Buitenlandsch Nieuws. mede aan den luit.-kol. W. A. Camp, militie-commissaris in Noord-Holland, den rang verleend van kolonel. Z. M. heeft met ingang van 1 Januari o. a. benoemd tot leden van den geneeskundigen raad in Zuid-Holland de heeren Dr. J. Bosscha Jr. te 's-Gravenhage en B. J. For- nara te Leiden. De audiëntie van den Minister van Financiën zal Don derdag 3 Januari niet plaats hebben. Op verzoek van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken overgelegd het rapport, dat door de Rijks-commissie den 30sten Augustus 1 865 betreffende de runderpest was ingediend en waaromtrent door den minister Thorbecke geheimhouding aan de leden dier commissie was opgelegd, dewijl hij het niet ter open baarmaking geschikt achtte. De raad in dat rapport gegeven is door zijne opvolgers ter harte genomen en heeft tot de thans toegepaste wettelijke maatregelen aanleiding gegeven. Uit Stolwijk wordt berichtdat de runderpest in die streken hevig is toegenomen en niet minder dan 5 00 run deren daaraan zijn bezweken. Het vleesch wordt door de behoeftigen gebruikt en slechts enkele runderen worden be graven. In de week van 16 tot 22 December 11. zijn in de provincie Utreöht alleen 189 5 runderen aan de ziekte gestorven. -Dr Staring geeft in den Nederlandschen Spectator eene uitvoerige beschouwing van de runderpest en de maatregelen die daartegen zijn aangewend. //Geneesmiddelen voor de run derpest zijn er niet, evenmin als voorbehoedmiddelen, en alles, wat als zoodanig aangeprezen werdis gebleken kwak zalverij te zijn. De ziekte verspreidt zich alleen door besmet ting; maar deze is zoo krachtig, dat de uitwaseming van een ziek beest, door de kleederen van den verkooper op gevangen, voldoende zijn om een gezond dier aan te tasten. Stroohooi en mest uit besmette stallenvleesch van ge zonde maar in besmette stallen geslachte dieren gestzakken uit Schiedamstroo uit Boskoopwaarin plantsoen gewik keld was, vliegen zelfs, honden en katten, alles kan de smetstof overbrengen. Hieruit volgt dat er slechts een enkel middel bestaat om de ziekte te keereD het afmaken en diep begraven van al het rundvee, dat op eene besmette stal aan wezig is, met vernietiging van alles, wat daar de smetstof kan hebben opgenomen. Alle ons omringende volken waren sedert lang, van die waarheden overtuigd en handelden dien overeenkomstig. Nu zijn wij Nederlanders ook al zoover ge komen maar niet voordat de veehouders zes millioenen gul dens aan gestorvenen twee millioen aan afgemaakt vee verloren hebbenterwijl de schatkist reeds één millioen kwijt is." Naar men verneemtbestaat bij de regeering het voornemen om een blijk van tevredenheid te geven aan geneeskundigen en andere personendie zich gedurende de jongste cholera-epidemie bijzonder hebben onderscheiden. Vrijdag en Zaterdag zijn te 's-Hage de examens van candidaat-Oost-Indisch-ambtenaren afgenomen. Elf sollicitan ten hebben daaraan deelgenomenwaarvan acht met gun- stigen uitslag. Men verzekert dat de gewone garnizoensverandering dit jaar niet in Mei maar tegen November zal plaats heb ben en dat alzoo de miliciens eerst zullen afgeëxerceerd zijn alvorens de regimenten hunne nieuw aan te wijzen gar nizoenen zullen betrekken. Bij de Rotterdamsche Diergaarde is in plaats van den heer Martin tot directeur benoemd de heer A. A. van Bemmelen conservator bij 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden. Een nieuw ongeluk is op den spoorweg tusschen Eind hoven en Luik Woensdag 11. gebeurd. De personentrein is tusschen Hasselt en Luik op een waggon gestootendie losgeraakt was en door den wind werd voortgestuwd. Dit gaf vertraging in de reis van den personentrein die gevolgd werd door een goederentrein. Toen de machinist van den eerste den laatste hoorde naderengaf hij het noodsein zoodat de reizigers nog bij tijds uit de waggons konden springen. Onmiddellijk daarop liep de goederentrein op den personentreinwaardoor eeDige beambten ernstig gekwetst en de waggons aanmerkelijk beschadigd zijn geworden. Uit Uithoorn wordt bericht, dat Zaterdag 11. in die gemeente eene groote ramp heeft plaats gehad. Eene