Binneniandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. 6 tot 8 het bedrag van het vermoedelijk inkomen classifi ceert, dan is de uitkomst van een aanslag ad 1 pCt. vol komen gelijk aan een tarief van 6 tot 8 pCt. der huur waarde en f 6 tot 8 per mille van het mobilairzoodat tot vereenvoudiging der berekening de eerstgemelde bereke ning de voorkeur verdient. - En als hij daarbij nog tot grondslagen neemt de mannelijke dienstboden als een blijk van meerdere weelde dan is het de vraagof hij niet die grondslag even goed als 's Rijks personeele belasting mag gebruiken, maar op eene wijze, die beter werkt. Want bin nen Leiden zijn zoo beweert men slechts 2 2 mannelijke dienst boden te vinden, maar toch is er een veel grooter getal aan wezig, dat als bediende, oppasser of onder welke benaming ook mannelijken huisselijken dienst verricht? In elk geval is zijn plan beter en billijker dan de thans bestaande hoofde lijke omslag, die den hoofdvorm van den aanslag na al de zes grondslagen tot maatstaf neemt, om met opklimmende factoren te komen tot eene berekening van het vermoedelijk inkomen. De gemeenteraad heeft nu weder eene keuze van twee plannen, die beiden rusten op één en hetzelfde beginsel d. i. eene belasting op het inkomen, - maar verschillend toege past: a naar ieders opgave van zijne vrijwillige bijdrage in verhouding tot het werkelijk inkomenb naar grondslagen die den uiterlijken staat aanduiden waarna het vermoedelijk inkomen wordt berekend. Z. M. heeft den 2den luit. J. A. Vink, van het. 6de reg. inf., in zijn rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indië. De auditeur-militair in de eerste militaire afdeeling, Jhr. Mr. L. B C. L. van Sasse van IJsselt, met nog twee leden van den ^krijgsraad zijn, na vier dagen te Breda aan de koninklijke militaire academie zeer langdurige en strenge informatiën omtrent de betreurenswaardige voorvallen geno men te hebben die met den dood van den veelbelovenden cadet der genie Mestingh in verband staannaar 's-Her- togenbosch teruggekeerd. Naar men beweert, is bij de lijk schouwing gebleken, dat er inwendige kneuzing van het strottenhoofd en van het hartevlies heeft plaats gehad. Men wordt gewaarschuwd voor de zoogenaamde heil- wenschen gedrukt ter steendrukkerij van J. Flier te Breda, die bij den eersten oogopslag op bankbiljetten gelijken, in den vorm waarvan zij vervaardigd zijn en waarop het getal 1000 voorkomt. Deze biljetten zijn geel van kleur en kun nen tot vergissingen aanleiding geven. De Duitsche vertaling van Mr. J. van Lennep's ro man //Klaasje Zevenster" wordt in Westermann's Illustrirte Monatshefte" opgenomen. Uit den heden verschenen Utrechtschen studenten-al manak blijkt, dat het aantal studenten aan de Utrechtsche hoogeschool 526 bedraagt, van welke 14 zijn ingeschreven bij den rector magnificus doch elders studeeren. Het aantal te Utrecht in de letteren studeerende bedraagt 13in de geneeskunde 60, in de wis- en natuurkunde 61, in de godgeleerdheid 180, in de rechten 19 8. Elders zijn inge schreven bij de philosophische faculteit 1 bij de theologi sche 5 bij de juridische 8. De volgende statistische opgave zal, vertrouwen wij aan velen onzer lezers welkom zijn. Ingeschreven waren in rechten. theol. medic. lett. natk. totaal 1859 193 219 65 8 14 501 1860 191 207 65 13 13 489 1861 200 197 74 18 12 501 1862 187 110 64 18 16 486 1863 191 173 57 16 15 452 1864 196 197 51 15 17 460 1865 215 183 61 15 25 499 1866 204 186 54 11 47 501 Verleden jaar en in de afgeloopene week heeft een publieke verkoop van eene zathe en landen te Munnekeburen plaats gehad, waaromtrent men het volgende mededeelt. In 't begin dezer eeuw is deze plaats verkocht voor f 7000. In 18 20 heeft de kooper er eene nieuwe huizinge laten bouwen, welke f 6000 gekost heeft, eii toen ter tijd van de plaats voor f 14,000 land verkocht. Nu is verleden jaar een deel der