Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. omdat het geschil heeft plaats gehad tusschen het ministerie en de vorige Kamer. Maar ook een tweede bezwaar wordt daartegen aangevoerd, dat //namelijk eene oorlogsverklaring van de Kamer aan het ministeriewanneer zij niet door de overgroote meerderheid gesteund werdmeer goed zou doen aan het ministerie dan aan de liberale zaak." Zulk een raad en zulk eene kansberekening vloeit ook voort uit partijbelang waarmede de Natie niet is gediend. //Wij betwijfelen het ook zeer, of men voor een oorlogs manifest aan het ministerie thans zelfs eene meerderheid zou kunnen vinden. Wq gelooven ook, dat de Kamer van de Mijer-quaestie en de motie-Keuehenius evenzeer genoeg heeft als het publiek buiten de Kamer en dat er zelfs onder hen die van de fameuse 39 nog zijn overgebleven, genoeg zqndie niet weder tot de discussie en het votum van 27 September zouden willen terugkeeren." Dat alles is de vrucht van de ontbinding der Tweede Kamer, waardoor partijbelang zich meer en meer moet op lossen in volksbelang. Z. M. heeft aan Mr. M. Schooneveld Pzn., op eqn verzoek, met het einde dezer maand eervol ontslag verleend als schoolopziener in het 4de schooldistrict der pro vincie Noord-Holland, en met ingang van 1 Januari 1867 tot schoolopziener in dat district benoemd den heer Dr. N. J. B. Kappeyne van de Coppello, te Amsterdam. Z. M. heeft den kapt. J. K. H. de Roo van Alderwe- relt, van het 8ste reg. infant., op non-activiteit gesteld, te rekenen van den 19den November jl. Z. M. heeft benoemd tot lsten luit.-kwartierm. (naar ouderdom van rang) bij den staf van het wapen der infant., den 2den luit.-kwartierm. J. M. J. van Rijen, van het 3de reg. infant.; bij het 1ste reg. drag, den 2den luit.-kwartierm. B. C. Vermij ne, van het korps. Z. M. de Koning heeft Maandag aan verschillende autoriteiten audiëntie verleend. - H. M. de Koningin heeft Maandag in een bijzonder gehoor ontvangen Mevr. Offermans—Van Hove, welke ge vierde zangeres onlangs door H. M. met den titel van Hof- zangeres is vereerd. Aan de Tweede Kamer der Staten-Geueraal zijn aan geboden de ontwerpen van wet1°. tot verhooging der be grooting van uitgaven van het pensioenfonds voor burger lijke ambtenaren, dienst 18 65 2°. tot verhooging van het VlIIste hoofdstuk, der staatsbegrooting voor 1 86 7 (kosten van aanleg van forten). Zaterdag avond hield de 's-Gravenhaagsche scherp- schutters-vereeniging in het lokaal//De Vereeniging" eene al- gemeene vergadering, waarin tot opperbevelhebber van dit korps met bijna eenparige stemmen is gekozen de heer C. J. G. Baron van Hardenbroek en tot onderbevelhebber de lste luitenant van het regiment grenadiers en jagers Lafors. Verder zijn in deze vergadering tot bestuursleden benoemd de kapiteins De Roo van Alderwerelt en LaforsW. M. de Brauw Jr. en G. P. Grandia. Zr. Ms. korvet Van Speyk onder bevel van den kapt-luit. t/z. P. van der Velden Erdbrinkis den 2den dezer te Toulon aangekomen. Aan boord was alles wel. Uit Amsterdam schrijft men: //De volgende treurige zaak is hier het onderwerp aller gesprekken. De heer Heshuizen president der Kanaal-Maat schappij heeft Amsterdam verlaten en zijne zaken zijn in groote wanorde. Men spreekt van een deficit van 8 a 9 ton. Het tegenwoordig verblijf van den heer Heshuizen is onbekend." Dezer dagen heeft te Amsterdam een wedstrijd van bijzonderen aard plaats gehad. Het doel was om te beslissen of het vleesch van een Engelschen Durham osdan wel dat van een besten Beemster os de voorkeur verdiende. Daartoe had de eigenaar van 3 00 B in sectie DD in Haar lemmermeer, ook grondbezitter in de Beemster, het Hol- landsche stuk vleesch geleverd terwijl de eigenaar van sectie P een schoon stuk Durham uit Engeland had ontboden. Aan de keuring hebben 14 personen, daartoe door eerstgenoem- den eigenaar uitgenoodigd deelgenomen doch het pleit is niet beslist kunnen wordenvermits 7 heeren zich voor het Engelsche en 7 zich voor het Hollandsche product verklaar denzoodat