Het jaar 1866. N°« 2113. Woensdag 2 Januari. A0. Birwenlancisch Nieuws, J*- -x. L EID SWlDAGB L A B Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: (e 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u 41 ra.; 3 u. 37 m.; 6 n. 6 m.; 9 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 n. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maaadag ochtaud 4 u., de overige dazeu5 ii.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbualiohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 's namiJd. te d u, 35 rn.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'s namiddags. Oost-iudisobe La»dpost. Over Sout hampton 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische deu 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijlts-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's ra. tot 10 u. 30 ra. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrij dug en Zaterdag te 11 uren. - F resident der Commissie van Fabricage des Zaterdags van ll-l nren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie 13 open da-eiijks van 10- 1 uren.- Thesauriealle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente-Jrchiteet is te spreken op het Raadbnis, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 uren. Kantoor der In» en Uitgaande Hechten en Accijnzen dagelijks van 9l uren en vau 3 —6 nren; van 's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. ran Segel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadasttr, van 94 uren. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.75. Iedere regel moer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels/0.9O. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Was het een onverklaarbaar voorgevoel of de vrucht van eene ernstige beschouwing van den bestaanden toestand in verband met de toekomst, die ons een jaar geleden, een blik vooruitwerpende op de dingen die komen zullen, deze iet of wat zwaarmoedige woorden in de pen gaven //Het jaar 1866 is, vreemd voorwaar, jaren geleden, reeds als een gewichtig jaar aangeduiden die het deed heeft vertrouwen verworvenomdat zijne voorspellingen tot vervulling zijn gekomen. Van het Oosten tot het Westen, van het Noorden tot het Zuiden, overal is spanning, die voor uitbarsting doet vreezen. De nieuwe theorieën moeteu in practijk worden gebracht en belangrijke gebeurtenissen moeten daarvan het gevolg zijnomdat de strijd tusschen materialisme en spiritisme en piëtisme tot beslissing komen moet." Het jaar is geëindigd, maar een jaar zoo rijk aan gebeur tenissen van rampspoedigen aarddat wellicht de oudsten in jaren zich niet herinneren zulk een bangen tijd te heb ben beleefd. In onze dagelijksche omgeving zoowel als in wijdere kringen was het een jaar van angst en benauwdheid oorlog en geruchten van oorlog, veeziekte en cholera, geld- en handelscrisis, zwarte wolken aan den staatkundigen gezichtseinder, godsdienstige verdeeldheden en twisten, ker kelijke omwentelingen en vrijbuiterij- wat heeft het jaar 1866 niet al in zijn schoot gedragen en ons doen onder vinden. Het jaar is geëindigdmaar hoeveel smart en rouw het opleverde, toch wij, die aan het einde staan en den laat- sten klokslag hooren die deze gewichtige tijdskring besluiten zal, wij leven, en het verlengde leven reeds stemt tot blijde erkentelijkheid. //Gelukkig hijdie daarbij in huis en hart de rust en den vrede vond tegenover de woelingen die daar bui ten warende stormen die woeden in den strijd der begin selen, die nog altijd de wereld, de maatschappij en het ge moed beroert." Veel leed en rouw in grooter en kleiner kringen, veel verlies en gemis in menig opzicht, werd toch ook afgewisseld en vergoed, zoo het slechts wordt opgemerkt, door veel goeds. Voor het geloof is alles goedwat ook wentele of keerewat ook verandert of veroudert, wat ook over het hoofd gaat of op het levenspad den weg bemoei lijkt of veraangenaamt. Gelukkig, dat bij veel verscheidenheid toch veel overeen stemming heerscht en dat openbaart zich evenzeer in dagen van algemeene rampen als van feestvreugde omdat allen de zelfde behoeften en hetzelfde doel langs den verlichtsten weg beoogenbij de grootste verscheidenheid van karakter en temperament. Het jaar 1866 is rijk aan leering en de ervaring is de beste leermeesteres. Verschil van meening wijkt meer en meer, waar ernst en goede trouw heerschen en waar ieder eene zelfstandige overtuiging bezit, die vooral zorg zal doen dra gen om niet door anderen te worden medegesleept. Hoe menigmaal wordt niet de wetenschap door de ervaring ge logenstraft en is hare machteloosheid op elk deel van het maatschappelijk gebied aan den dag gekomen in het ge wichtig jaar, dat ten einde is, bij het heerschen der vee ziekte en cholerabij het woeden van den oorlogbij het schenden van het recht der volkeren en der vorstenbij het ontstaan van geld- en handelscrisis. Die ervaring ga niet verloren met de intrede van een nieuw jaar, dat ook in zijn schoot zwanger gaat van ern stige gebeurtenissen op staatkundig, kerkelyk en nijverheids- gebied in de wereld, in Europa en ook in ons vaderland. Wat het jaar 1 86 7 baren zal, is verborgen en niemand kan het raden; misschien minder, wellicht ook meer, soms ook wat anders, goed of kwaad, dan wat 186 6 deed beleven. Alleen zijdie gespaard onder het leedgezegend bij de beproeving, gevormd door de lotwisselingen tegenover de wereld, getuigen, //hulp van God verkregen hebbende staan wij tot op dezen dag," zij treden het jaar 186 7 ook moe dig, onbezorgd en vertrouwend te gemoet. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de heer :u E. O. Sehubarthkon. landr., en F. Lange, kon. kreis bouwm., beiden te Munchen-Gladbach voorts den Isten luit. I. F. J. Streugnarts van het 7de reg. inf. uit den militairen dienst ontslagen en een voortdui enden onderstand ten bedrage van 167 'sjaars toegekend; als-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1