Buitenlandsch Nieuws. Van orde van de portee als die van den heer Keucheniu3, is eene geheel andere als die van de ledendie haar onder steunden en aannamen. Wat niet direct op den weg ligt tot beoordeeling der laatsten ligt echter wel op den weg van den eersten als voorsteller. //De laatste behoort te letten op de onmiddellijke gevol gen die eene motie vergezellen vooral dan wanneer het be staande gezag er door bedreigd wordt. Hij mag dit niet bedreigen, wanneer hij niet in gemoede overtuigd is, dat hij het onmiddellijk vervangen en den constitutioneelen vorst met andere raadslieden omringen kan. //De aanname der motie heeft echter tot andere gevolgen geleid. De bedreiging van den heer Heemskerk is uitge voerd en nagekomende Kamer werd ontbonden." Als candidaat voor de Tweede Kamer bij de verkie zing in het kiesdistrict Groningen is de heer Mr. J. J. Cre- mers, lid van de Eerste Kamer, aanbevolen de Kiesver- eeniging //Neerlands Heil" te Gr-oningen. Donderdag zijn te 's-Hage na afgelegd examen tot candidaat-notaris toegelaten de heeren F. H, Vaupel Kleijn van 's-GravenhageJhr. C. van Citters van Oud-Alblas en W. J. Pape van Warmond. Voor het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland (ci viele kamer) werd Woensdag 11. behandeld een appèl, in gesteld tegen een vonnisdoor de arrond-rechtbank alhier laatstelijk gewezenwaarbij de nietigheid is uitgesproken van een testament, waaruit niet blijkt van de behoorlijke voorle zing daarvan door den notaris aan de erflaatster. In deze belangrijke zaakwaarover reeds zooveel door rechtsgeleer den is geschreven, traden als pleiters op: voor den appel lant Mrs. L. van Rossem en W. Wintgens, en voor de gedaag den J. van den Berg en P. Broerende heeren Mrs. B. J. H. van Blaricumvan Utrecht, en J. G. Rochussen. De con clusie van het O. M is bepaald op Maandag 17 Decem ber a. 8. Omtrent de Parijsche nijverheids-tentoonstelling wordt wat Nederlands toestand betreft, 't volgende gezegd: Van de aanzienlijke ruimte heeft Frankrijk zich de helft voorbe houden, terwijl aan Nederland slechts 1/i0 gedeelte is af gestaan. Daarbij beschikt Nederland over eene oppervlakte van 35 7 5 v. k. ellen van het Park, dat het gebouw om ringt. Hierin zal worden opgericht en in werking gebracht een diamantslijperij van de heeren Koster te Amsterdam, terwijl tevens eene Hollandsche zuivel-boerderij- woning stal, hooiberg, enz., - aldaar door de Hollandsche Maat schappij van Landbouw zal worden opgeslagen waarin een jong boeren-echtpaar de werkzaamheden zal verrichten. Men zal zich hiertoe echter met Fransche koeien moeten behel pen aangezien levende have ter tentoonstelling wordt ge weerd. Het gedeelte aan Nederland afgestaan, is zóó klein, dat er geen plaats was voor de expositie van schilderijenzoo dat men daarvoor heeft moeten aanbouwen. De kosten van aanleg van het Park bedragen voor Nederland 9712 franken. De jury bestaat uit 600 leden, waaronder slechts vier le den voor Nederland. Dinsdag spoelde te Ouddorp eene flesch aandie een briefje bevatte, afkomstig van het stoomschip Cornelia, van Amsterdam, gevoerd door kapt. J. Hendriks, behelzende dat genoemd schip te 4 uren in den ochtend op de Oostplaat ten westen van het eiland was vastgeraakt, en tevens een laatst vaarwel van de schepelingen aan bloedverwanten en vriendendewijl zij geene uitkomst op redding zagen. Zoo dra die treurige mare aldaar bekend was geworden, bega ven zich eenige stoutmoedige mannen van den hoogaarts de Onderneming, met name Jacob Kastelijn Pieter Kastel ij n Cornelis van der Klooster en de jonge Willem Kastelijn te waterten einde pogingen tot redding aan te wenden wien het na vele krachtsinspanning en moeite mocht gelukken de geheele bemanning, 26 man, met uitzondering van den opperstuurmandie 's morgens te 6 uren over boord was geslagenvan een anders gewissen dood te redden. Woensdag nacht te halfeen is op de Lindengracht te Amsterdam een hevige brand uitgebroken in eene werk plaats waar stelen voor stoffers worden vervaardigd welke geheel is uitgebrand. Door de werking van zes spuiten ge lukte het den brand te halfvier meester te worden. Zondag 11. is te Rotterdam bij den spekslager B, aan de Hoogstraat een brutale diefstal gepleegd. Terwijl de heer B. afwezig was, en niemaud in zijne woning achterbleef, is een persoon des voormiddags omstreeks halfelf, vermoe delijk door middel van een valschen sleutel, de deur in gegaan en heeft vervolgens de lade van een kastje open gebroken en daaruit eene som van ruim f300 ontvreemd. De vermoedelijke dader is door de bemoeiing der politie opgespoordaangehouden en naar het huis van arrest over gebracht. