ÜuiteHiandsch ixleuws. beloopt het aantal Studenten in de verschillende faculteiten aldus 1866 1865 52 72 Wis- en Natuurkunde 38 27 44 42 85 78 294 292 513 511 De heer Scheltema heeft naar aanleiding van de be denkingen die bij de behandeling van zijn voorstel tot hef- fiug eener directe belasting zijn gemaakt, het plan eenigs- zins gewijzigd. Hij zegt daaromtrent het volgende: //Wat de algemeene strekking van mijn voorstel betreft, wasvolgens het algemeen verslagin eene der sectiën //de meerderheid zeer gestemd tegen de berekening van het vermoedelijk inkomenals eenen zeer onjuisten maatstaf aan gevende." Men zal daarmede bedoeld hebbeneenen zeer onjuisten maatstaf van het werkelijk inkomen, en dit is in zekeren zin waar; maar dit bezwaar is niet weg te nemen. Het hoofdbeginsel van mijn ontwerp is belasting te heffen van het naar vaste grondslagen te berekenen vermoedelijk inkomen. Daar tegenover staat het beginsel, dat Burge meester en Wethouders in hun ontwerp hebben willen vol gen: belasting te heffen in evenredigheid van het inkomen, dat is van alle zuivere inkomsten van den belastingschul dige, geene uitgesloten. En zal door eene belasting volgens ontwerp van Burgemeester en Wethouders aan dat begin sel aan haar eigen hoofdbeginselworden voldaan Neen dit zij verre. Er zal nietzooals art. 2 van het concept Raads-besluit bepaalt, aangeslagen worden in evenredigheid van het inkomen. Dat artikel zal geheel geschonden wor den. De aanslagen zullen evenzeer als volgens mijn ontwerp gebaseerd zijn op eene berekening van het vermoedelijk in komen maar met dit groote onderscheid, dat ze öf in de eerste plaats zullen afhangen van de eerlijkheid van den belastingschuldige, van de willekeur of van de onmacht der overheidof in de tweede plaats van de huurwaarde. Ik mag het bezwaar tegen eene berekening van het vermoede lyk inkomen alzoo op zij zetten; het is met geene belasting te overwinnenvooral niet met eene volgens ontwerp van Burgemeester en Wethouders. De overige bedenkingen tegen mijn voorstel, in het algemeen verslag voorkomende, zijn van ondergeschikten aard. //Tegen den eersten grondslag huurwaarde is als zoodanig niets aangevoerd. Als grondslag werd ze dus, naar ik meen, zoo niet algemeentoch door de groote meerderheid goed gekeurd. Wat de toepassing betreft, daaromtrent is in eene afdeeling aangemerkt, dat de huurwaarde nimmer //als ka pitaal berekend" ko'nde worden//hetgeen zoodanig als het door mij wordt voorgesteld het geval zou worden." Het ligt zeer waarschijnlijk aan mij of misschien aan eene min juiste redactie, dat ik de portee van dat bezwaar niet vat. Er is slechts eene wijze van toepassing der huurwaarde bij de berekening van het vermoedelyk inkomen, namelijk ver menigvuldiging met een factor. Die wijze, die (en het kan dus wel niet anders) overal wordt gevolgdzooais te Am sterdam, Haarlem, 's-Hage en Rotterdam, is in mijn ont werp aangenomen en eveneens in het tarief van het ont werp van Burgemeester en Wethouders. Dat bezwaar zou dus, indien het gegrond ware, evenzeer bestaan ten aanzien van het ontwerp van Burgemeester en Wethouders als van het mijne, en het bevreemdt mij dat ze, volgens het alge meen verslag, alleen ten opzichte van het mijne is gemaakt of zou bv. (volgens mijn voorstel) 6 X eene huurwaarde van f 200.f 1200.wel eene berekening naar de huurwaarde zijn, en daarentegen niet (volgens tarief van Burgemeester en Wethouders) '7 X eene huurwaarde van 200.— f 1400.