Buitenlandsch Nieuws. Mr. W. A. 't Hooft, kantonrechter te 's Gravendeelen tot lid van het Collegie van regenten over het huis van arrest te Zutfen Mr. B. A. Roel vink, griffier der arr.-rechtbank aldaar. Z. M. heeft H. Hendrikse, apotheker te 's-Gravenhage, op zqn verzoek, eervol ontslagen als plaatsvervangend lid van den geneeskundigen raad voor Zuid-Holland. Z. M. heeft aan E. II. E. graaf van Bylandt, 's Konings kamerheer in buitengewonen dienst, hofmaarschalk van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlandenvergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder-groot kruis der orde van den Witten Valk, hem door Z. K. H. den Groot-Hertog van Saksen geschonken. In de avondzitting van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal is een amendement Van de Putte, om alsnog aan de begrooting van spoorwegen een tijdelijk karakter te geven, afgestemd met 42 tegen 21 stemmen. Daarna is het ontwerp aangenomen met 5 3 tegen 6 stemmen De krediet- wet voor Binnenlandsche Zaken is met algerneene stemmen aangenomen. De N. Bred. Ct. meldt, dat de Minister van Oorlog Zaterdag 11. geheel onverwacht de Koninklijke Militaire Academie heeft bezocht en, na een onderzoek naar de plaats gehad hebbende ongeregeldheden te hebben bijgewoond, we der naar de residentie is vertrokken. De Staats-Courant bevat het volgende overzicht van d*.n stand der veeziekte gedurende de week van 2 tot 8 December in het arrondissement Leiden. Ook in deze week breidde de ziekte zich in het noord westelijk deel van dit arrondissement aanzienlijk uit. Was in de vorige week Oegstgeest de bezochte plaatsthans had den vooral Alkemade en Woubrugge te lijden. In elk dezer gemeenten klom het getal aangetaste runderen tot over de 100. De sterfte in de geheele streek wordt op 2/3 der aan getasten berekend. Hier en daar klimt zij tot het 3/4 deel. Te Koudekerk, sedert half October bevrijd gebleven, vielen 21 gevallen voor. Meer oostelijk, benoorden den Rijn, nam de ziekte toe te Bodegraven en te Zevenhovenmaar te Aarlanderveen werd aanzienlijke vermindering waargenomen en te Nieuw- veen en RijnBaterwoude kwamen in het geheel geene nieuwe gevallen voor. Ten zuiden van den Rijn is de ziekte eenigszins afgeno men maar in het karakter is hier veel verschil. Zoo is ze te Alphen en omstreken meest goedaardigte Boskoop en Ha- zerswoude kwaadaardig van karakter. In het geheele arrondissement zijn van 18-24 November aanget. 458 gest. 133 afgem. 267 25 Nov.-2 Dec. 913, 157, 312; 2-8 December 1013, 39 5, 1. Omtrent de veepest-opgaven schrijft de //Runderpest": //Wq zijn dus al wederom geklommen van 716 2 tot 7 70 5 gevallen. De week van 1-8 Dec. leverde er ons al weer 543 meer op en telt men daarbij de 104, nu bij het totaal Noord-Holland voorkomende, dan i3 de toename eigenlijk 647 in 1 week. De toestand wordt dus hoe langer hoe ver schrikkelijker - maar alleen in Utrecht en Zuid-Holland. - Noord-Hollanddat zich met bewonderenswaardigen moed en met eene volharding, die allen lof verdient, vastgeklemd houdt aan het afmakingssysteemplukt er al weer de vruch ten van, gelijk uit vergelijking der opgaven op 1 en 8 Dec. blqkt. Dat 't voortdurende smetstof ontvangt van buiten is natuurlijk niet de schuld van de prov. Noord-Holland." Uit Amsterdam wordt aan de Middelburgsche Courant geschreven dat de benoeming van den heer Rahusen tot se cretaris van het Collegie van Zeevisscherijen zeer druk be sproken wordt en sensatie heeft gemaakt, omdat die be trekking laatstelijk werd bekleed door den hoogleeraar Buys, .die moest aftreden en door de commissie de eerste op de voordracht was geplaatst, terwijl de heer Rahussen als tweede candidaat voorkwam. Deze laatste zou hebben bedankt, om dat er een mogelijk verband bestaat tusschen de niet-her- benoeming van den heer Buys en diens mede-onderteekerien van het bekende advies der dertien hoogleeraren. Naar wij vernemen zullen de heeren Groeneveld en Kloekerszendelingen van de vereeniging der Baptisten, eerstdaags ook Leiden bezoeken. Wij vernemen dat de onderneming van den Engel- schen Tramway voor 's-Hage zal behouden blijven. Bij