N°. 2104. Woensdag 19 December. A°. 1^6. Een weldadige motie. LEIDSCfl DAGBLAD: Pri)s der Advertentiën1-6 regels f 0.76. Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 86 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 n. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 n. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 n. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 n. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u,; van Amsterdam Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Poatbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's nauaidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 36 m. 'snamiddags. Oost-Indisoha Landpost. Over Southampton l en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RyUs-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uren. Commissie oan Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrjjdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags var ll-l nren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie i open da -elijks vau 10-4 uren.- Thesauriealle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9-2 uren; Zaterdag van 9-12 uren. - Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12-1 nren Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks vau 9 1 uren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. vaa Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per po9t ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Werd de Nederlandsche Natie in de vorige maand in rep en roer gebracht door de gevolgen eener motie, zoodat er wel stof tot bezorgdheid was voor een motiekoorts, - de Leidsche burgerij mag zich verblijden over een motie van orde, die de beraadslagingen van den Gemeenteraad stuitte in den loop, dien zij genomen hadden tot vaststelling van eene eigene directe belasting. Zij werd door den Voorzitter van den Gemeenteraad namens het collegie van dagelijksch bestuur gedaan, overeenkomstig de bevoegdheid, die het bezat, zoodat hare wettelijkheid ook niet is aangetast. Zij geschiedde ter rechter stond en verrastte iedereendie er niet op had doorgedacht wat er te verrichten viel, vóór het ontwerp in zijn geheel het levensbeginsel zou hebben ontvangen. Wij behoeven nu ook geen onderzoek te doen naar het vaderschap, want wie wil de levensvatbaarheid van die ongeboren vrucht verdedigen nadat de levenloosheid wettig is bewezen. Wij wenschen de Leidsche burgery daarmede geluk, want al is het ook, dat wij eene belasting op het werkelijk inko men der belastingschuldigenalleen op eigen aangifte zon der eenige controle dan enkel het geweten der aangevers, wel wenschen ingevoerd of ten minste voor één jaar beproefd te zien, omdat wij in het dagelijksch leven zoovele blijken vinden dat iedereen zich zelf en anderen wegen en schat ten wil en kan, toch was het laatst gewijzigd ontwerpdat aan de orde gesteld werd, zoozeer in strijd met alle begin selen van eerlijkheidrechtvaardigheid en goede trouwdat het ons zeer bevreemden moesthoe men by de algemeene beschouwingen daaraan zonder eenig voorbehoud of onvoor waardelijk goedkeuring hechten kon. 't Was een deel van de Arnhemsche verordening, maar bijna geheel onken baar door de lappen van andere dan de Arnhemsche veror dening, die er aan worden gehecht. Eu zoo wij al strikt gehouden zijn aan de toepassing van art. 342 van het bur gerlijk wetboek, wij zouden wel eens willen weten op hoe- danige wijze dit ontwerp een weg gevonden heeft tot het kabinet van den Voorzitter van den Gemeenteraad, die het ter tafel moest brengeD in de Vergadering, waartoe het be hoort. Wy gissen dat hierin de hand heeft gehad een vlug en behendig vreemdeling, die eenige dagen geleden op ver schillende plaatsen van gezellig verkeer verbazende proeven van zijne goochelkunst heeft gegeven. Tot die gissing zijn wij gekomen omdat in de vorige zitting van den Gemeente raad tegenover de talentvolle en rechtschapen bestrijding van de heeren van Outeren Cock, Scheltema en Tollens, een verdediging plaats vondwaarvoor wij geen naam weten maar die toch een victoire sans phrase met de meerderheid van twee stemmen ten gevolge had. Maar zulk een meerderheid, zulk een zegepraal kon geen toekomst hebben als men eerstelyk dacht aan de artikelen waaronder het 7de niet het minst gewichtige, nog te be handelen en in stemming te brengen, en vervolgens aan het afwisselend personeel der aanwezige raadsleden by alle zit tingen waarin die gewichtige zaak nog moest behandeld worden. Wie weet zich niet te herinneren welk nadeel de vrucht was van zulk eene stemmingwaarmede het besluit tot het bouwen van een stedelijk ziekenhuis werd genomen? Hoogstwaarschijnlijk bijna zeker had na eene langdurige be raadslaging over de ontwerp-verordeningen de eindstemming geleid tot verwerpingwaardoor tijd en moeite verloren zouden zijn geweest. De wijze, waarop de motie door sommige leden werd be groet, geeft ons recht tot die veronderstelling, en het is een daad van gezond verstand en van wijs beleid dat HH. Burge meester en Wethouders een ontwerp hebben ingetrokken, dat door hun was ter tafel gebracht en waarvan zoo het kracht van wet had verkregen, de uitvoering hun had gebracht in eene valsche stelling tegenover de burgerijhun het leven had verbitterd en in elk geval een onoverkomelijke hinder paal had opgeleverdom een collegie van dagelyksch be stuur voltallig te zien. De verslagen der openbare raadszit tingen zoo zij volledig behelzen wat besproken is ten aanzien van deze zaak zullen onze meening rechtvaardigen. 't Zou laaghartig zijn in die motie eene neiging te willen zoeken om zich bij de Leidsche burgerij populair te maken want die zulk een vermoeden uitsprak zon zich zelf verra den maar tevens juist een afdoend bewijs geven dat zijn liberalisme tot despotisme zich heeft ontwikkeld. Hoe! zou men meenen geen waarde te mogen hechten aan de open bare meening, als zij zich ook op eene andere wijze doet hooren dan door de pen van enkelendie zich als organen

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1