Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. schilt van de beginselenwaarop onze grondwettige staats instellingen in en na 1848 zijn herzien en in werking ge komen, dan is er een liberale richting aan het roer, die op duurzaamheid rekenen kauomdat zij zeer gunstig uit steekt boven eene partijregeeringdie partijbelang bedoelt. De Minister van Binnenlandsche Zaken zal een wetsontwerp tot regeling van het hooger onderwijs, de Minister van Jus titie een wat de burgerlijke rechtsvordering betreftde Minister van Financiën een wat de rekenplichtigheid aangaat, samen stellen en indienen. Van den Minister van Oorlog is reeds een plan tot organisatie van 's lands weerbaarheid ontvan gen en door den Minister van Koloniën is eene grondige re geling van de koloniale belangen toegezegd. Worden die ge wichtige onderwerpen onbevooroordeeld en onpartijdig ont vangen, onderzocht, beoordeeld en besproken, dan zal het volksbelang boven partijbelang gaan en de eendrachtige sa menwerking der grondwettige machten worden gewaardeerd. Dan is de vraag die wij stelden beantwoordmaar dan ook zal men geen spoor ontdekken van quand-même oppo sitie of op effect berekende anti-minisleriëele manifestatiën dan zullen de beraadslagingen over de Staatsbegrooting niet op nieuw worden gekenmerkt door een onvruchtbarenafmat- tendenonwaardigen stryd over personen en partijenmaar veelmeer uitmunten door eene ernstige en gemoedelijke over tuiging, dat het geldt het belang van 's Rijks dienst en dat der belastingschuldigen. De dagbladpers moet dit evenzeer ter harte nemen en haar invloed krachtig doen geldenwaar zij van een on partijdig standpunt nauwkeurig en scherp haar oordeel uit spreekt over regeeringsdaden en over de houding der Volks vertegenwoordigers. Waar zy voorlicht en critiseert, zij het steeds blijkbaar dat volksbelang gaat boven partijbelang. //Door bedachtzaamheid en kalmte, door de kracht van be ter verstand en beter betoog zullen de goede beginselen al tijd zegepralen." Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw L. Veneman, architect te 's-Hertogenbosch. Z. M. heeft aan J. A. van Iterson op verzoek, met den lOden Dec. a. s. eervol ontslag verleend als referendaris bij het Dep. van Justitie, onder dankbetuiging voor de vele dienstendoor hem in die betrekking aan den lande be wezen. Z. M. heeft bij het Dep. van Justitie benoemd tot refe rendarissen A. W. Philipse, thans hoofdcommies met den titel van referendaris, en R. J. C. van Hamersvelt, than3 hoofdcommies; tot hoofdcomm. A. W. Carrière, thans comm.; tot comm. J. W. F. Coop3thans adjunct-comm., en tot adjunct-comm, P. F. F. Caroli, thans 1ste klerk. Z. 1$. heeft benoemd tot notaris binnen het arrond. Lei denter standplaats de gemeente Leimuiden W. Boerlage, cand.-notaris te Uithoorn. Z. M. heeft benoemd tot commies der posterijen van de 3de kl. de heeren C. van der Veen en P. Polvlietthans surnumerairen der posterijen. Z. M. heeft aan Jhr. G. P. C. van Brengelop zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ontv. der dir. bel. te Haarlem, met dankbetuiging voor zijn den lande bewezen diensten gedurende een tijdvak van ruim 50 jaren; en aan den heer W. Schoonhenop zijn verzoekals ontv. der in- en uitg. rechten aan het kan toor de Bergeijksche barrièrre (Noord-Brabant). Z. M. heeft den 2den luit. J, van den Bergh, van het 4de reg. infant., op verzoek, op non-activiteit gesteld, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschil len van bestuur, is in de zitting van Woensdag o. a. inge komen een Koninklijk besluit van 2 8 November 11., waarbij de gemeente Leiden wordt aangewezen aan het domicilie van onderstand van Jacobus Janse Vreeling. Voorts zijn in die zitting behandeld o. a. een beroep van den kerkeraad der Herv. gemeente te Varseveld van een besluit van Gedepu teerde Staten van Gelderlandwaarbij aan de Christelijk Afgescheiden gemeente is vergund eene kerk te bouwen in de onmiddellijke nabijheid van de kerk der