van de stoombooten van de //Schroei'stoomboot-Reederijvarende van Dordrecht op Amsterdam en geladen met ongeveer 300 vaten petroleum, is Zaterdag middag omstreeks 1 uur op de hoogte van de Koninklijke Chemicaliën-fabrieken wel bij de arbeiderswoningen dier fabriekin brand geraakt. Naar men zegt, moet een vat pretroleum gesprongen en de petroleum in het vuur geloopen zijn en daar vlam gevat hebbenwant eensklaps sloegen rook en vlammen uit de machine-kamer. Gelukkig heeft men de tegenwoordigheid van geest had om de boot naar de overzijde van den Amstel te sturen; had men dit niet gedaan, dan waren de 40 ar beiderswoningen gewis eene prooi der vlammen geworden. Tot des namiddags ruim 5 uren bleef de boot vlammen en rook uitwerpen en was zij van binnen eene vloeiende vuur zee totdat eindelijk ook de yzeren romp gloeiend werd en een verschrikkelijk schouwspel opleverde. Doch toen raakte de boot uit elkander en zonk zij van achteren met een sis send geluid in de diepte. De strijd van het vuur met het water begon nu met hevige woede, en de brandende petro leum zette aan het inmiddels in duisternis gehulde land schap een akeligen lichtgloed bij. Doch nu verspreidde zich de brandende petroleum over het water en stak het riet en gras langs den weg aanzoodat de vlammen over den weg vlogen en elk verkeer stremden. Dit vuur werd echter spoe dig door de aanwezige brandspuiten gebluscht, en des avonds te 7 uren brandde het voorste gedeelte der boot als eene groote vetpot nog boven watermaar was verder elk gevaar voor de omringende woningen verdwenendat bij den feilen wind eerst niet te voorzien was. Van de opvarenden zijn allen gered. Met den 31sten December van het jaar 1866 is de geneeskundige dienst van het huis van militaire detentie nabij deze stad opgedragen aan den gepens. officier van gezondheid H. Roetering, laatst genees- en heelkundige te Edamin plaats van Dr. C. Honigdie uit die betrekking een eervol ontslag heeft gevraagd en verkregen. Gedurende den langen tijd dat Dr. C. Honig met dien dienst was be last heeft hij zich steeds met ijver en trouw gekweten van de moeilijke plichten die op hem rustten. Steeds wer den zijne diensten, zijne voorlichting en zijn raad door de com missie van administratie erkend en bij afwisseling van het personeel der kommandanten heerschte de beste harmonie. Dat dit jaar de cholera niet in die gevangenis heeft ge- heerscht, is voor een deel dank te wijten aan de oordeel kundige voorbehoedmiddelen. Na zulk een ijverigen en lang- durigen dienst aan het Rijk bewezenwordt dat eervol ont slag en eene aangename ontheffing van eene moeilijke taak hem van harte gegund. Bij de plaats gehad hebbende verpachting van de tol len op 's Rijks groote wegen in Zuid-Hollandvoor den tijd van drie jaren, is o. a. gepacht de tol onder Oegstgeest, door D. Schuilenburg voor f 1706 'sjaars; de tol bij de Vink door W. Batist voor f 2601 'sjaars; de tol aan de Leiderdorpsche bruggestraat onder Soeterwoude, door P. van Schieveen voor f 2772 'sjaars. Bij de openbare aanbesteding, die heden Maandag op het Raadhuis alhier heeft plaats gehad zijn aannemers ge worden 1°. van het dagelijksch onderhoud van de gebouwen en het meublement der openbare scholen, gedurende het jaar 186 7 van het 1ste perceel W. L. van Ameron voor f 985 van het 2de J. H. Carlier voor 960 en van het 3de N. D. Smits voor 625 2°. van het dagelijksch onderhoud van eenige openbare gebouwen enz., gedurende het jaar 186 7 in één perceel, P. L. van Erkel voor f 1750. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Zater dag des namiddags te 5 uren 46°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 ur^n 42°. Zondag morgen te 5 uren 41°, te 8 uren 41°, 's middags te 12 uren 44°, 's namiddags te 4 uren 44°, te 5 uren 4 2°, te 8 uren 40°, te 10 uren 38°. Maandag morgen te 5 uren 38°, te 8 uren 38°, 's namiddags te 12 uren 43°, te 4 uren 37°. In het graafschap Bentheim is ook een Pruisisch-in- fanterie-regiment gestationeerd ter bewaking der grenzen met het oog op de in Nederland heerschende veeziekte,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2