overblijvende landerijen verkocht voor f 36,000 en nu laatstelijk het resteerende gedeelte voor f 5 0,000. De oorzaak dezer zoo hoog in waarde gestegene landerijen is gelegen in de tegenwoordige duurte der klijnwaarvan de meeste perceelen ruimen tevens van uitmuntende qua- liteit, voorzien zijn. Bij de baptisten-gemeente te Franeker zijn Zondag door een Chineeschen zendeling onder een buitengewonen toevloed van belangstellenden en nieuwsgierigen gedoopt twee nieuwe lingen beide vrouwen. Deze plechtigheid, die geschiedt bij indompeling, vond vroeger plaats in de stadsgracht, doch sedert de burgemeester van Franeker dit verboodheeft de kerkeraad in het kerkgebouw, vóór den predikstoel, een bassin doen maken, waarin de novices, alleen in een wit hemd gehuldafdalen om den doop te ondergaan. Wij vernemen dat het bouwen van twee aanzienlijke woonhuizen nabij de gewezen Wittepoort alhierwaarvan de aanbesteding onlangs plaats hadgegund is geworden aan den laagsten inschrijver K. Slegtkamp, aannemer enz. te Beverwijk. De Thermometer van Fahrenheit tëekende alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 36°, de3 avonds te 8 uren 34°, te 10 uren 34°. Vrijdag morgen te 5 uren 34°, te 8 uren 34°, 's middags te 12 uren 34°, 's namiddags te 4 uren 35°. De Zwitsersche Staatsraad heeft een ontwerp betref fende de nieuwe wapening van het leger in Zwitserland goed gekeurd. De paarden van wijlen den koning van Hanover heb ben bij openbaren verkoop 100,000 thaler opgebracht. 80 stuks werden opgehouden, waaronder meerendeels wittedie vroeger tot de lievelingspaarden behoorden. Bij het dorp Dronzew in Polen werd onlangs in een omgehouwen hollen boom een menschelijk geraamte gevon den en daarbij een revolver en eenige goed geconserveerde documenten. De boeren, die den eik geveld hadden, brach ten den revolver en de papieren naar den commissariswien het bleek dat de laatsten eene naamlijst bevatten van de leden van het revolutionair comité van 1863 in het dis trict Prasznysz. Ten gevolge van deze ontdekking zijn ver scheidene personen gearresteerd en in verhoor genomen. Zekere heer Bazin in Frankrijk heeft een toestel uit gevonden om zich dooronderzeesche photographische afbeel dingen van gezonken schepen enz. omtrent de juiste ligging en den toestand daarvan te verzekeren, Eene waterdichte ijzeren kast, van lensvormige glazen voorzien, bevat het noodige voor de photographiehet licht wordt door electrici- teit voortgebracht, en de heer Bazin heeft op deze wijze afbeeldingen verkregen van schependie op een diepte van 300 voet waren gezonken. De Moniteur bevat het finantiëele overzicht van den heer Fould te Parijs. Sprekende van de supplementaire be grooting van 1 867 wordt de meerdere opbrengst der indi recte belastingen begroot op 90 millioenhij noemt nog andere middelen waardoor die begrooting in uitgaaf en in komsten zal sluiten. In weerwil der aanzienlijke lasten ver oorzaakt door de nieuwe wapening en den terugkeer der troepen uit Mexico, zal het niet noodig zijn nieuwe belas tingen te heffen, of een beroep op het krediet te doen. Voor de gewone begrooting van 1868 is het vermoedelijk batig saldo 121 millioen. Er komen geen posten voor op de be grooting ten behoeve der nieuwe legerorganisatiedat de daaruit voortvloeiende posten het onderwerp zullen uitmaken van bijzondere voorstellen tijdens de indiening der supple- toire begrooting voor 186 8. Er bestaat alle reden om te geloovendat men dan over bijna toereikende middelen zal beschikken. Reeds vroeger is gemelddat te Mexico algemeen de overtuiging heerschtedat keizer Maximiliaangelijk zijne ongelukkige gemaliu vergiftigd was, door middel van een plantaardig sap, hetwelk waanzin en eindelijk dood ver wekt. Sedert Woensdag zijn omtrent het lot van den keizer Maximiliaan weder de meest uiteenloopeude ongunstige ge-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2