Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandseh Nieuws. opwerpen? Mag men niet ook de bezwaren wegen van een krachtige minderheid, of moet men slechts letten op hel ge tal der stemmen in een zaak, die zoo diep ingrijpt in het lichaam waarop men zijne kunstbewerkingen moet toepassen En nu die motie in de voltallige raadsvergadering van Maandag 11. haar werking dadelijk openbaardezoodat er vol doende zekerheid bestond, ten aanzien van den uitslag der eindstemming, nu van de afwezig gebleven drie raadsleden 2 en van de elf voorstemmers 4 zich tegen het ontwerp verklaarden, nu roemen wij het kloek besluit, dat de Burge meester mededeelden en verheugen wij onsdat men met een Grieksch wysgeer niet vroegwat wetenschappelijk het beste belastingstelsel is, maar voor welk stelsel de Leidsche burgerij in den bestaanden toestand het meest vatbaar zou zyn. Op die vraag is het waarop wij die niet enkel afbreken maar ook bouwen willen ook beproeven zullenweder een antwoord te geven: Wat nu? Uit dat antwoord zal blijken of op ons het verwyt past van te zijn //een schipperaar of modderaar of middenman, die met beginselen transigeert." Z. M. heeft L. van Doesburgh benoemd tot burge meester der gemeente Valburg, en tot notaris binnen het arrondissement Assenter standplaats de gemeente Gieten Mr. P. Tonckens, advocaat en cand.-notaris te Meppel. Z. M. heeft Dr. E. J. Diest Lorgionbuitengewoon hoog leeraar in de godgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Groningen bevorderd tot gewoon hoogleeraar in die facul teit; voorts tot lid der bij het Departement van Binnenlandsche Zaken bestaande adviseerende commissie voor de stichtingen van beurzen voor het onderwijs, benoemd Jhr. Mr. W. Six referendaris bij het Departement van Koloniën, thans secre taris dier commissie, welke betrekking tevens aan hem blijft opgedragen. De audiëntie van den Minister van Financiën zal op Donderdag 20 dezer niet plaats hebben. Uit een door het Departement van Financiën open baar gemaakt overzicht van de opbrengst der middelen (hoofdsom en ópc.) over de elf eerste maanden dezes jaars blijkt, dat die middelen hebben bedragen /"62,922,704.83s, tegen f 59,858,869.23 in hetzelfde tijdvak van 1866. Naar wij vernemen zal binnen kort in den Konink lijken Hollandschen Schouwburg een nieuw tooneelsluk wor den opgevoerd, dat voorzeker de meeste belangstelling zal opwekken. //Klaasje Zevenster," de beroemde roman van den nestor van onze schrijvers, een werk dat in duizende han den is, reeds in een der beste Duitsche tijdschriften wordt overgezet en zooveel besproken iszal de stof tot dit stuk leveren. Bij de talrijke producten van vreemden oorsprong, waarmede ons tooneel gevoed wordt, zal ons publiek ongetwij feld gaarne eens Nederlandsche karakters zien opvoerenont leend aan een werkdat echt Holiandsche toestanden en personen schetst en een der belangrijkste verschijnselen op het gebied onzer hedendaagsche letterkunde is. Alleen het feit dat een tooneelstuk uit dien roman door een Nederlan der met medeweten van den auteur is bewerkt, is van be- teekenis. De heer J. C. Valois, die op het denkbeeld ge komen is //Klaasje Zevenster" voor ons tooneel te doen be werken, verdient daarvoor reeds allen lof, en wy voorspellen hem een schitterend succes als belooning voor den ijver en de energie door hem bij .de directie van ons tooneel ook nu weder betoond. De arrondissementsrechtbank te Zutfen trof Zaterdag morgen weder een groot verlies door het afsterven van Mr. Hendrik Jan Thooft, sedert een groot aantal jaren pre sident dier rechtbank. Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd (hij zou eerstdaags 79 jaar geworden zijn) bleef zijn geest tot den voorlaatsten dag zijns levens altijd even helder en krachtig, en wist hij door zijne geleerdheid en rechterlijke bekwaamheden de rechtbank van Zutfen den goeden naam te bezorgen, welke zij tot heden had. Hij werd Vrijdag middag door eene plotselinge beroerte getroffen waaraan hy binnen 24 uren overleed. Sedert eenigen tyd worden te Roermond aanzienlijke hoeveelheden buskruit uit de vesting Maastricht langs de Maas doorgevoerd om te Venlo ook nog meerdere duizende ponden in te laden en die naar Nijmegen en elders over te brengen. Dit staat in verband met de aanstaande sloo ping der vesting Maastricht, waar een zeer aanzienlijk materiëel van allerlei aard aanwezig is, dat meer binnen 's lands wordt overgebracht, daar die vesting, evenals Venlo, op zeer korten afstand van de grenzen des rijks ligt. Sedert Zaterdag is het water voor Arnhem ruim 6 voet gewassen. Elk uur wordt de waterstand s/4 duim hooger. