N°. 2098. Woensdag 12 December. Partijbelang of Volksbelang? LEIDSCH DAGE Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden f 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft. Schiedam en Rotterdam: te 7 U. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 n. 37 m.; 6 n. 6 m.; 9 a, nr.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u, 45 m,; 9 Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leidendagelijks n./m. te 2 u. Des Zondags buiten dienst. Podbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's namidd. te 3 u, 35 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oo»t-Tndi«obe Landpoat. Over Southampton, 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maaud. West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijka-Telëgraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. - Spoorvreg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 'l av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrpdng en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van LI1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretaries open da lijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 aren.-2)# Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 l uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnzen dagelijks van 91 ureu en vau 36 uren; van's-Hijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, vVoensdag en Jonderdag van 9uren. van 'iaget, Registratie dagelijks van 84 uren; van de iiypothekeu en bet £.eda»ttr, van 94 uren. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12j Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regels ƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. {Slot.) Tot heden toe is het ons niet mogelijk geweest de staats partijen of staatkundige richtingen te onderscheiden en het komt ons zelfs moeilijk voor het merkbaar verschil aan te duiden, dat er tusschen het bestaande ministerie zou zijn en de vorigendie aan het bewind waren omdat het ons even onmogelijk blijft te bepalen wat conservatief als wat libe raal heeten moet. Wel weten we, dat bij de verkiezingen zich hebben doen gelden een Roomsch Katholieke en een orthodox-Protes- tantsche partij, maar met Prof. Vissering zijn wij het eens //een recht van bestaan als staatspartijen hebben zij niet. In oorsprong, oogmerk en bedrijf zijn en blijven zij vreemd aan het algemeene staatsbelang. Haren oorsprong ontleenen zij niet aan een of ander beginsel van regeering in den staat, maar aan een bepaalde gezindte in de Christelijke kerk." Het deed ons bovendien goed van Prof. Vissering te vernemendat ween oprecht zoon der Katholieke kerk en een overtuigd belijder van den Heidelbergschen Catechismus beiden evenzeer te goeder trouw liberaal of conservatief kun nen zijn." En dat heeft ook de geschiedenis in de laatste jaren bewezendat die orthodoxe kerkelijke richtingen zich op staatkundig gebied, naar haar belang dat medebrengt, zich aansluiten aan de eene of andere staatspartijdie men liberaal of conservatief gelieft te noemen. Een anti-revolu- iionaire partij bestaat er niet dan als familienaam voor de orthodox Protestantsche partijen met welk recht de zooge naamde anti-rainisteriëele partij het ministerie bij uitstek con servatief noemt, is ons niet duidelijk; want niemand heeft er zich nog aan gewaagd de staatkundige beginselen uit de handelingen te ontleden. Maar toch //de wanklinkende partijnamen zijn in zwang gebleven en hebben zich vermenigvuldigd en men spreekt van Thorbeckianen Groenianen Putteanen alsof de strijd van beginselen die tot het wezen van den constitutioneelen staat behoort, bij ons volk werkelijk ontaard was in eene worsteling tusschen factiën, die, elk met haar eigen hoofd, elkander het gezag in den staat, betwisten." En derhalve willen we eens aannemen, dat er een conservatief ministerie aan het bewind isdat zich anti-liberaal gezind be toont. Welnudan is het zoowel partybelangdat vertrou wen stelt in de deugdelijkheid en zegepraal van zyne begin selen, als volksbelang dat ministerie aan het werk te zetteu en komt het ons kleingeestig en hoogst berispelijk voor het daarin te bemoeilijken. Er mogen enkele vrijbuiters- en par tijgangers zijn, die lust hebben iu een strijd over politieke vraagstukken 't zou zyn een verraad gepleegd aan de waardij en de eerlijkheid der grondwettige beginselen als men de ze gepraal langs dien weg wilde bevechten. In het heden ligt het verleden en in het nu wat komen zal. //Het liberale be ginsel zit den Nederlander in hart en nieren," schrijft Prof. Vissering en de vrijheid, burgerlijke en staatkundige, was onzen vaderen dierbaar, want daarvoor streden zij; maar het zij ons tot leering, hoe zij streden en hoe zij overwon nen, ook hoe partijschappen de vrijheid meermalen op het spel hebben gezet. Er ligt ons veel aan gelegen dat die vrijbuiterij een einde neemt en het volksbelang niet opge offerd wordt aan den strijd over personen. Laat vrij een anti-revolutionair, een conservatief, een reactionair, een ra dicaal ministerie aan het roer komen die tot de liberale of constitutioneele richting behoort zal er zich niet door laten verontrustenwant zij hebben geene toekomst. Maar dan moet men ook werkelijk liberaal zijn en maar niet een vaan opsteken - allerminst zich verbroederen met eene kerkelijke richting, 't zij die is orthodox of modern, Roomsch Katholiek of dageraadsgezind. 't Is er verre van af, dat wij den weldadigen en on- misbaren invloed zouden willen voorbijzien, dien de godsdieust op elk gebied van het maatschappelyk leven kan en moet uitoefenen- maar als zij misbruikt wordt tot bereiking van zelfzuchtige bedoelingensticht zij meer kwaad dan goed. Dat leerde de geschiedenis van de vroegste tijden af tot in onzen tijd. De kracht en de vrucht van den gods dienst moet zich met de maatschappij vereenzelvigenmaar godsdienstleuzen tot staatsleuzen te maken, strekt tot nadeel van den godsdienst zoowel als van de maatschappij. Op het staatsgebiedbij de behartiging van het volksbelang kanen moet, 't iigt in den aard der zaak, verscheidenheid van be grippen heerschen maar er kan waar naar één doel wordt gestreefd, overeenstemming zijn, al gaat men niet langs denzelfden weg. Als ieder, wie hij ook zij, slecht9 weet wat hij wil en doet wat bij weetzal ieder zelfstandig zijne rich*

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1