Binnenlandsch Nieuws. niets duurzaams voorkomen. De richting, naar welke de partij Keuchenius-Groen heen manoeuvreert, is ODze richting niet. En dat de partij van den heer Groen dit zeer goed inziet, is reeds bij de verkiezingen gebleken. Liberale stemmen heb ben (tot ons leedwezen) geholpen den heer Keuchenius in de Kamer te brengenmaar wat hebben de anti-revolutio nairen gedaan voor den heer Sloet van den Beele? Waar hebben bij de herstemmingen in één district de anti-revolu tionaire kiezers eenig gewicht in de schaal gelegd vóór li berale en tegen conservatieve en ministeriëele candidaten Wy maken er de anti-revolutionaire kiezers geen verwijt van, dat zij dit niet gedaan hebben. Zij streden niet voor ons, maar voor zich zeiven. Zij volgden onder hunne eigene vlag hunne eigene richting. Maar dit toont overtuigend aan, dat tusschen ons en hen ook geen bondgenootschap kan be staan, zelfs niet tegen dit Ministerie. Eeue anti-revolutionair- liberale coalitie zou het misschien kunnen omverwerpen maar uit die coalitie zou, na de overwinning, geene Re geering kunnen ontstaan. Op het slagveld zelf zouden de overwinnende bondgenooten terstond beginnen de wapens te gen elkander te keeren. Door de motie-Keuchenius als ons veldteeken aan te ne men, hebben wij den kiesstrijd verloren. Dit zal, hopen wijeene les voor de liberalen in en buiten de Kamer we zen, dit onvruchtbaar thema thans-te laten liggen. Er is op dit oogenblik niets aan te doendat wy den heer Mijer als Gouverneur-Generaal, dat wij een Ministerie-Heems kerk Az. en eene conservatief antirevolutionair-ultramontaan- sche Kamer hebben. Wij moeten ons nu schikken in deze treurige omstandigheden en met deze slechte kaarten zoo goed mogelijk trachten te spelen. Wij beminnen deze partij aan de Regeering en dit Ministerie volstrekt niet, niets meer dan de warmste opposanten onder ons dit doen wij hebben niet de minste sympathie noch voor Heemskerk, noch voor den heer Borret, noch voor Graaf Schimmelpen- ninck en Graaf Van Zuylennoch voorden heer Trakranen. In de tegenwoordige omstandigheden echter zien wij in ver woede aanvallen en felle oppositie tegen dit Kabinet geener lei nut. Het zal den liberalen niet aan gelegenheden ont breken tegen deze Ministers de vlag van het liberalisme te ontplooien, tegen hunne richting te protesteeren, op de da den hunner regeering critiek uit te oefenen. Maar eene on verzoenlijke oppositie quand metne, eeue oppositie die zich bepaaldelijk ten doel stelt een bewind zoo spoedig mogelijk te doen vallen, doch zonder dat zij het uitzicht heeft het door een beter te doen opvolgenzoumeenen wijin den tegenwoordigen stand van zaken, eene onverantwoordelijke roekeloosheid zijn, en die, bij slot van rekening, aan de liberalen wel eens het meest kon schaden." Wij hopen dat al die lessen goede vruchten zullen dra gen en vooral uit de onpartijdige beoordeeling der regee- ringsdaden zal blijken dat ook de dagbladpers haar stand punt kent en handhaaft. Reeds zijn er blijken uit de be oordeeling van de rede, waarmede de nieuwe zitting is geopend, dat men den weg van verdachtmaking op wil- terwijl uit de gehouden stemmingen voor de candidatenlijst van het voorzitterschap der Tweede Kamer is op te maken dat de meerderheid der Kamerleden geen strijd tegen het Bewind voert. Ook uit het onderzoek der geloofsbrieven en uit de daarop gevolgde beslissingen is het duidelijk, dat geene partijdigheid jegens personen voor alsnog de hoofde lijke stemming kenmerkt. Moge het alzoo blijven. Z. M. heeft het eereteeken tot belooning van eer vollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterij toege kend aan Mr. P. C. Lezwijnkapitein en aan J. J. Mul der, tamboer-majoor te Leiden. Bij de Tweede Kamer zijn op nieuw ingediend de ontwerpen, uitmakende de staatsbegrooting over het dienst jaar 1867 het ontwerp tot regeling der uitgifte in erfpacht van gronden in Nederlandsch Indië (onveranderd); dat tot bekrachtiging eener overeenkomst met de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen en dat tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 18 66 beide mede onveranderd. Bij laatstgenoemde ontwerpen is gevoegd eene memorie van toelichting N°. 