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Maan dag des namiddags te 6 uren 44°, des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 44°. Dinsdag morgen te 5 uren 46°, te 8 uren 46°, 's middags te 12 uren 62c, 's namiddags te 4 uren 46°. -— De Nederlandsche maatschappijde //Société de Com merce et d'Industrie gevestigd te Amsterdamheeft voor de rechtbank van koophandel te Brussel een belangrijk pro ces gewonnen tegen den heer Langrand Dumonceau en diens maatschappijen. De heer Langrand is veroordeeld om meer dan een millioen franks te betalen. Voor het eerst sedert zijne troonsbestijging heeft de koning van Wurtemberg een doodvonnis bekrachtigd. Die straf was uitgesproken tegen eene weduwe, die in overleg met zeker persoon haar man vergiftigd en haar kind ver- worgd had. Uit Wiesbaden schrijft men, dat de bevoegde autori teit krachtige maatregelen zal nemen om het steeds toene mend overbrengen van jeugdige personen naar elders te voorkomen. Men legt zich daarbij hoofdzakelijk toe op den uitvoer van kinderen om ze in Londen te doen bedelen of kleinen handel te doen drijven, en van jonge meisjes, die zoo het heet als dienstboden of werksters naar Californië en Australië worden uitgevoerd. De buitengewone gezant en gevolmachtigde minister van den vorst van Monaco te Rome geniet eeDe bezoldiging van 30 franks 14) 'smaands, de representatie-kosten er onder begrepen. De vorst levert echter ook maandelijks aan zijn gezant een volledig kleed en een paar schoenen. Omtrent de ontploffing op de reede van Cuxhavenden 9den dezer plaats gehad, vernemen wij nog het volgende: Aan boord van den schoener //Patriot," geladen met nitro glycerine, was den vorigen avond brand ontstaan. Terstond werden alle pogingen in het werk gesteld om het schip te redden en men meende daarin werkelijk geslaagd te zijn. Den volgenden morgen echter bij het aanbreken van den dag bemerkte men dat er weder rook uit het schip sloeg en deze sterk toenam. Te half tien sprong het vaartuig met een vreeselijk geweld uiteen. De vuurzuil steeg minstens 160 voet hoog, verscheidene ijzeren staven werden tusschen het pu bliek geslingerd dat zich aan de reede verzameld had om het vreemde schouwspel te zieu. Niemand werd gekwetst; ook geen der nog op de reede liggende schepen werd be schadigd. Daarentegen heeft de stad veel geleden, vensters en deuren sprongen stuk; er is bijna geen huis waarvan de ruiten niet zyn gesprongen of de daken beschadigd. Er heeft thans eene vierde ontploffing plaats gegrepen in eene steenkolenmijn te Coadbridge, nabij Glasgow. Ge lukkig werd niemand gedoodofschoon zeven personen ern stige brandwonden bekwamen. In de dagen, die de ontplof fing onmiddellijk voorafgingenhad zich zooveel gas ont wikkeld dat het schier ondoenlijk was in de mijn te blijven werkentotdat eindelijk het gas ontvlamde. - De berichten uit Britsch-J.udië luiden weder zeer on gunstig. Grootendeels zijn het wel herhalingen van de klach ten van den hongersnoodmaar hierbij komt thans nog de vrees, dat de tegenwoordige ongelukkige toestand in het volgende jaar niet zal verbeteren doordien de oogst aller- wege door zware overstroomingen veel heeft geleden en de bevolking door ziekte en gebrek te veel geteisterd isom krachtig de handen aan het werk te slaanten einde met vereenigde pogingen de algemeene ramp in hare gevolgen zoo veel mogelijk te stuiten. Promotie aan de Lieidsche Hoogeschool. 18 December. - Tot Doctor in de Geneeskunde de heer P. J. A. Sluijsgeb. te Steenbergen, met een Aoademisch proefschriftgetiteld Verhandeling over Eczema.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2