Buitenlandsch Nieuws. i Tot ledeu van het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland zijn herkozen de heeren Mr. A. de Pinto te 's-Hage en Mr. J. E. Goudsmit te Leidenen gekozen Mr. E. van Lier en A. Prins te Am sterdam. In de vergadering van den Gemeenteraad van Delft Vrijdag 21 Dec. gehouden, is, op de missive van de hee ren De Veer c. s., betreffende de duinwaterleiding, besloten te verklarendat de Raad het in het algemeen belang wen- schelijk acht, dat er eene duinwaterleiding tot stand kome dat er in die gemeente in ruime mate, en wel op 50 a 60 plaatsen, van dat water om niet verkrijgbaar worde ge steld dat de adressanten de daarvoor vereischte som zullen opgeventen einde hieromtrent nader een besluit te nemen. Voorts zijn burgemeester en wethouders gemachtigd om zich tot de Hooge Regeering te wenden met het verzoekom geene concessie voor den aanleg eener waterleiding te 's-Hage of in eene andere naburige plaats te willen verlee- nenwanneer Delft daarin niet is begrepen. Ingevolge daar toe gedane voordracht, is tot directeur der werkinrichting benoemd de heer D. Engels. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft het voorstel van den burgemeester, betreffende de inriohting van het personeel der politie met 25 tegen 5 stemmen aangenomen, nadat een voorstel van den heer Van Oort was goedge keurd om de bezoldiging der agenten van de 3de klasse te bepalen op f 400 in plaats van op f 350. Ruim een 3 0tal sergeants- en korporaals-cadetten van het 4de studiejaar der Koninklijke Militaire Academie te Breda zijn op hooger last allen gedegradeerd. Men spreekt er van dat het geheele vaste kader dier inrichting ontbon den zal worden. De raad van eer, onlangs te Haarlem gehouden om te beslissen of de 1ste luit. S., na in Oost-Indië een jaar detentie te hebben ondergaan, langer waardig was den rang van officier te bekleedenheeft met eenparige stemmen deze vraag ontkennend beantwoord. Men heeft, met het oog op zijn vroeger manhaftig gedrag in Oost-Indië, echter ver zachtende omstandigheden aangenomen. - Sedert eenigen tijd is er te Maastricht sprake van eene maatschappijwelke genegen zoude zijn de vestingwer ken aldaar, die ongeveer 450 bunders uitmuntend bouwland van de 1ste klasse groot zijn en bloc van het domein te koopen. Die gronden zijn allergunstigst gelegen voor bouw plaatsen tot vergrooting der stad, fabrieken enz. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-Hage zal Zaterdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opera Roland a Roncevaux. De stoomboot //Stad Vlissingen N°. 1" is Vrijdag 11. op de Schelde bij Borselen door den mist aan den grond geloopen en gezonken. Passagiers en bemanning zijn gered. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een bag german, aan boord van zijne schuit, liggende in de Zalm haven te Rotterdam, willende gaan, vermoedelijk uitge gleden, in het water gevallen en verdronken; zijn lijk is den volgenden morgen gevonden. Zaterdag jl. is op de lijn Eindhoven-Luik een onge luk gebeurd, waarover het volgende bericht wordt. Het on geval schijnt ontstaan te zijn, doordien men van een station een locomotief had doen vertrekken zonder den van Eind hoven komenden trein te waarschuwendeze zette zijne reis met volle vaart voort en ontmoette op een der menigvul dige krommingen van den wegop de hoogte van het sta tion Herstel, de locomotief, waardoor eene schrikkelijke bot sing ontstond, tengevolge waarvan de locomotief en eenige waggons geheel verbrijzeld werden. De machinist en de sto ker van de eene locomotief zijn deerlijk gewond zoo zelfs dat men voor het leven van den stoker vreest; de machinist wordt verpleegd in het gasthuis te Tongeren. Verder hebben de passagiers geen letsel gekregenzij zijn er gelukkig met den schrik en eenig oponthoud afgekomen. Uit Harlingen wordt dd. 24 December het volgende bericht: Het reizen van lijken behoort in Friesland zoozeer tot de zeldzaamheden dat bij de Zuiderzee-stoombootmaat schappij de prijs van het lijkenvervoer niet in het tarief was opgenomen. In de