X°. 2089. Zaterdag 1 December. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeente Meppel A. T. Hosteynonder toekenning van eervol ont slag als burgemeester der gemeente Havelte; tot commissa ris van politie te Harderwijk A. W. Kröller, candidaat-no- taristhans werkzaam ten bureele van politie te Delftbij het wapen der artillerie 1ste reg. vest.-art., tot kapit, 3de klasse (naar ouderdom van rang), den lsten luit.-adj. Jhr. W. F. G. A. von Pestel en den lsten luit. J. A. van Ot- terloo, beiden van het reg. veld-artillerie. Z. M. heeft aan Mr. W. Hoijer, op zijn daartoe gedaan verzoekeervol ontslag verleend uit zijne betrekking van plaatsvervangend kantonr. te 's-Gravenhage. De commissaris des Konings in deze provincie heeft aan Burgemeesters der gemeenten in Zuid-Holland de navol gende circulaire gericht, dd. 29 November 1866: Wegens de aanmerkelijke uitbreiding der veeziekte, acht de Minis ter van Binnenl. Zaken het raadzaamde onteigening en afmaking van ziek en verdacht vee, binnen de lijn van af sluiting, tydelyk te staken. Namens genoemden Minis ter zijn alzoo de besturen der gemeentenbinnen de lijn van afsluiting gelegenuitgenoodigd met de inbeslagne ming en afmaking van aan rundertyphus lijdend of daarvan verdacht vee op te houden. De nadere voorschriften door genoemden Minister toegezegd, zullen, zooveel noodig, on verwijld na ontvangst aan de Burgemeesters worden mede gedeeld. Intusschen spreekt het van zelf, dat de bestaande bepalingen omtrent afzondering, aangifte, begraving, enz. ten stiptste behooren te worden nageleefd. Nu de verkiezingsstrijd is geëindigd heeft er eene meer kalme beredeneering plaats over de gebeurtenissen, die tot de on- binding der Tweede Kamer aanleiding gegeven hebben. In de Arnhemsche Courant komt voor een ingezonden stuk, waarin wel weder de grondwettigheid van motiën van orde op den voorgrond wordt gesteldmaar toch de volgende zeer juiste opmerkingen worden gemaaktdie geheel overeenstemmen met onze van den aanvang af geopenbaarde overtuiging, dat de oppositie tegen het Ministerie zich in haar ijver heeft dood geloopen. Bij hare herrijzing zijn de volgende lessen zeer dienstig //De heer Keuchenius stelt eene motie voor, wier aan name of de ontbinding der kamer, gelijk geschied is, of wel den val van het kabinet, ten gevolge moet hebben. Ik wil aannemen dat de heer Keuchenius gelet, ja voldoende gelet hebbe op het eerste gevaldoch deed hij dit ooken wel in dezelfde mate, indien eens het laatste geschied ware? Ziedaar juist hetgeen ik betwyfel. En nu vraag ikgesteld het ministerie-Heemskerk ware eens voor het votum der ka mer bezweken, had den koning zijn ontslag aangeboden, dat Z. M. had aangenomenwat ware dan natuurlijker ge weest dan dat het geëerbiedigde hoofd van den Staat den heer Keuchenius had ontboden en hem den last had opge dragen tot samenstelling van een nieuw bewind? Immers het ligt in den aard der zaakdat de constitutioneele vorst aan dengene dusdanige taak opdraagt, van wien de onder vinding getuigtdat hij den wil der meerderheid in de ver tegenwoordiging op zijne zijde heeft, dat hij is de man van het oogenblik. //Dan vraag ik: was dan de heer Keuchenius bij machte geweest aan het verlangen des konings gevolg te geven zou het hem mogelijk zijn geweest een kabinet te vormen dat met de vorige kamer had kunnen samenwerken? - Ik ontken dit, en die vooronderstelde omstandigheid brengt my tot eene andere vraag: Mag danin zoodanig geval, een lid der kamer wel eene motie voorstellen die den val eener regeering kan na zich slepenwanneer de voorsteller niet op dat zelfde oogenblik overtuigd isdat hijgeroepen door den koning, onmiddellijk de teugels van dat gezag dat hij deed vallen, kan opnemen? Ik zeg neen. //Als voorsteller eener motie van orde laadt men de ver plichting en verantwoordelijkheid harer middellijke zoowel als onmiddellijke gevolgen op zich. Men moet hare werking kunnen voorzien, deze kunnen beheerschen, wanneer het uit gesproken votum van wantrouwen het bestaande en aange paste hoog gezag verjaagt. Kan men den alsdan geboren toestand niet beheerschen door zelf de teugels van het bewind ter hand te nemen dan geloof ik behoort men zich aan eene stemming niet bloot te stellen, maar is men ter voorkoming van anarchie verplicht zich met het eenvoudig debat te ver genoegen en de motie in te trekken. //De verantwoordelijkheid van den voorsteller eener motie LËIISCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 In de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0,75. Iedere regel meer 12$. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m<; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.j van Amsterdam (Beerebiit) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 ra.; 's uaraidd. te 8 u. 35 as.; 'savonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-ludisohe Laodpost. Over Southampton l en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Ryks-Telegraafi Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op on bepaalde tij den. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdagte 11 uren, Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags vari 111 nren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelgk» van 102 uren.-Dr Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uien. Kantoor der In- en Uitgaande Reohten en Aooijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1