N°. 2082. Vrijdag 23 November. Lessen uit de verkiezingen. {Slot.) LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1,95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75. Iedere regel meer 12J- Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 'i avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m.'snamiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West»Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen ran het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarieis open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.» De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en A soijnzen dagelijks van 9laren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren. Behalve de opmerkingendie wy gaandeweg maakten ge durende den verkiezingstrijdzijn ook door verschillende dagbladen lessen en wenken gegeven, die ons meer en meer versterkt hebben in de overtuiging, dat het in October 18 66 zou gedaan zijn met de aanleggers en partijgangers der motie- Keuchenius evenals in Mei 18 53 met de aanleggers en drijvers der April-bewegingjuist omdat het doel verborgen gehouden wordt achter de middelen- omverwerping van een Bewind door ongrondwettige middelen. In 1853 was het een anti revolutionaire en anti-Catholieke coalitie, in 18 66 een anti revolutionaire en liberalemaar in beide gevallen een mis lukte coup, die gewaagd werd. Nimmer kon op een scherpere wijze een oordeel worden geveld over het karakter der anti-revolutionaire partijdan geschiedt door de Nieuwe Goesche Courant, een blad by uitnemendheid monarchaalanti-revolutionair en orthodox. //Zij vertrouwt, dat hare lezers haar gereedelijk zullen willen toegevendat eene anti-revolutionaire partijwelke gemeene zaak maakt met de revolutielouter bedrog isen dat het verschil tusschen de aanhangers dier party en de erkende revolutionairen alleen gelegen is in de wijzewaarop eerst- genoemden de revolutie ten hunnen profijte exploiteeren. Deze opvatting acht zij ook en vooral van toepassing op den heer Groen van Prinsterer." //Wanneer die heer verklaart dat er eene republikeinsche tint is in zijne koningsgezindheid wil dit met andere woor den zeggen dat hij een vermomde republikein is, uitwendig koningsgezind, maar republikeinsch in zijn hart. Voor hen, die den heer Groen van nabij kennen en zijn streven weten te doorgrondenis het dan ook sedert jaren geen geheim meer, hoe die heer eigenlijk denkt. Zijne wezenlijke richting is sedert lang genoegzaam gebleken uit den steeds door hem betoonden weerzin tegen de echt constitutioneele monarchie, welke het republikeinsche beginsel volstrekt uitschiet. Daarom heeft hij zich ook nooit willen scharen aan de zijde der predikers en verdedigers van die monarchie. Van daar ook, dat hijzich allengs verbroederende met het revolutionaire beginselzich met de volstrekt inconstitutioneele kieswet ver- eenigde en eene plaats in de Tweede Kamer ambitionee- rendetrouw zwoer en zich aansloot aan de in het revolutie jaar 184 8 uitgevaardigde Grondwet, waarin hij de vermomde republiek zag doorschemeren. Immers, hij heeft niet kunnen tegenspreken hetgeen in der tijd ook onder zijne aandacht gebracht is, dat die Grondwet, met doorhaling hier en daar het woord //Koning" en met in de plaatsstelling van van het woord //President" en behoudens nog een paar andere geringe wijzigingen blijken zou volkomen te zijn berekend op en geschikt voor een democratische republiek. Indien men derhalve beweert, gelijk van een zich orthodox noemende zyde in de laatste dagen gedaan isdat de heer Groen evenals de heer Keuchenius, een man is, die als met ja- loerschheid een scherpen blik toeziet op alles wat den Ne- derlandschen monarch te nakomt, misleidt men zich zeiven en anderen." En wat nu de liberale partij betreft, is het onpartijdig oordeel van de Arnhemsche Couraüt geheel in overeenstem ming met het gevoelen, dat wij over den uitslag der stem ming motie-Keuchenius hebben gevoerd. //Sterk en gesloten zoolang zij in de oppositie waren heb ben de liberalen de weelde van regeering te zijn, niet we ten te dragen. Zij zijn uit de vesting weggeloopen en heb ben de poort opengelaten voor hunne tegenstanders. Tot straf dezer zonde ondergaan wij thans het Ministerie-Heems kerk. Alsof dit niet genoeg ware, wij hebben van den lieer Keucheniusden vurigsten apostel van het geloof in den heer Groen, den held van den dag gemaakt, en tot straf dezer tweede zonde ondergaan wij thans eene Kamer, waarin de Ministeriëeleconservative en anti-revolutionaire elemen ten den boventoon voeren. Want ook hierover make men zich geene illusiën. De stand der partijen in de Kamers is thans geheel anders geworden. Tegenover de Ministeriëele partij staat tweeërlei oppositiemaar die in niets anders ho mogeen is, dan daarin dat zij niet Ministeriëel is, de op positie der liberalen en die der persoonlijke vrienden van den heer Groen, die den Graaf Van Zuylen niet vergeven kunnen dat hij de anti-revolutie verloochende en den heer Heemskerk niet, dat hij hunne schoolwet-agitatie niet als de politiek van het Kabinet wilde aannemen." //In het parlementair debat kunnen deze twee oppositiën elkander op een enkel punt ontmoeten en een eind weegs samengaan, doch uit dit tijdelijk wapenbroederschap kan

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1