Herv. gemeente. - Rapporteur, de staatsraad Boot; zijnde als gemachtigde van den kerkeraad opgetreden de heer Mr. J. J. van Geuns, advocaat te 's-Gravenhage. - 2°. een beroep van den alge- meenen kerkeraad der Nederduitsche Hervormde gemeente te Zwolle van een besluit van Gedeputeerde Staten van Over- ijsel, weigerende de goedkeuring van het besluit van den gemeenteraad van Zwolle betreffende de ontbinding van het armbestuur der Herv. gemeente aldaar en de scheiding en verdeeling der door dat bestuur beheerde bezittingen. Uit 's-Hage wordt medegedeeld dat de Koninklijke familie door eene ruime deelneming in de Internationale Ha ven- en Spoorwegmaatschappij hare belangstelling toont in den aanleg van eene haven te Scheveningen en de daarmede in verbinding komende spoorweglijnen. Volgens de officiëele opgaven in de Staats-Courant heerschte in de week van 18 tot 24 November de cholera nog in 11 gemeenten van ons vaderland; van 29 aange tasten zijn 23 personen overleden, waarvan alleen 8 in de gemeente Asperen. Te Rotterdam is Dinsdag aangehouden een persoon welke na het ondergaan zijner zevenjarige tuchthuisstraf te Leeuwarden en sedert eenige weken daaruit ontslagen is zich weder door middel van braak en inklimming heeft schul dig gemaakt aan diefstal te Loon op Zand in den nacht van 28 op 29 November jl. Uit Maastricht wordt bericht dat het garnizoenvoor zooverre dit eenigszins met de localiteit is overeen te bren gen voor die stad is vastgesteld op4 veldbataljons infan terie 2 eskadrons dragonders en 1 batterij veld-artillerie. Alzoo zal aan het depot van het 2de regiment infanterie en aan de daar aanwezige kompagniën vesting-artillerie een ander garnizoen worden aangewezen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woens dag des namiddags te 5 uren 51°, des avonds te 8 uren 51°, te 10 uren 5 0°. Donderdag morgen te 5 uren 47°, te 8 uren 47°, 's middags te 12 uren 49°, 's namiddags te 4 uren 49°. Tot de conferentie van ministers, die den löden de zer te Berlijn zal plaats hebben, zijn de meeste ministers van buitenlandsche zaken van de verschillende Noord-Duit- sche staten reeds toegetreden. Het wordt bevestigd dat het ontwerp der constitutie van den Noord-Duitschen bond bij wijze van tractaat tusschen de verschillende staten zal tot stand komen waardoor langdurige beraadslagingen vermeden zullen worden. Volgens een per telegraaf over Napels ontvangen be richt is Suratt, die in de Vereenigde Staten als medeplich tige aan de vermoording van den president Lincoln ter dood veroordeeld, maar aan de justitie ontsnapt was, in Egypte gevat. Hij had onder een valschen naam dienst in het pauselijk leger genomenmaar werd er door een landge noot ontdekt en verraden, en daarop, door de pauselijke politie gevat, maar hij ontsnapte uit eene bewaarplaats, waarin hij door zijne geleiders op weg naar Rome voor den nacht opgesloten was. Te Napels wist hij op eene naar Egypte vertrekkende stoomboot, die Malta aandoen moest, te komen. De Engelsche overheid op Malta werd door de Napelsche politie per telegraaf tijdig uitgenoodigd om den man te vattendoch zy vond daartoe in het ontvangen te legram geene vryheiden liet hemtot groote ergernis der Amerikanenmet de stoomboot de reis naar Egypte ver volgen. Aldaar is hij, gelijk een Napelsch dagblad bericht door de minder angstvallige justitie, op eene telegrafische depeche van den Amerikaanschen gelastigde te Rome, in hech tenis genomen. Promotlën aan de L<eidsche Hoogeschool. 6 December. - Tot Doctoren in de beide rechten de heer J. H. Scheltes Elzer, geb. te Amsterdam, met Stellingen; en de heer S. J. van Pallandt, geb. te 's-Gravenhage, met een Academisch proefschriftgetiteldBe geldelijke ver- antwo ordelijkheid der Ministers. OFFICIEEL BilECWi. Vergadering van den Gemeenteraad van Leyden,op Zaturdag 8 December 1866 's namiddags te 1 uur. Onderwerpen 1°. Benoeming van hulponderwijzers aan de

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2