Wat nu? N°. 2106. Vrijdag 21 December. A0. 1^6 LEIDSCHMGBLAft. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.76 Iedere regel meer 12{ Cts. Geboorte-, hu welijks- en dood berichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 ra.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 ra.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Arasterdam: te 8 u. 43 ra.; 11 u. 43 ra.; 2 u. 42 m.; 4 n. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de oveiign dagen5 ui; van Amsterdam Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtiagen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's raorg. te 7 u. 50 m. en te 10 n.50 m.; 's uamidd. te 3 u. 35 ra.; 'savonds te 7 u. 55 ra. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 'snaraiddags. Oo»t-Sodisohe Laudpuit. Over Southampton l en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 vau elke maand.West-Indisobe den 14 en voorlaatstee van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. 8poorv*eg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's in. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en PTethoudersMaandagen Donderdagte 11 uren. Oommissie nan Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrij tlsg en Zaterdag te 11 uien. - President der Commissie tt«f» Fabricage des Zaterdags vat 11-1 nren. - Bureau der Plaatselijke Secretari open da lyks van 10-t uren.- Thesauriealle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - De Gemeente- jlrehUsci is lt spreken op bet Raadbaie, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 nren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnzett dagelijks van 9 l uren sa van 3 —6 uren; van's-ltijUs Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdasr sn Donderdag; van 92 uren. van düegei, Registratie dagelijks van 84 uren; van de fclypotheken en bet Kadaster, van 9uren. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen en kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. La critique est aiséemais l'art est difficile. Die spreuk is een goede les voor allen die zoo gaarne en zoo lichtvaar dig critiek uitoefenen en afbreken wat bestaat, zonder de kunst te verstaan iets anders daarvoor in de plaats le ge ven of op te bouwen. Wij beschouwen dat laatste nogtans onafscheidelijk aan het eerste verbonden en moeten derhalve iets beters leveren dan het plan eener directe belasting op het inkomen, dat aan de keuze der belastingschuldigen over liet, om zich zelf te classificeeren naar het bedrag van bun inkomen, of aan HH. Burgemeester en Wethouders over te laten om dat genoegzaam zeer willekeurig te doen wat trouwens ook tot hunne bevoegdheid werd gebracht wanneer zy die classificatie te laag gesteld oordeelden. Minstens het tarief der huurwaarde van het bewoonde huis zou behalve het bekende inkomen dat uit bezoldiging voort sproot, tot grondslag van hunne classificatie strekken altijd op eene wijzedie het voor hendie moeten classificeeren en zy die geclassificeerd zouden worden onaangenaam ma ken zoude. Maar het oorspronkelijk ontwerp was van geheel anderen aard en kon met eenige weglatingen en bijvoegingen in overeenstemming worden gebracht met de Arnhemsche ver ordening die het werkelijk inkomen en den uiterlijken staat tot grondslagen heeft, en voor 1866 de proef heeft door gestaan, om voor 1 867 weder te worden gebruikt. De Leidsche gemeenteraad is niet in de gelegenheid geweest, om over zulk eene belasting, als te Arnhem werd geheven een oordeel te vellenmaar het is trouwens ook gebleken dat er nog in het algemeen tegen eene belasting op het in komen of incometax ernstige en gemoedelijke bezwaren be staan waardoor ook op eene aanzienlijke meerderheid niet te rekenen zou vallen. Wij wenschen eene belasting die, naar ieders inkomen berekend wordt overgelaten aan ieders ge weten en het karakter heeft van eene vrijwillige bijdrage. Iedereen erkent een incometax als de bestemaar ook als de onuitvoerlijkste belasting, 't Komt er slechts op aan hoe die wordt gehevenen dan zien wij niet het minste be zwaar om zonder eenige nadere controle aan ieder ingeze tendie daartoe, vermogend is, een vertrouwen te schenken, dat hij geen openbaren diefstal zal plegen door zich minder te classificeeren tot het geven eener bijdrage ter voorzie ning in het te kort voor den openbaren dienst dan waarop hij wil dat men hem schat, 't Karakter van vrijwillige bij drage naar billijkheid ontneemt aan zulk eene belasting al het bezwaar van een tax naar het inkomen. Niemand wordt op die wijze geplaatst tusschen zyn beurs en zijn geweten en iedereen zal zoodra aan hem de classificatie wordt voor gelegd zich niet onttrekken aan eene vrijwillige bijdrage ge lijk in 1844 ook langs dien weg een gedwongen heffing op de bezittingen voor het Rijk werd voorgekomen. De zaak is wel waard te worden beproefdal was het slechts, voor één jaar. De openbaarheid der kohieren die ieders bijdrage zou aanwijzen, zal voor de meestenzoo niet voor allen, een sterken prikkel tot eerlijkheid zijn. Evenwel is het mogelijkdat ons plan geen sympathie vindt daar waar het behoort, tenzij het als antwoord werd beoordeeld op een prijsvraag, die een raadslid in het vorige jaar verlangde dat werd uitgeschreven en waaraan geen ge volg gegeven is. De geleerden zijn het niet eens; de staat huishoudkundigen schijnen het zoover niet te kunnen bren gen, dat er een plan, dat wetenschappelijk onberispelijk, zonder bezwaar uitvoerlijk en voor Leiden dienstig, wordt geleverd. Wij zijn in dat opzicht naar het schijnt karig bedeeld en het gemeentebestuur heeft tot nog toe geen man kunnen vinden, die iets leverde, wat zou kunnen vol doen tenzij het mocht toe te schrijven zijn aan de veelheid der raadslieden dat een wijs koning al niet zeer dienstig achtte. Eene uitzondering daarop maakte de heer Scheltema, die getoond heeft op de hoogte te zijn om een plan voor eene di recte belasting naar den uiterlijken staat te leveren en zoo te begrijpen en van de deugdelijkheid zoo doordrongen te zijn dat hij zijn plan weet te verdedigen. En als men derhalve niet gediend wil zijn van eene belasting op het inkomen naar ieders- aangifte zonder controle, dan moet in aanmer king komen het plan van den heer Scheltema, dat hoewel door den voorsteller ingetrokken toch reeds zoozeer openbaar eigendom geworden is, dat he.t nog altijd blijft bestaan, omdat de gemeenteraad daarover geene beslissing genomen heeft.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1