JV°. 2117. Maandag 7 Januari. Verkiezing van twee leden voor den Gemeen teraad. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels ƒ0.75; Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelreoht 35 Ctl. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Sehiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u.t de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, dagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuaiiohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton l en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's ra. tot 10 u. 80 m. 's av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeetier en Wethouder*Maandagen Donderdag te 11 uren. Coeimiiiie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - Preiident der Commieiie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 uren. - Bureau der Plaattelijke Secretarie 3 open da^< hjks vau 10-1 uren.- Theiaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12-1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Hechten en Aooijnzem dagelijks van 9luren en vau 3—6 uren; ran's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. I. De taak is ons gemakkelijk gemaakt, om een woord te zeggen over de aanstaande verkiezing, ter vervulling der opengevallen plaatsen in den gemeenteraad, door de tijdige aanbevelingen der kiesvereenigingendie tot een goede keuze in staat stellen. Wij ontveinzen het niet, dat de can- didaten zonder eenige uitzondering aanbevelenswaardig zijn omdat niemand hun de vereischte geschiktheid zal ontzeggen hoe verschillend ook het standpunt zij, waarop men zich ter beoordeeling plaatst, 't Komt er slechts op aan, wat men boven algemeene geschiktheid nog in het plaatselijk belang in raadsleden eischt. Wij houden ons overtuigd van de geschiktheid van Dr. Boursse Wils, om voor te lichten en aan te raden wat de openbare gezondheid zou kunnen bevorderen, terwyl wij steeds hooge gedachten koesterden ten aanzien van de theo retische en practische talenten van Prof. Buys op staathuis houdkundig gebied. De verschillende betrekkingen, die deze hoogleeraar heeft bekleed en de rijke ervaring, die hij heeft opgedaan in de bureaux van het gewestelijk bestuur van Noord-Hollandals secretaris van het Hoogheemraadschap van Rijnlandals lid en secretaris der Leidsche Maatschappij van Weldadigheid; - de eerlijkheid en onpartijdigheid, die hem altyd kenmerkten in de beoordeeling van de beginse len zijner tegenpartij en zijne veelzijdige kennis geven hem aanspraak op een raadsplaats of liever eischendat hem zulk eene plaats worde aangeboden. Maar niet minder, zooal niet meer aanbevelenswaardigis de heer A. H. Eigeman, die reeds als geboren Leidenaar en industriëel onze sympathie heeft en zeker ook die van het meerendeel der kiezers. Hoe goed en onberispelijk ook theo rieën zyn, er behoort naar onze overtuiging meer verstand en oordeel, om die toe te passen en daaromtrent verschil len wy meestal van onze geestverwanten want kennis van plaat selijke toestanden staat gelijk met eene bekendheid die onmis baar is tot het ontginnen en bebouwen van grond. Maar in dat opzicht heeft de heer Eigeman in den laatsten tijd in ons land een goeden naam verkregen. Als voorzitter der Vereeniging van en voor Nederl. Industriëelen munten zijne vertoogen en beschouwingen uit door grondige kennis en helder oordeel, zoodat wij ze in het Weekblad, dat door die Vereeniging wordt uitgegeven steeds met genoegen en instemming lazen. Als lid der Nederlandsche Commissie voor de Internationale Tententoonstelling die te Parijs in 186 7 wordt gehoudenis hem een taak van vertrouwen opgedra gen die hem vereert en hooge waardeering verdient. Aan het hoofd eener uitgebreide fabriek is hij bekend met de be langen der Leidsche Nijverheid en den toestand der arbei ders. Belast met bet voorzitterschap der bedoelde Vereeniging bewijzen de openbaar gemaakte verslagen der vergaderingen zijne uitstekende leiding en heldere uiteenzetting zijner be grippen. Zulk een man moet voor den Leidschen Gemeente raad worden benuttigd en op al die gronden moeten wij zijne verkiezing ten sterkste ondersteunen. En wat Prof. Rutgers betreft, wie zal het wagen, te twijfelen aan zijne bezadigdheid en rechtschapenheid zyne eerlijkheid en onpartijdigheid Niet het hoogleeraarsambt dat hij bekleedt met eer en waardigheid, maar zijne bekendheid met Leidsche belangen en toestanden, die hij naar het oor deel van bevoegde beoordeelaars bezit, geeft hem aanspraak op een vertrouwen dat hij in andere betrekkingen zoo ruim schoots geniet. Of is het ook zijn ernst en nauwgezetheid op kerkelijk gebied die vrees inboezemen bijv. voor een aantasting van den bestaanden toestand van het openbaar onderwijs? Zoo daarvoor eenige de minste grond bestond, wij waren de eersten om zijne verkiezing te ontraden; maar wij houden ons verzekerd, dat zulk een vermoeden slechts uit partijzucht wordt geboren en verspreid. Zoo de Leidsche kie zers waarde hechten aan maatschappelijke deugden, en in hunne vertegenwoordigers voor de behartiging der gemetn- telijke belangen ook op zedelijkheid en waren burgerzin piys stellen zal de naam van Prof. Rutgers op menig stembriefje ingevuld worden. Z. M. heeft den heer E. Dognée benoemd tot lid der Luxemburgsche orde van de Eikenkroon en den kapt. te- zee J. E. de Man tot Hd. adjudant in buitengewonen dienst - Z. M. de Koning heeft het beschermheerschap aan vaard van de scherpschutters-vereeniging te 's-Hage, waar-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1