men is overeengekomen in het volgende jaar de proef te herhalen. Intusschen heeft zulks bewezen dat het Hollandsche ras ten deze niet behoeft onder te doen en althans gelijk staat met het Engelscheen heeft het dan ook daar niet ontbroken aan hartelijke wenschen tot bloei en vooruitgang van onzen landbouw, veeteelt en nijverheid. Ds. H. E. Faure te Bergschenhoek heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Doesburg aangenomen. Op aanstaanden Zaterdag avondte zeven urenzal in de Stads-Gehoorzaal eene Openbare Vergadering worden gehouden door de Afdeeling Leiden van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. In die vergade ring zal over het drinkwater in deze stad en de verbetering daarvan gehandeld worden. Dit onderwerp is van het hoog ste gewicht voor den gezondheidstoestand der ingezetenen. De Thermometer van Fahrenheit ieekende alhier Maan dag des namiddags te 6 uren 40°, des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 48°. Dinsdag morgen te 5 uren 50°, te 8 uren 53°, 's middags te 12 uren 53°, 's namiddags te 4 uren 51°. In de Pruisische hospitalen bevinden zich thans nog 1092 gewonden, waarvan 814 van het Pruisische leger, 1 van de gealliëerden en 277 van de vijandelijke troepen. De prins van Wallis zou Zondag avond naar Frankfort vertrekken incognito door Parijs reizen en den 6 den dezer te Londen aankomen. In de voorstad St.-Antoine is Vrijdag avond 11. brand uitgebarsten in eene houtzagerij. Vijf huizen zijn afgebrand. Eerst Zaterdag morgen was men den brand meester. Keizer Maximiliaan wordt tegen 12 Dec. op Lacrona verwacht, alwaar toebereidselen voor zijne ontvangst zijn gemaakt en waarheenvolgens de //Trietser Zeitungkei zerin Charlotte zal worden vervoerd indien haar toestand het veroorlooft. TOOlVËËLNIEirWS. Maandag 3 Dec. 186 6. - Het Bestuur van den Schouw burg tracht waarlqk wel door afwisseling aan den uiteen loopenden smaak der toeschouwers van allerlei soort te vol doen. In vier voorstellingen hebben wij nu reeds drie verschillende looneelgezelschappen. Dat de directie Boas en Judels steeds op een drukken toeloop mag rekenen, bleek gisteren avond op nieuw. Wanneer wij ons oordeel moeten uitspreken over den inhoud van het eerste stuk: //De eerste minnarijen van Richelieu" eene vaudeville in 2 bedrqven dan kan dit oordeel, helaas, niet gunstig wezen. Er zijn toch weinig stukkendie zóózeer den stempel van lichtzin nigheid dragen als dit. De naam van Richelieu i3 al geene beste aanbeveling. Er is hier toch geen sprake van den be roemden en machtigen kardinaal de Richelieuen de eene of andere zonde zijner jeugd, maar van dien beruchten her tog, den gevaarlijksten vrouwenverleider van zijn tyd, den waardigen metgezel van den Regenteen der vele groote hee ren, die door hunne ondeugden hebben medegewerkt, om het Fransche koningschap zijn prestige te ontnemen en het reu zenwerk der revolutie voor te bereiden. Die man is onge twijfeld eene prachtige figuur voor eene Fransche vaudeville Het opgevoerde stuk was vroolijk en onderhoudendde in trige was aardig verzonnen en werd aardig uitgesponnen de dialoog was levendig en vloeiendhet regende geestige invallen, kortom, het was recht Fransch, - maar tevens konden wij er geen zweem van moraal in ontdekken. Niet dat wij van elk tooneelstuk een lesje in deugd en zedelijk heid verlangen- neenzedepreken zijn daar zelfs geheel niet thuis maar wel moet ieder stuk op den toeschouwer een goeden, zedelijken indruk achterlaten. Wij gelooven dat de schrijver der //eerste Minnarijen" geene andere strekking heeft bedoelddan het publiek eenige oogenblikken te ver maken, anders zou zeker de eenige tendance gelegen zijn in het verkondigen eener zeer treurige stelling. Dat, na melijk, vrouwelijke deugd niets beteekent, dat alle vrouwen zwak ^n «crquet zijn, dat een man, die schoon en brutaal is, alles vermag, en dat men om liefde te verwerven bo venal ijdelheid en jalouzie moet opwekkenterwijl er noch

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2