N°. 2110. Vrijdag 28 December. Politieke moraliteit. LEIDSCH DAGE Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijk* Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar '••Graveuhage, Delft, Schiedam eu Kotterdam: te 7 u. 55 ra.; 10 u. 1 ra.; 12 u 41 ui.; u. 37 m.; 6 n. 6 m.; 9 a. S m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 6 u. 43 m.; 11 n. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, MaaiiUng uchteml 4 u., de ovurigu «iaieu5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden, dagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Poatbusiiohtingen aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuws tra at: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 n.; 'auamidd. te 3 u. 35 m.; 'savonds te 7 u. 55 ra. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'s namiddags. Oost-Iudisotto Lcmdpost. Over .Southampton, 1 en 17 over Marseille, 9, IS en 25 van elke maand.-— West-Indisahe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. 'i av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester «n Wethouder», Maandag eu Donderdag te 11 men. Commune van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrydrg en Zaterdag te 11 uren. - Pretident der Commute vatt Fabricage des Zaterdags var 11 -1 uren. - Bureau der Plaatselijke üecretan s open da i lijks vau 10-4 uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - Be Gemeente- drchitect is lf. spreken op het Raadbnie, eiken werkdag van 'emergens 12-1 uien. Kantoor der In- en Uitgaande Heobten ea Aaeijozen dagelijks van 91 uren eu vau —3 uren; vao's-Aijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van. 84 uren; van de Bypotbeken en bet Kadentrr, van 94 uren. V 2S f. tlChf. ui's,1 Prijs der Advertentiën, 1-6 rezels ƒ0.75, Iedere regel meer 12J Ct9. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels/'0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Aan den gemeenteraad behoort het maken van de ver ordeningen die in het belang der openbare zedelijkheid worden vereischt. De gemeentewetgever, en derhalve ook de minister Thorbecke die de wet ontwierp, stelde in art. 135 er prijs op dat voor de openbare zedelijkheid werd gezorgd en gaf in art. 161 de bevoegdheid om tegen overtreding de zer verordeningen met geldboete en gevangenisstraf te bedrei gen. Bijna in iedere gemeente des Rijks bestaan zulke straf verordeningen om binnen de palen der openbare zedelijk heid te houden allen die daaromtrent het spoor byster wer den. Toezicht op tapperijen en openbare vertooningenop het tooneel of op de 9traat, nauwgezette zorg tegen hetgeen de onkuischheid of zedeloosheid in het openbaar zou kun nen bevorderen- 't is de plicht der overheid zich daar mede te belasten. Wat strafverordeningen evenwel niet of niet altijd vermo gen dat kan zedelijke invloed of een goed voorbeeld; en daarom is het ten allen tijde erkend en spreekt men het heden ten dage niet tegen welke veranderingen ook de be grippen aangaande zedelijkheid hebben ondergaankwade voorbeelden bederven goede zeden. Zulke kwade voorbeelden treft men ook aan op staatkundig gebied en zijn niet overeen te brengen met de eischen van het geen men noemt //de politieke moraliteit." En ofschoon de leden der Staten-Generaal niet gerechtelijk vervolgbaar zijn wegens de adviezendoor hen in de vergadering uitge bracht, toch vallen hunne daden en handelingen, evenals alle regeeringsdadenonder het oordeel der publieke opinie; want krachtens art. 8 der grondwet heeft niemand vooraf gaand verlof noodig, om door de drukpers zijne gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoordelijk heid volgens de wet. De grondwetgever, het plichtmatig en betamelijk achtende dat volksvertegenwoordigers in hetgeen zy zeggen, doen of overleggen, enkel verantwoordelijk zijn aan hun geweten sluit niet uit een verantwoordelijkheid in betrekking tot de kiezersdie hen afvaardigen of tot de publieke opinie, onder wier hereik hunne openbare hande lingen vallen. Nauwelijks is de nieuwe Tweede Kamer der Staten-Gene raal aangevangen met het onderzoek der Stautsbegrooting of door middel van sommige dagbladen wordt de kreet ge slaakt, dat de tijd voor de vaststelling beschikbaar tot een grondige behandeling niet toereikend was alsof de tijd se dert de indiening van de stukken op het eind der uiaand September geheel verloren moest worden gerekend. De re geering gaf tot bevordering van het gemeen overleg, langs den wettigen weg daartoe aangezocht, aan het verlangen toe, om een krediet voor vier maanden aan te vragen voor het beheer van 's Rijks geldmiddelen en opdat de verschil lende takken van bestuur gedurende de vier eerste maanden van het dienstjaar, dat met 1°. Januari 1 867 aanvangt, on verhinderd kouden worden beheerd, met uitzondering even wel van de hoofdstukken voor het Huis des Kouings, voor de Nationale Schuld, en voor de middelen die tot dekking der uitgaven voor een vol jaar moesten worden aangewezen geheven en ingevorderd bovendien ook uitzonderende de begrooting voor de voltooiing van den aanleg der Staats spoorwegen. De Tweede Kamer nam daarmede genoegen en met bijna algemeene stemmen de bedoelde wetsontwer pen aan behalve het laatstgenoemde. Onderscheidene leden vonden bezwaar in de somdie gevraagd werd voor de overbrugging vaD het Hollandsch Diep, en stelden tot voor waarde van hunne goedkeuring, aan het wetsontwerp te vcr- leenen de latere afzonderlijke en opzettelijke behandeling van die zaak, gelijk de commissie van rapporteurs in haar eind verslag had te kennen gegeven als het middelom voor de overige werken in aanleg over de beooodigde gelden in den loop dezes jaars te kunnen beschikken. De Regeering gaf aan dat verlangen toe en verbond zich tot de spoedige indie ning van een afzonderlijk wetsontwerp die overbrugging rege lende, waarmede de commissie van rapporteurs zich vereenigdeeu waartegen niemand zich verzette bij de openbare beraadslaging, die Vrijdag 11. aanving in den voormiddag en zou worden voortgezet in een avondzitting van dien dag. Wij willen volstrekt niet denken aan den invloed, dien een middag maaltijd kan maken op de scherpzinnigheid van het oordeel, maar zooveel is zeker, dat voor het oog der Natie allesbe halve 't geen dienstig was tot handhaving van het gezag en tot bevordering van den eerbied en het vertrouwen voor de Volksvertegenwoordiging, ons bedunkens de houding van een deel der leden strekken moet, die in de avondzitting zich orn

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1