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-Hage zal Zaterdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opera Lucie de Lammermoor, gevolgd door de opera co- mique Le Caïd. Beroepen bij de Herv. gemeente te Leeuwarden Ds. E. H. Lasonder te Loenen a/d Vecht. Bedankt voor het beroep naar Kattendijke door Ds. W. Vliegenthartpred. te Overlangbroek. Ds. H. Doorenbos te Smilde heeft zijn emeritaat aan- vraagd. De Thermometer van Fahrenheit ieektnde alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 3 4°, des avonds te 8 uren 3 2°, te 10 uren 32°. Vrijdag morgen te 5 uren 30°, te 8 uren 30°, 's middags te 12 uren 34c, 's namiddags te 4 uren 32°. Donderdag morgen is de Pruisische Minister van Fi nanciën Von der Heydt door eene ernstige ongesteldheid, men vreest eene beroerteovervallenzoodat hij in zeer be- denkelijken toestand verkeert. Naar men verneemt, hebben elf beeldhouwers door het inzenden van hunne schetsteekeningen deelgenomen aan de uitgeschreven mededinging naar de vervaardiging van het monument voor den //Turnvater" Jahn. Aan deze mededin ging was het groote bezwaar verbondendat het materiëel voor het voetstuk van het monument reeds bijeen was. Turn verenigingen uit alle werelddeelen hadden er namelijk stee- nen voor naar Berlijn gezondenen deze ruwe blokken vormden reeds een ontzaglijken steenhoop, waarop het standbeeld moet komen te 9taan. De 9teenen zullen in hun natuurlijken vorm gelaten worden, waardoor de moeilijke taak ontstaat, om aan die ruwe massa enz. eene gedaante te geven, die eenigermate met den kunstvorm van het mo nument harmoniëert. De paus zal den 4den Dec. aan Civita-Vecchia een bezoek brengenom de verdedigingswerken van die haven in oogenschouw te nemen. Dat de paus een zijner steden bezoekt is zeker geen vreemd verschijnsel, maar dat dit juist thans geschiedt, nu de September-conventie binnen wei nige dagen geheel zal ten uitvoer zijn gelegd wekt nog al de aandacht, vooral in verband met de tegenwoordigheid van zoo vele oorlogschepen in en voor genoemde haven. In het Engelsche Lagerhuis doet zich het opmerkelijk verschijnsel voor, dat een der leden dezer vergadering noch armen noch beenen heeft. Deze afgevaardigde is de heer Kavanagh, die aldaar zitting heeft als vertegenwoordiger van het graafschap Wexford. In plaats van beenenheeft hij slechts een paar korte stompen ongeveer ter dikte van 6 duimde eene circa een duim langer dan de andere. Evenzoo heeft hijin plaats van armenslechts een paar korte wanstaltige figuren van ledematenzonder dat daaraan iets te vinden is wat eenigszins naar eene hand zou gelijken. En niettegenstaande dat gemis schrijft hij een fraai schrift is hij een behendig jager, een ervaren teekenaar, een ge oefend schutter en weet op flinke manier een vaartuig te besturen. Als letterkundige heeft hij zich doen kennen door een werk, getiteld //Cruise of the Eva," hetwelk onlangs in het licht is verschenen, opgeluisterd met illustratiën die hij vervaardigd heeft. Om te schrijven, neemt hij de pen in den mond en bestuurt haar met de beide armstom- pen zoo vast, dat hij duidelijke, zelfs sierlijke letters op het papier te voorschijn brengt. Op de jacht zit hij in een zadel van een bijzonder maakseldie alleen voor hem geschikt is en waarin hij zich vlug weet te bewegen, waarbij hy toont, buitengewoon los en beweeglijk in de lendenen te zijn. Even vreemd als dit alles is de vlugheidwaarmede hij onder het rijden soms de zweep laat klappen. Kortomhij is een waar wonderschepsel die het zoowel door geduld als door

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2