2, waarin gezegd wordt, dat bij de weder-indiening dezer wetsontwerpen de betrokken ministers meenen zich voor de toelichting te mogen gedra gen aan den inhoud van de memoriewelke bij die wets ontwerpen bij de eerste aanbieding reeds was gevoegd en van de met de vorige Tweede Kamer daarover gewisselde stukken. Zij wijzen verder op den zeer spoed vereischenden aard dezer voordracht. Bij hoofdstuk III der staatsbegrooting is gevoegd eene nota van wijzigingen met de daarop betrekkelijke toelichting. De wijzigingen staan in verband met het wegvallen der missiën te Frankfort en in Hanover en het verhoogen der bezoldiging van den minister-resident te Stockholm. De heer Just de la Paisières maakt thans de volgende feiten bekend, omtrent de verkiezing te Almelo, welke hij zegt, dat'ouder eede zullen bevestigd worden: 1°. De heer Van der Linden heeft aan een broodbakker te Hengelo een last tarwe beloofdzoo deze zyne verkiezing wist te bewerken. Bedoelde bakker heeft door het uitvaar digen van een manifest getracht den uitgeloofden prijs te verkrijgen. 2°. De heer Harmse uit Almelo heeft (als koopman in brillen vermomd) het district rondgereisd en o. a. op Zondag 11 dezer van twee boeren hunne stemmen gekocht ad f 3 per stukin de herberg de Halve Maangelegen aan de Almelosche Vaart op uurs van de stad Hardenberg. 3°. Daags te voren had laatstgenoemde heer (toen mars kramer in manufacturen zijnde) vruchteloos beproefd in het Lossersche veld naby Oldenzaal op deze wijze stemmen te koopen. 4°. De burgemeester van Tubbergen heeft verscheidene stembiljetten in zijne gemeente doen invullen door den ont slagen hoofdonderwijzer aldaar, die in last had vooral voor V. d. Linden te doen stemmendaar deze indertijd zijn (des burgemeesters) broeder had gered. 6°. De wethouder Van der Tasch te Tubbergen verkon digde, in de herberg van Holling aldaar, luide dat hij stembriefjes genoeg in den zak had; en eindelijk 6°. Zekere Lammers, vergezeld door een handlanger, beiden uit Almelo, kocht in genoemde herberg de stemmen op voor een borrel en verwisselde dau casu quo de reeds ingevulde biljetten tegen anderen, die hij bij zich had. De Provinciale Staten van Groningen hebben met al- gemeene stemmen besloten van nu af uit de huishoudelijke Provinciale begrooting de afdeeling eeredienst te doen weg vallen. Bij het hoofdbestuur der Nederlandsche Zending-Ver- eeniging te Rotterdam is ontvangen van een onbekende een bankbiljet van f 1000, bij gelegenheid der benoeming van den heer Bichon van IJsselmonde tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De vroeger door ons besproken voordrachten door een viertal onzer meest gevierde letterkundigeno. a. de heeren BeetsTen Kate en Hasebroekop uitnoodiging van eenige onzer geaehte stadgenooten te houdenhebben naar wij vernemen bij de ingezetenen van Leiden reeds zooveel bijval gevonden, dat aan de verwezenlijking van het plan niet meer te twijfelen valt, en de eerste lezing, die door Dr. Nicolaas Beets zal gehouden wordenreeds bepaald i3 op den 13den December a. s. in de Zaal Noordeinde. Wie maar eenigszins met de werken van Beets vertrouwd is, en getuige is geweest van de toejuichingen, die hem overal waar hij zich doet hooren als om strijd ten deel val len zal gewis deze gelegenheidom dien uitstekenden let terkundige te hooren, niet ongebruikt laten voorbijgaan; terwijl zijdie hem vroeger nimmer hoordenzich van een voor geest en hart beidengenotrijken avond kunnen ver zekerd houden. - Moge eene talryke opkomst, in dtze en de volgende bijeenkomstenden ontwerpers het bewys geven dat hunne bemoeiingen bij hunne stadgenooten die waardee ring ontmoetenwaarop zij rechtmatig aanspraak hebben. - Naar wij vernemen zal bet publiek in de volgende week gelegenheid hebben om een buitengewoon kunstgenot te smakendaar de zoo beroemde Duitsche tragedienne Mw. Niemann-Seebach alsdan hier zal optreden. Overbodig zal het zijn hier iets tot aanbeveling bij te voegenna al hetgeen door andere dagbladen reeds gezegd is omtrent haar mees terlijk spel in rollen, als die van Maria Stuart in Schillers treurspel, en van Gretchen in Goethes //Faust." Waarlyk wie

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2