Buitenlandsch Nieuws. Kockengon Ds. F. Rederus te Wezcpte Vlissingen Ds. P. Wagemaker te Vlaardingeute 'a-Gravendeel Ds. M. van Mkmen te Tholen. Gedurende het jaar 1866 zijn binnen Leiden aange bracht 121,747 mudden aardappelen, waarvan de pryzen waren als volgtLaagste. Hoogste. Zeeuwsche (Jamme) per mud f 8.75 f 4.60. Geldersche wolk. 2.10 3.25. Groningsche witte n 2.3.20. In 't overzicht van het Bataviaaech Handelsblad leest menDe reorganisatie der rekenkamer en benoeming van president en leden van dat lichaam zijn nu bekend en met genoegen vernomen. Wie aan het hoofd der nieuwe depar tementen zal geplaatst worden, is nog niet bekend; alleen weet men dat de heer Castens directeur der middelen en do meinen zijn voornemen heeft te kennen gegeven, bij de intrekking van zijn departement op geen ander te aspireeren maar zijn pensioen te nemen en naar Nederland terug te keeren. De directeur der producten en civiele magazijnen zou, volgens geloofwaardige geruchten, aan het hoofd ko men van het departement van nijverheid en onderwijs en de directeur van culturen zou verlangen als chef van bin- nenlandsche zaken" op te treden een verlangendat velen grooter achten dan zijne geschiktheid voor dat departement. Gelijk hier algemeenzal door vele vroegere ingezetenen van Ned. Indië met leedwezen vernomen worden het over lijden van van den heer H. A. van der Poel, laatstelijk resident Pasoeroewan. Hij was naar Batavia geseind, om den vertrekkenden gouverneur-generaal, dien hg hooge- lgk vereerde, mondeling vaarwel te zeggen; reeds onderweg werd hij ziek, zoodat hij aan zyn voornemen geen gevolg had kunnen gevenmaar de heer Sloet van Beeleop het vernemen zijner ongesteldheidzich heeft gehaast hem een visite te brengen. Van der Poel overleed den 6den Novem ber. Als zijn opvolger doodverft men den onlangs van verlof teruggekeerden hoofdambtenaar S. van Deventer Jsz. laatst resident van Banjoemas. Met de eerstkomende Fransche mail zal, naar wij ver nemen, de heer Kinder de Camarecq, hoofd inspecteur der suikercultuurrepatriëeren reeds in de vorige mailberichten deden wij uitkomendat zijn aftreden als een gevoelig ver lies voor den dienst wordt beschouwd." Uit Soerabaya bericht men: Den 19den October 18 66 had er te 2 uren 's nachts eene brutale aanranding plaats in de dessa Djelakdistrict Tengeles, afdeeling Pattibij den Peting aldaar. De rooversbendewellicht ten getale van 50 mankwam bedaard naar het huis van genoemd hoofd twee aangekleede stukken hout voor zich uitdragende, die als vrouwen met bloemen getooid en met bedak versierd door hen zachtjes tegen de dei" werden geslagen als vroeg men om ingelaten te worden. De moeder van den petingi, geen kwaad vermoedende op het gezicht van hetgeen zij dacht dat vrouwen waren, opende de deur, waarop de roo- vers binnen stoven gewapend met snaphanen voorzien met maskers en alleen een korte pantalon aan hun lijf dragende. Zij wierpen zich onmiddellijk op een kist, die in het ver trek stond en des petings geld en kleinoodiën bevatte en in een oogwenk door bijlslagen verbrijzeld werd zoodat de inhoud over den grond rolde. Deze werd natuurlijk door de booswichten opgeraapt. Niets meer van hunne gading vin dende, gingen zij weder de deur uit, doch namen zeker heidshalve een klein kind mede, uit vrees, dat de petingi of zijn buren bij hun heengaan op hen zouden schieten. Dat kind werd ongedeerd in de sawahs terug gevonden. De ge- stolene waarde begroot men op 3000. Berichtgever vindt het vreemd, dat de buren den petingi op het rumoer niet zijn te hulp gesneld of dat de naburige "dessabewoners de roovers niet hebben opgevangen. Tot heden doet de justitie ijverig doch vruchteloos onderzoek. De Thermometer van Fahrenheit leeker.de alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 47°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°. Zaterdag morgen te 5 uren 40°, te 8 uren 40°, *8 middags te 12 uren 47c, 's namiddags te 4 uren 46°. Volgens de //Karlsruher Zeitung" heeft men eerst daags de besluiten te wachten tot opheffing der tollen op den Main en den Neckar, als een gevolg van de afschaf fing der Rijntollen, die