den dezer dagen te Londen gehouden verkoop is de eigendom dier onderneming overgedragen aan haar directeur, den heer J. S. Ripley, die haar voortaan, in gemeenschap met drie andere heerendie mede-eigenaars zijn gewordenzal ex- ploiteeren. De oud-hoogleeraar Bosscha heeft een brochure //Pruisen en Nederland" uitgegeven hij beweert daarindat Pruisen het werk van Napoleon en de tractaten waardoor de 300 Duitsche souvereinen tot x/10 deel waren herleid, heeft voort gezet, ^niaar dat wij met die zaak niets gemeens en dus ook geen gevaar hebben. Toch moeten de gebeurtenis sen van dezen zomer ons op onze verdediging bedacht ma ken. Schr. vestigt de aandacht op den jammerlijken toestand waarin bij ons alles verkeert, wat voor de verdediging van ons land noodig is; niet enkel vestingwerken en leger-orga- nisatie, maar ook de volksgeest. Naar lichaam en geest is onze natie ongeschikt geworden voor militairen dienst. De heer Bosscha ziet echter eenige verbetering te gemoet van het gymnastisch onderwqs aan de burgerscholen en de oprich ting der scherpschutterskorpsenmeer zou hij verwach ten van eene algerneene dienstplichtigheidmaar liq meent dat de Nederlandsche wetgever daarvoor nog lang zal terug deinzen. :,j 3i j waasow rauj oajb jra da.g Beroepen bij de Hervormde gemeente te Opheusden Ds. G. Boer te Ouderkerk a/d IJsel- te Noordeloos Ds. W. A. J. Lucas te Heerden, - te Heemse Ds. J. C. K. Nonhebei te Oude Wetering. Ds. O. Geerts te Varseveld heeft het beroep naar de Rijp aangenomen. De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 34°, des avond» te 8 uren 34°, te 10 uren 34°. Zaterdag morgei, te 5 uren 36°, te 8 uren 36°, 's middags te 12 uren 38:, 's namiddags te 4 uren 3°6. Met vrijmoedigheid bevelen wij aan voor leesgezel schappen leesbibliotheken en allen die prijsslellen op een aangename en tevens nuttige lectuur, de aanschaffing van enkele boekwerken die door den boekhandelaar A. Akkeringa te Leeuwarden zijn uitgegeven. Onder den titel van //de nieuwe Schoolmeester," een roman naar het Fransch van een bekenden letterkundige, vindt men een verhaal van de lotgevallen eens dorpsschoolmeeiters, ten doel hebbende, om de heilzame vruch ten te waardeeren van het onderwijs, die ofschoon aanvan kelijk versmaad of gering geacht, eindelijk worden erkend en gehuldigd. Verlichting en beschaving worden het meest door goed volksonderwijs en door bekwame onderwijzers be vorderd. Hoe goed is het dan uit de voorbeelden, die ook dit werk oplevert, voordeel te trekken, dat altijd grooter is dan door leeringen wordt gewekt. Wij zijn door de lezing van dit boek overtuigd dat wat de boekhandelaar Akkeringa in het licht geeft, aanbeveling verdient daar het voorzeker van eene nuttige strekking zal wezen, Bij het aankomen van een spoortrein Donderdag namid dag op het Aldersgate, station te Londen stortte onverhoeds eene zware leuning van gegoten ijzer op een der rijtuigen en verpletterde verscheidene reizigers en kwetste vele andere. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, Prinses Clotilde, gemalin van prins Napoleon, is van eene dochter bevallen. De volgende opgaaf van het //Journal des Débats omtrent de toekomstige samenstelling van het Noord-Duitsch- Verbond, wordt te Berlijn voor nauwkeurig gehouden: De Bondsvergadering zal samengesteld zijn uit de gematigden van 22 Staten; die gematigden zullen 43 stemmen kunnen uitbrengen; Pruisen zal kunnen beschikken over 17 stem men, Saksen over 4, Mecklenburg, Oldenburg en Bruns- vijk elk over 2, de overige Staten elk over 1. Besluiten worden genomen met meerderheid van stemmen. Dames, die chignons dragen, zal het zeker aange naam zijn te vernemen dat daarvoor niet het haar gebruikt wordt van lijken van personendie in hospitalen en andere openbare gestichten gestorven zijn. Zoodra iemand dood is, wordt het haar stroef en laat het zich niet meer krullen of vlechten. Marseille is de hoofdzetel van den handel in men- schenhaar. Jaarlijks worden daar meer dan 40,000 pond van dit artikel ingevoerd, hoofdzakelijk uit Italië, en vooral uit

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2