Buitenlandseh Nieuws. Advertentiën. selijke schoolcommissie; voorts benoemd Dr. H. Brongersma tot leeraar voor de natuurlijke historie aan de gemeente- instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs; alsmede besloten om de kosten voor den aanleg van een nieuwe Blauw- poortsbrug te bestrijden, niet door verkoop van kapitalen, maar uit de beschikbare gelden van het loopend dienstjaar. Aan de orde gesteld zijnde de behandeling der nieuwe be lastingplannen, zijn daarover langdurige en hoogstbelangrijk be raadslagingen gehouden die uitsluitend het beginsel betroffen eener belasting op het inkomen naar eigen aangifte. Van het laatst gewijzigd ontwerp, door HH. Burgemeester en Wethouders ingediend, zijn de beide eerste artikels aangenomen met 11 tegen 9 stemmen. Voor de HH. Stoffels, Hoog, De Fremery, Hubrecht, Van Wensen, Driessen,Van Heukelom, VVttewaal, Hartevelt, Krantzen Du Rieu. Tegen deHH. Knep- pelhoutTollens, De MoenTen Sande, Van der Hoeven Scheltema, Cock, Meerburg en Van Outeren. - Afwezig waren de HH. Van KaathovenGoudsmit en Tieleman. Voortzetting Maandag te half twee. Het concert, dat ten behoeve van het Stedelijk Werk huis door het Studenten-Muziekgezelschap Sempre Crescendo Dinsdag 11. in den Leidschen Schouwburg^ werd gegeven heeft opgebracht de som van ruim f 800, waarvanevenwel een vyfde of f 160 is moeten worden uitgekeerd aan de Schouw- burg-vereeniging voor het gebruik van de zaal, behalve een som van fl 0 voor kosten van verlichting enz dat zeer ten bezware van het liefdadig doel strekt. //Toen ik jong was, herinner ik mijdat in de scholen en op geleerde genootschappen of letterkundige vergaderingen de waarde van den mensch met de uitbundigste lofspraken verkondigd werd. Thans is het de wetenschap, waarover men nooit is uitgepraat. Zoo zijn wij, menschenaltijd bezig met ons zeiven complimenten te maken. Indien het slechts daarbij bleef kon het voor een onschuldig vermaak gehouden wor den. Doch het blijft er niet bij. Die hoogte van de weten schap verleidt ons, die haar meenen bereikt te hebben, tot zelfverheffing. En zoo die zelfverheffing niet door fijne be schaving gematigd wordt, eindigt zij in verwaandheid, de minst sociale van alle gebrekendie ons kunnen aankleven." //Zoudt gij mij wel willen geloovenals ik beweer, dat gezond verstand in een ernstig geschil was geraakt met we tenschappelijkheid en dat naar dit handelsartikel zoo weinig vraag is, dat het te duchten staat, dat het niet meer ter markt zal worden gebracht en naardien het genie ook mer kelijk in prijs gedaald is weldra de eenige vraag zal zijn naar wetenschap." Zoo schrijft Prof. Pruys van der Hoeven en hij laat als hij van zijn emeritaat spreekt er op volgen //die éénmaal lid ge worden is van den Academischen Senaat of althans met den titel van hooggeleerde //Vir clarissimusis begiftigd, hij zal honderde en duizende malen zich door oud en jong, man en vrouw rijk en arm voornaam en gemeen den titel van //Professor, Professer" of //Provester" hooren geven en door ieder der academie-burgers of Leidsche burgerij zich als Professor hooren begroeten. Ook hebben de professoren een eigen bank in de kerkeen eigen plaats in den almanak een eigen costuum bij publieke promotiën en verjaardagen der academie en vertegenwoordigen een eigen kaste of gilde in de academiestad en worden gerekend tot hare aristocra- tiën bij uitnemendheid. Ik moet zeggen dat van alle ge woonten die ik mij heb moeten aanwennen en van alle manieren die ik heb moeten leeren van alle eeretitels die my te recht of te onrecht gegeven zijn geen mij zwaarder gevallen is dan die van hooggeleerde, van clarissimus, pro fessor te heeten. Mij was ook daarom mijn emeritaat ge- wenscht en gezegendomdat het mij minder in de noodza kelijkheid bracht mij telkens op ieder oogenblik van den dag te herinneren dat ik professor was en tot de hoogge leerde heeren behoorde." De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Vrij dag des namiddags te 5 uren 