bij de tusschen Pruisèn en de Zuid- Duitsche staten gesloten vredesverdragen bedongen is. Het blad voegt er bijdat de Badensche regeering onderhande lingen met Wurtemberg en andere gerechtigden geopend heeftom ook de lastenwelke het vlotten van hout op de Murg, KinzigEnz en andere nevenrivieren van den Main en Neckar belemmeren af te schaffen. Van de Kerstmis-aflevering van Dickens' //All the year round" zijn reeds ruim 250,000 exemplaren verkocht. Het bevat een aantal geestige verhalenwaarin de spoor wegen eene hoofdrol spelen. Naar men zegt heeft de //New-York tribune" met den heer Dickens eene overeenkomst geslotenom voor de weke- lijksche editie van dat blad eene novelle te schryven tegen den prijs van 2 5,000 dollars. De heer Jules Duval ontwikkelt in het //Journal des Débats" de meening, dat het onlangs door Frankrijk, En geland, Nederland en de Vereenigde Staten met Japan ge sloten handelsverdrag en dat, tusschen laatstgenoemd rijk en België aangegaanals eene volstrekte omwenteling op het gebied van den Oosterschen handel kan worden beschouwd. De heer Duval belooft aan den Frans,cheu handel een be langrijken afzet in Japan, aan welks bevolking van 30 mil- lioen zielen nietzooals aan de Muzelmannenhet gebruik van wijn ontzegd is. Men kent thans de reden waarom het reisplan der keizerin van Frankrijk naar Rome zoo plotseling is afge sprongen. De hoogst scherpe toon, waarmede de paus den generaal Montebello bij diens afscheids-audientie toesprak bracht de keizerin in de onmogelijkheid om kort daarna bij den paus stellingen te gaan verkondigendie zoo sterk afstaken bij de zienswijze van het vatikaan. Pius IX zeide tot den generaal het volgende: //Aan uwe eerste voorgangers werd opgedragen den pauselijken troon weder te herstellen. Hunne opvolgers hadden last, den inval der pauselijke provinciën met het geweer bij den voet toe te zien, en aan u eindelgk is opgedragen mij te verlaten op het oogenblik dat de vij anden van den H. Stoel machtig geworden zijn en de pau selijke regeering meer dan ooit bedreigd wordt." Nu ver klaart het zieh waarom de reis der keizerin werd afbesteld op denzelfden dag dat de generaal Montebello op de Tui- leriën ontvangen werd. Het aantal jongelingen die zich in den laatsten tijd uit Frankrijk, België, Zwitserland en Duitschland naar Rome hebben begeven om bij de zouaven dienst te nemen bedragen 400. Het geheele zouaven-korps bestaat thans uit 2800 man. Prinses Anna Murat, thans hertogin De Monchy, is Kerstnacht van een zoon bevallen. Keizerin Eugenie was bij hare bevalling tegenwoordig. Onder de kolenmijnwerkers te Aughton bij Rotheram heeft op eersten Kerstdag een gevecht plaats gehad tusschen die, welke zich bij eene arbeider3-vereeniging hadden aan gesloten en daardoor uit hun werk ontslagen waren en die, welke geen lid van eene vereeniging waren en alzoo in dienst gebleven of ter vervanging der anderen aangenomen waren. - Op tweeden Kerstdag heeft te Londen dejaarlyksche loting plaats gehad voor de bruidsgift van 100 uit het legaat van Raine. Deze legataris was te Wapping in het begin der vorige eeuw bierbrouwer en heeft een fonds na gelaten, waaruit tweemaal 'sjaars 100 verloot wordt als bruidsgift onder 40 jonge meisjes. De gelukkige schoone moet dan met een der Wappingsche vrijers trouwen. Den lsten Mei zal het halfjaarlijksch huwelijk voltrokken worden. Oppervlakkig schijnt deze bierbrouwer eene ondele concur rentie met de bekoorlijkheden der Wappingsche meisjes geopend te hebben. Men verzekert echter dat sedert het legaat het aantal jonggezellen in Wapping gestadig toeneemt. De steenkolenmijn bij Barnsley staat nog in brand; men wil trachten alle openingen zoodanig sluiten dat het vuur van zelf uitdooft, zonder dat men genoodzaakt zij de mijn onder water te zetten. Van de levend naar boven ge haalde personen zijn alle op 5 of 6 na overleden. In het beroemd geneeskundig etablissement te Pré- fargier, in het kanton Neuchatel, worden apartementen in gereedheid gebracht voor keizerin Charlotte, wier gezond heidstoestand nog altijd veel te wenschen overlaat,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2