N°. 2107. Zaterdag 22 December. Het plan van den heer Scheltema. DSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 tn de drie maanden. Afzonderlijke Nom- tners Vyf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75, Iedere regel meer 12 J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 85 Cts, Spoortreiuen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Sohiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 ia.; 8 iu. 87 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 a. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van imscerdam Beerebyt) naar Leiden, dagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags bniten dienst. Postbusliohtiagen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstra&t's rnorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 ui.; 's uainidd. te 3 u. 35 in.; 's avonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. -— Oast-Iudisohe Laudpost. Over Southampton I en 17 over Marseille, 916 en 25 van elke maand.West«Imdi*ohe den 14 en voorlaatstee van elke maand. Rijkt-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouder*Maandagen Donderdag te 11 men, 'Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. 'Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren, - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 11-1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretari open da flijks van 10-4 uren.- Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente* Jrehitect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 aren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten on Aooijazeu dagelijks van 9 l aren en van 3 —6 uren; van 's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag sa Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 9-4 uren. Wetenschappelijke mannen hebben dat plan bestreden maar op grondenwaarover men zich niet al te zeer zal verbazen, wanneer men weet, hoe eenzijdig soms de weten schap wordt toegepast. Er kan ook eene belasting op het in komen worden geheven langs een anderen weg dan door het werkelijk inkomen op eigen aangifte of willekeurige classifi catie te treffen. De uiterlijke staat van de belastingschuldi gen geeft aanleiding om grondslagen te vindendie een redelijken maatstaf opleveren voor het inkomenen daarop rust hoofdzakelijk het beginsel, dat in art. 243 der ge meentewet gehuldigd was. Sedert 15 jaren is dat artikel in werking en het feit is onwedersprekelijkdat tot nog toe slechts enkele gemeenten eene belasting op het inkomen hef fenterwijl het meerendeel eene belasting heeft, die op grondslagen rust naar den uiterlijken staat. De tweede zinsnede van art. 243 zelf geeft ons recht tot de vooronderstelling, dat de gemeentewetgever zulk een soort van hoofdelijken omslag of eigene directe belasting heeft bedoeld, die niet rechtstreeks het werkelijk inkomen aantast; - want de mi nister Betz heeft bij de verdediging der wet van 7 Juli 1 86 5 van zich afgeweerd de verdenking, dat hij de invoe ring van een incometax zou bedoelen. Hij was het boven dien die, door de indiening van een nieuw wetsontwerp op de heffing van 's Rijks personeele belasting en door het voor stelom de tweede zinsnede van art. 243 der gemeentewet te doen vervallenwelke beide voorstellen zijn verworpen het doorslaand bewijs heeft gegeven, dat naar zijne opvatting niet onwetenschappelijk kan worden genoemd een plan tot heffing eener plaatselijke belasting, waarbij de huurwaarde, het mo bilair en de mannelijke dienstboden met een opklimmenden factor tot grondslagen zijn aangenomen. Wij hebben hoogen eerbied voor de wetenschap en zijn niet geheel weerbarstig om ons te onderwerpen aan haar gezagmaar wat de toe passing betreft geeft de wetenschap telkens op haar ver schillend gebied aanleiding, om de kreet te slaken; //préserve moi de mes amis." De oorzaken zijn meestal eenzijdigheid en partijdigheid. Eenzijdigheid is vaak verschoonbaaromdat het menig wetenschappelijk man mangelt aan practische kennis- partijdigheid i3 meer heerschendomdat zij voort spruit uit vooroordeel en onverdraagzaamheid. Wy kennen ons daarvan vrijwant het is ons om het even of een plan voorgesteld wordt door den heer Scheltema of door den heer De Fremery en de sympathie verwerft van den heer Cock of van den heer Goudsmit Die onpartijdig wil oor- deelen let alleen op de zaak en op het talent, waarmede zij verdedigd wordt. En als we nü letten op de mate van belangstelling en het gewicht der bestrijding die het plan van den heer Schel tema heeft ondervonden bij het onderzoek in de sectiën van den gemeenteraad en hoe weinig regelen daaraan gewyd zyn in het Algemeen Verslag, dat de welwillendheid van sommige raadsleden voor belangstellenden ter inzage gaf, - dan is het waarlijk te betreuren hoe het algemeen belang der Leidsche burgerij nog steeds door partijzucht gedwars boomd wordt. In het laatst gewijzigd ontwerpdat ingetrokken werd heeft men de toevlucht genomen tot een grondslag der huur waarde met een factor, voor ambtshalven aanslag; - waarom veroordeelt men dan het plan van den heer Scheltema, dat denzelfden grondslag aanneemt? In de wet op 's Rijks personeele belasting komt het mobilair voor, dat door rijksschatters krachtens art. 28 wordt opgenomen naar eene verdeeling of classificatie der voorwer pen in zes verschillende afdeelingen van ieder van welke de schatters de geldelijke waarde in de daarvoor bestemde kolom der schattinglijst zullen uittrekken waartoe alle kis ten kasten kabinettenlatafels of andere gesloten berg plaatsen voor ben moeten worden ontslotenwaarin nu moet aan het plan van den heer Scheltema het verwijt van zedeloosheid worden toegevoegdals slechts hetzelfde langs een beteren weg wordt bedoeld? Als de heer Scheltema huurwaarde, mobilair en manne lijke dienstboden tot grondslagen neemt voor den uiterlijken staat der belastingschuldigen om te komen tot het vermoe delijk inkomen dan stelt hij als beginsel wat vrij algemeen gehuldigd wordt, dat ieder getroffen wordt in verhouding tot zijn inkomen dat hij verteerten beweegt zich op het gebied der empirie, was ook het gemeentebestuur van Arn hem moet doen zoodra het tot een ambtshalven aanslag ver plicht wordt. Wanneer hij bij de huurwaarde 10 pCt. der huurwaarde van het mobilair voegt en door een factor van

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1