40°, des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 38°. Zaterdag morgen te 5 uren 38°, te 8 uren 40J, 's middags te 12 uren 44°, 's namiddags te 4 uren 42°. - De door den gewezen koning van Hanover naar En geland gezonden Hanoversche staatspapieren zyn bij konink- lyk besluit van 10 dezer nietig verklaard, terwijl in de plaats daarvan de vervaardiging van nieuwe in plaats vau de vernietigde bevolen is. De Keizerin van Frankrijk zal zichvan den keizerlijken prins vergezeldop 26 dezer naar Rome begeven. Het doel der reis is, het verkrijgen van hervormingen in liberalen zin, en te bewerken dat Rome eene vrije stad worde, aan liet koninkrijk Italië verbonden. Op de Elve, vóór Cuxhaven is een naar Engeland bestemde schoener, de //Patriot," die nytro-glycerine aan boord had in brand geraakt en in de lucht gesprongen. De vuurzuil verhief zich minstens 1B0 voet in de lucht. Men heeft geen slachtoffers te betreurendaarentegen heeft de plaats veel geledendoordien schier alle vensterglazen zijn vernield. Het zegel op dagbladen en advertentiën is nu on langs in geheel Italië afgeschaft. In Engeland is er op het land gebrek" aan scholen ook al ten gevolge van de weinige moeite die men zich geeft om ze op te richtenen in de groote steden waar genoeg scholen zijn is het aantal kindereu dat er niet van gebruik maakt, verbazend groot. Gelijk in Nederland, zoo brengt men ook in Engeland het gedwongen onderwijs ter sprake; vooral de heer Goschengewezen lid van het vo rige Engelsche miuisterie, geeft zich daarvoor veel moeite. Hij heeft nog onlangs in eene meeting van de Halifax Me chanic's Institute daarover gesprokenen in eene andere meeting te Manchesterde plaats van waar zooveel goede hervormingen het eerst zijn uitgegaan is bepaaldelijk be sloten dat de zaak van het verplicht onderwijs thans aan de orde gesteld behoorde te worden. -Men heeft wel eens de vrees te kennen gegevendat de steenkolenlagen in Engeland binnen weinige jaren zou den zijn uitgeput. Deze vrees kan men gerust laten varen, wanneer men verneemt, dat alleen in South-Wallis ruim 21,000 millioen ton bruikbare steenkool in den grond is verborgen; dat in Lancashire tot op 700 yards diepte wordt gegraven, terwijl men ten minste tot 1000 yards kan gaan; dat door Monmouthshire gedurende 229 jaren in de behoefte van het geheele Rijk kan worden voorzienenz. De kolenmijn bij Barnsleywaar Woensdag te één uur eene vreeselijke ontploffing plaats had, is een van de grootste uit het district. Zij strekt zich onder den grond bijna twee mijlen ter wederzijde van den hoofdingang uit. Hare inrichting en de bekwaamheid van den ingenieur lieten niets te wenschen over. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is nog niets bekend. Een vreeselijk schouwspel was reeds de angst der ongeveer 2 a 3000 personen, die onmiddellijk rondom den ingang der mijn zich verdrongen en waaronder zich de talrijke betrekkingen bevonden der 400 personen, die zich in de mijn bevonden. Die treurigheid nam toe, toen langzamerhand, tot halfzeven des avonds, nog slechts 3 2 personen opgehaald waren, de meesten stervende, en velen reeds dood. Verscheidene dagen zal het duren eer men tot de verder gelegen gedeelten der mijn zal kunnen door dringen. Bij geen enkele vroegere mijnontploffing zijn zoo veel menschenlevens vergaan als hier. Te Sundhill, in 1 85 7, zijn 189 personen bij zulk een ongeluk omgekomen. En in dezelfde mijn te Barnsley hebben in 1 847 73 personen den dood gevonden. Volgens latere berichten had men de zekerheid dat geen brand in de mijn ontstaan is, zoodat, na wegruiming der ingestorle gedeeltenalthans het werk hervat zal kunnen worden. Promotie aan de Leidsche Hoogcsciiool. 15 December. Tot Doctor in de beide Rechten de heer Carel Assergeb. te 's-Gravenhagemet een Academisch proefschriftgetiteldBe Telegraphie in hare rechtsge volgen. Wordt aangeboden aan een 6 a 8tal HH. STUDENTEN gelegenheid om te Uineren. Adres letter W. IS. aan het Bureau van dit Blad.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2