig. Verder werden ten zuiden van den Rijn weder gevallen van typhus waargenomen te Zwammerdam, Leiden en Kat wijk waar de veehouders in de laatste week van verliezen waren verschoond gebleven. Te Alphen. waar zij mede scheen geweken le zijn werden op nieuw 64 beesten aangetast. In het geheele arrondissement zijn van 2-8 December aanget. 1013 gest. 395 afgem. 1; 9—15 h u 855, 317, 1; 16-22 h 993 302, 0. Naar men bericht heeft de heer A. A. van Bem- melen alhier, de benoeming tot directeur der Rotterdamsche Diergaarde aangenomen. Bedankt door Ds. M. van Minnen te Tkolen voor het beroep naar de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde ge meente te 's-Gravendeel; door Ds. D. Breukelaar te Aaiten voor dat naar Oud-Loosdrecht. In den afgeloopen nacht te halftwee brak een brand uit in het werkhuis van den schrijnwerker Kosters in de Lange Schoolsteegdie zoo hevig toenamdat biunen een uur het perceel bijna geheel was uitgebrandterwijl de voor gevel werd omvergehaald. De nachtwacht heeft zich verdien stelijk gemaakt door dadelijk bij het ontdekken van den brand daaraan overal ruchtbaarheid te geven zoodat spoedig brandspuiten, schutterij, militairen en HH. burgemeester en wethouders op de plaats tegenwoordig waren. De brandweer had met moeielijkheden van verschillenden aard te kampen gelukkig dat er geen wind was, zoodat de brand zich tot het aangetaste perceel heeft bepaald. Vrijdag avond is door de politie alhier binnen deze stad aangehouden een schuit, waarin ongeveer vierhonderd ponden vleeschhetgeen, na onderzocht te zijn, afgekeurd en heden Zaterdag morgen begraven is. De Typographische Vereeniging Laurens Jansz. Coster alhier viert Maandag avond in de Stads Gehoorzaal haar 13-jarig bestaan, waarbij door eenige leden dier Vereeniging twee tooneelstukken worden opgevoerd. De opwekking eenige dagen geleden in een onzer nieuwsbladen gedaan tot belangstelling in de werkmans-ver eeniging //Nut en genoegen" blijkt niet vruchteloos te zijn geweest. Naar ons van eene geachte zijde wordt verzekerd vond zij weerklank bij een man die zich steeds gaarne met den werkman bemoeit, en door de belanglooze opleiding van vele jongelieden tot het vak hunner keuze, in alle stilte en eenvoud reeds zooveel heeft bijgedragen om den jeugdigen ambachtsman nuttig te zijn en hem het doel zijner bestem ming te helpen bereiken. Zijn voorstel aan een twaalftal leer lingen der bouwkundige school van het genootschap M. S. G. gedaan om de jeugdige vereeniging een blijk van sympathie te geven werd zeer goed opgenomen enterwijl de onder wijzers dier school zich daarbij aansloten gaf een geacht lid van het bestuur des genootschapsde heer J. W. Schaap, gaarne toe aan het verlangen van onderwijzers en leerlin gen, om zijn naam aan het hoofd der lijst geplaatst te zien, en zoo bracht men in een paar dagen ruim honderd gulden bijeen om dit tot aankoop van eenige voornaamste benoodigd- heden tot ontwikkeling en uitspanning te besteden. Nu bleef nog over de schulddelging. Had men vroeger wel eens gefluisterd dat het den ont werpers der mislukte volks-sociëteit aan de Marepoort met hun plan toch geen ernst was geweest, thans bleek dat ook zij nog altijd doordrongen waren van het denkbeeld der groote behoefte, die er voor den werkman bestaat om eene vereeniging te bezitten, waar hij zich, zoowel aangenaam uitspannen als nuttig ontwikkelen kon. Eene enkele mede- deeling van het plan zoo even genoemd was voldoende. De heer Van Wensen teekende op de aangeboden lijst, namens de firma De Heyder en Comp., voor een aanzienlijk bedrag en de heeren Schreden, Krantz en Van Heukelom toonden eveneens door belangrijke bijdragen dat het hun met de zaak degelijk ernst was, zoodat door de bijdragen dier heeren reeds 3/4 der benoodigde som was gevonden. De heeren Wolfson en Leembruggen waren mede aanstonds bereid een tastbaar blijk van belangstelling te geven, terwijl de heeren J. F. G. Molkenboer en A. Blansjaarmet den loop der zaak bekend gemaakt, zich vrijwillig aanboden om het nog ontbrekende te mogen aanvullen, en zoo was, behalve het bovengenoemde van onderwijzers en leerlingen des genoot schaps, binnen enkele uren de benoodigde 200 tot schuld delging gevonden. - Eenige heeren gaven nog boekwerken ten geschenke of toezegging daartoe, en wanneer dus de vereeniging de belangstelling der stadgenootenhet voor naamste waaraan zij thans groote behoefte heeft, bij voort during blijft ondervindenis hare toekomst zoo goed als verzekerd. Een ander bewijs van belangstelling in de zaak des volks mogen wij mede niet onvermeld laten. De heer Baron van Heemstra kwam eenige dagen geleden op het gelukkig denk beeld, om, geheel voor eigen kosten, de bezoekers der Volksvoor lezingen een feestavond te bereiden waarin hij zelf als spre ker optrad en waarbij in den vooravond eene goede mu ziek zich bij afwisseling deed hooren. - Bijgewoond door den Burgemeester en eenige aanzienlijke genoodigdenliep deze feestavond tot zichtbaar genoegen der talrijke aanwezi gen af, en een daverend applaudissement getuigde, toen de Voorzitter den Baron bedankte, hoezeer allen met djen dank instemden. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Vrij- dag des namiddags te 5 uren 3 6°, des avonds te 8 uren 34°, te 10 urcD 30°. Zaterdag morgen te 5 uren 18°, te 8 uren 19°, 's middags te 12 uren 29", 's namiddags te 4 uren 26°, De //Etendard" meldt: In den morgen van den 2den Januari is te Blidah en in andere plaatsen van de provincie Algiers eene aardbeving waargenomen, welke aanzienlijke schade heeft aangericht. Zij heeft aan een groot aantal men- schen het leven gekost. De mogendheden die het tractaat van 1831, Waarbij België als Koninkrijk werd geconstitueerden het tractaat van 1863, waarbij de Schelde-tol werd afgeschaft, onder- derteekend hebben, zullen waarschijnlijk tusschen beide ko men als scheidsrechters in de Ooster-Schelde-quaestie." Volgens berichten uit Peking van 8 November, is prins Rung, op den raad van een Fransch zee-officier voor nemens om eene Fransch-Chineesche vloot te vormen tot be strijding der zeeroovers en rebellen. Het aanbod van eenige aanzienlijke Romeinen om te Rome een gewapend korps op den voet eener stedelijke bur- gerweer te vormen tot ondersteuning der pauselijke regee ring is door den paus niet afgewezenmaar ook nog niet

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2