afgeloopen week deed zich het geval op dat voor zulk een passagier een plaatsbiljet werd gevraagd - nog wel voor een ex-moordenaardie uit de Leeuwarder ge. vangenis kwarft en bestemd was voor het museum van anatomie te Leiden. De genoemde maatschappij heeft daarop een tarief gemaakt voor deze soort van passagiers en bepaald, dat zij in drie klassen kunnen reizen, ad 40, 80 en f 120, dat is twintigmaal duurder dan een levende reiziger. Gedurende de vijf laatste dagen zijn te Harlingen vijf tweelingen geboren, wat op eene bevolking van ruim 10,000 zielen ongetwijfeld eene zeldzaamheid is. Uit het door den kerkeraad van Midwolda en de Leek aangeboden tweetal is door den unicus collator tot pre dikant bij de Herv. gemeente benoemd de heer H. Evers, candidaat te Enschedé. Beroepen tot predikant by de Herv. gemeente te Kat- tendijke de candidaat Tatum Zubli. Bij den kerkeraad te 's-Heer-Hendrikskinderen (cl. Goes) is bericht ontvangen dat de heer H. van Strien Cz., pred. te Bennekom, voor het beroep derwaarts heeft be dankt. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Burum Ds. H. van Hoogen te Gees; - te Ga meren Ds. M. Brinkman te Bodegraven. - De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 43°, des avonds te 8 uren 43°, te 10 uren 43°. Vrijdag morgen te 5 uren 43°, te 8 uren 44°, 's middags te 12 uren 48°, 's namiddags te 4 uren 47°. Te beginnen met 1 Januari zullen geene Rijn- en Main-tollen meer geheven worden. De ter dood veroordeelde moordenaar Kiinsohner te Leipzig, bij wiens terechtstelling nog juist even bij tijds per telegraaf tegenbevel kwamheeft genade gekregen wat de doodstraf betreft en is nu veroordeeld tot levenslange tucht huisstraf. De bode van den telegraaf, die even voor de vol trekking van het doodvonnis de depêche overbracht^ heeft eene gratificatie ontvangen. De //N. Pr. Zeitung" meldt, dat leerlingen van Rus sische gymnasia te MoskouPetersburgKiew en Kasan onder dagteekening van 5 dezer, aan den minister-president graaf Von Bismarck een brief hebben gericht, waarin zy hem in hunne jeugdelijke vreugde van ganscher harte dank betuigen voor de aanmerkelijke verlichtingdie hij hun ver schaft heeft in de studie van het moeilijkste gedeelte der geographie van Europa; dit gedeelte wa3 volgens de jon gelieden de politieke geographie van Duitschland. In het oude koninkrijk Polen en in de Poolsche ge deelten van Rusland worden thans zaken 'van het hoogste gewicht voorbereiddie een zeer verren invloed kunnen uit oefenen. Er moet namelijk sprake zijn om de Russisch-Ka- tholieke bevolking aan het gezag van den Paus te onttrek ken. Reeds verscheidene hooggeplaatste geestelijken moeten zich met dat denkbeeld hebben vereenigd, vooral omdat zij zeiven daardoor in macht en invloed zouden ryzen. Op den hoek van de Avenue de Suffren en Q,uai d'Orsay te Parijs, wordt het paleis gebouwd, dat de Bey van Tunis, alleen voor de aanstaande tentoonstelling, voor zich laat oprichten. Het gebouw wordt rechthoekig 80 bij 6 8 voeten. De bouw is reeds tot 10 voeten boven den be- ganen grond gevorderd. Het paleis zal van hout zijn, met een breeden trap, een soort terras tot toegang; het zal gedekt zijn met een koe pel van 6 5 voet hoog en vier kleine koepels. De Tuneezen zullen de producten hunner nijverheid in de onderste ver dieping van het gebouw ten toon stellenalwaar ook de talrijke wilde dieren, die de Bey met zich voert, gehuisvest worden. Sedert acht dagen heeft de cholera zich te Parijs we der met eenige hevigheid vertoond. In de kerk Notre Dame te Parijs heeft pater Hya- cinthe gezegd, dat men de handen aan den ploeg moet la ten zonder daarom de zorg uit het oog te verliezen voor een eerbied inboezemend verdedigingsstelsel. Er is in Engeland eene hervorming op handen in de walvischjacht. Deze dieren zullen niet meer geharpoeneerd maar vergiftigd worden. Men heeft ontdekt, dat tot oogen- blikkelijke vergiftiging zelfs van groote dierenslechts zeer kleine hoeveelheden noodig zijn van een mengsel van //strych-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2