— //Nog is ten aanzien van het meubilair aangevoerd dat //een rijk ameublement verre is om de gegoedheid van den bezitter te doen kennen," dat «zij die pasgehuwd zyn dik werf de fraaiste meubelen hebbenen dat er personen zijn //wier stand niet zelden het ontvangen van geschenken me debrengt." Dit ziet alles op uitzonderingen en die zijn niet te vermijden. Immers hoe veel of liever hoe weinig per sonen zijn er, die weinig inkomen en een rijk ameublement hebben? En wat pasgehuwden betreft, die niet slechts fraaie maar kostbare meubelen hebben aangeschaft, welnu zij rich ten hun huis wat eenvoudiger inminder weelderigzoo zij de middelen niet naar evenredigheid bezittenen daarbij komt nog vooreerst, dat zij nog geene kinderen hebben en voortsdat bij de taxatie niet in aanmerking komt wat die fraaie nieuwe meubelen gekost hebbenmaar op welke waarde ze, na toch eenigen tijd, hoe kort ookgebruikt te zyn ge schat wordenen dan betwijfel ik of die in den regel wel zoo hoog zal zijn, en of niet een meer gebruikte, maar ook door aanvulling meer volledige, inboedel meer reëele waarde zal hebben. Het meeste zou nog wegen de derde bedenking, dat er personen zijn, wier stand het ontvangen van ge schenken medebrengt, doch ze is zeer gemakkelijk op te heffen. Men geve die personen, zoo ze weinig of niet be middeld zijn in plaats van onnutte sieraden of fraaie meu belen meer noodige zaken die in het huishouden te pas komendit zal hnn misschien wel zoo aangenaam zijn en beter te stade komendikwerf heeft zulks werkelijk ook plaats. Zij krygen zelfs wel eens cadeaux die het inkomen vermeerderen. En bovendien wat is in den regel de reëele waardede schatterswaardevan vele cadeaux Een in alle opzichten degelijke, kostbare en ruime inboedel zal in des schatters oog meer waarde hebben dan de schijnluxe, door een tal van cadeaux in de pronkkamer aangebrachtdie den op- pervlakkigen blik des bezoekers treffen." Overeenkomstig die toelichtingen is nu door den heer S. voorgesteld, om het vermoedelyk inkomen te berekenen naar de huurwaarde en één tiende gedeelte der geschatte waarde van het meubilairvan zes tot achtmaal genomen naar het verschillend gezamenlijk bedrag van f 100 tot f 2000. Die een huis bewoont van f 200 huurwaarde en een meu bilair bezit van f\000 waarde, wordt geschat op een ver moedelijk inkomen van f 1600. De formule om te komen tot het bedrag van het vermoedelijk inkomen is gegrond op den voet, waarop de belastingschuldigen wonen, niet alleen naar het huis, maar ook naar den inboedel, met een factor opklimmende met de huurwaarde enz. - De Thermometer van Fahrenheit ieeker.de alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 40°, des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 3 8°. - Woensdag morgen te 5 uren 3 8°, te 8 uren 38°, 's middags te 12 uren 463, 's namiddags te 4 uren 48°. In de Kamer van Vertegen woordigeis van België heeft de minister Van Peereboom verklaard dat de speel bank te Spa zal worden opgeheven. Naar men verneemt, willen de Frankfortersals blijk van dankbaarheidden bekenden Keulschen burger Classen- Cappelman tot candidaat stellen voor het lidmaatschap van het Noord-Duitsche parlement. Zaterdag 11. zijn te Roubaix twee katoenspinnerijen waarvan een la Felature Minstre de grootste inrichting van dien aard in Frankrijk was, geheel afgebrand. De schade wordt op eenige millioenen geschatterwijl vele werklieden broodeloos zijn geworden. Een werkman is bij den brand om gekomen. Te Grise is door den heer Godin-LemaireeigeDaar van eene groote ijzergieterijeene instelling onder den naam van //Familistère" gesticht, waar de kinderen van werklie den worden opgevoed tot zij in hun eigen onderhoud kun nen voorzien. Het gesticht is in twee afdeelingen gesplitst. In de eerste plaats blijven de verpleegden tot den ouderdom van 6 jaren. Zij ontvangen al het noodige kosteloos en kun nen ten allen tijde door de ouders worden bezocht. In de tweede afdeeling heeft het onderwijs in de gewone vakken teekenen, muziek, enz., plaats. Tot heden telt die nuttige inrichting 25 0 verpleegden, Dat keizer Maximiliaan zich aan boord van den Dan- dolo heeft ingescheept en tegen den 2 0sten dezer te Gibraltar verwacht wordt, is aan geen twijfel meer onderhevig. De graaf De Bombelles is derwaarts vertrokken om hem op te wachten. -Te Falmouth heeft ditmaal een oudachtig heer op plechtige wijze den dienst in de kerk verstoord, door aan den voet van het altaar zeer deftig een papier voor te le zen waarin tegen de puseyistische en catholiseerende prak tijken bij den dienst werd geprotesteerd waarop twee dames

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2