getemperd door de herinnering aan de ledendie in den loop van het jaar door den dood waren weggenomen. De herinnering, welke deze dagen opwekken, brengen ons tot verlevendiging van liefde voor het Vaderland en gehechtheid aan het geëerbiedigd hoofd van den Staat. - Die toespraak werd beantwoord door een driewerf: //Leve de Koning!" Onder de mededeelingen werd ook gelezen een brief van Z. K. H. Prins Frederik, Beschermheer der Vereenigingin antwoord op de kennisgeving van het houden dezer bijeen komst. - De bewoordingen van dit schrijven wekten de geestdrift der aanwezigen, en een driewerf: //Leve Prins Frederikwas er de uitdrukking van. De eigenlijke werkzaamheden der Vergadering afgeloopen zijnde, noodigde de Voorzitter de leden uit tot het voor dragen of bespreken van eenig onderwerp, met het feest van den dag in betrekking staande. Niemand daartoe opge wektheid toonende, vroeg de heer Mioulet het woord en wees op het karakter van de omwentelingwelker 53ste ver jaring nu gevierd werd. Dat karakter was eendracht; alle vorige partijnamen waren weggestorvenhet wa3 eene natio nale weder-optredingwelke zich het krachtigst in de jaren 183033 heeft getoond. Nadat hij in eenige bijzonderhe den over den opstand tegen de Fransche overheersching was getreden, wees hij op de verplichting, die op de oud-strij ders rust; op de mannen van 1813 15, toen nog jonge lingen doch die de verdrukking van onze natie hadden gezien en hun jeugdig leven hadden veil gehadom de nationale onafhankelijkheid te verkrijgen of in 1815 te bevestigen. - Op die nu vergrijsde mannen ligt de verplichting de hun volgende geslachten te doen begrijpen wat het is onder de heerschappij van vreemden te staan en die te voorkomen door eensgezindheidgedenkende aan de spreuk der vade ren //Eendracht maakt macht." Na deze toespraak, die de toejuiching der aanwezigen mocht wegdragenwerd eene kleine pauze genomendoorgebracht in verschillende gesprekken en aangenaam onderhoudtot dat een eenvoudig, doch recht broederlijk maal de leden aan tafel riep. Toasten op den Koning, den Beschermheer, de andere leden der Koninklijke familie openden de reeks van heildronken, bij zulke vereenigingen gewoon. Vrijdag morgen is Zr. Ms, stoomschip Soembing op de gebruikelijke wijze te Nieuwediep in dienst gesteld. De bestemming van dezen bodem is Curasao; de vertrekdag is, laar men verneemt, bepaald op 20 December. Onder het opschrift //over de spraakverwarring van 1866" wordt in n°. 382 der vliegende blaadjes, die van tijd tot tijd bij den boekhandelaar Kemmer te Utrecht het licht zienhevig uitgevaren tegen het revolutionair karakter der Tweede Kamer; tegen hen die zich anti-revolutionair noemen en de grootste revolutionairen zijn, die vroeger aan den leiband van den heer Groen liependoch nu door den stouten greep van Keuchenius in de rechten der Kroon zyn uiteen gesprongen en elkander bestrijden. In de Amsterdamsche Courant is het volgende ge plaatst, ingezonden door //een dagelijksch dertien trappen beklimmer //Er is in Nederland een algemeen vooroordeel tegen het getal dertiendat, ondanks onze maatschappelijke verlich ting en, zoo men wil, beschaving, bij velen nog niet is weggenomen. Opmerkelijk is echter dat getal in de tegen woordige staatsberoering. 13 leden waren afwezig. 13 hoogleeraren ondersteunden de motie. De herstemming geschiedde op 13 November 186 6. Het Kamerlid Van Nierop werd te Haarlem niet herko zen, omdat hij 13 stemmen minder had dan de candidaat Van der Hucht. Volgens het Dagblad van 's-Gravenhage zijn er uitgeval len elf vóórstemmers-opposanten en van twee vóórstemmers te Maastricht is de geldigheid twijfelachtig: en dus weder 13, en bij herstemming te Amsterdam kreeg de oud-Minis ter-Kamerlid Van Bosse het onvoldoende getal van slechts 1313 stemmeuen werd zoo doende een noodlottige dub bele 13." Uit YVijhe wordt dd. 16 Nov. bericht: Op 28 dezer wordt voor de arrondissements-rechtbank behandeld de pro cedure Muller tegen de gemeente Wijhe. Die heer heeft voor eenige jaren een stuk land gekocht, waarnaast een wegloopt die toegang verleent tot de erven van verscheidene ingeze tenen. Zoodra hij echter het land had aangekochtplaatste hij afsluitingen op dien wegwaardoor de toegang tot land en woonhuizen aan de eigenaars of bewoners daarvan werd belet. De burgemeester liet intusschen op verzoek van inge zetenen de hekken wegbreken. Van daar eene procedure contra de gemeente Wijhe, waarvan de afloop met groote belang stelling wordt te gemoet gezien. In Noord-Brabant beginnen de wervingen weder voor het korps Pauselijke Zouaven. Uit Vollenhoven meldt men het volgende: Don derdag is door den sterken wind op onze gronden vervallen een vaartuig, genaamd //de vrouw Anna," schipper H. A. Kruzengeladen met balkenvan Rotterdam naar Blok zijl gedestineerd voor de heeren B. Loos en Zonen aldaar. Het vaartuigop de zandplaten zittendezal hoogstwaar schijnlijk verloren zijn. Nog verneemt men dat Donderdag ten zuiden van het Keteldiep is gezonken een ander vaartuig, met brik of puin geladen en bestemd voor den aannemer A. Brouwer, op Schokland. Vaartuig en lading zullen, vreest men, evenzeer verloren zijn. Uit Vriescheloo wordt het volgende gemeld: Zondag namiddag 11 Nov. was het alhier doopdag. De landbouwer J. T. H. ging met zijne vrouw en kind tot dat einde naar de kerk. Volgens gebruik ging de vrouw eerst in de pas torie maar toen de doekenwelke zij wegens het gure we der goed dicht om de kleine had geslagenwerden weg genomen ontdekte men dat haar lieveling geen teeken van leven meer gaf. Alle pogingenaangewend om het kind we der in het leven terug te roepenbleven vruchtelooshaar kindje was dood. Een ieder kan zich den toestand der moe der en van den vader, die uit de kerk werd gehaald, den ken bij dit treurig geval. Men dacht eerst, dat het kind een toeval had gekregendoch men vreest nudat het we gens de zeer natuurlijke zorgvuldigheid der moeder door het te dicht toestoppen te weinig lucht zal hebben gehad en al- zoo is gestikt. Moge dit tot waarschuwing strekken voor moeders en bakers. Een nieuwe profeet, zekere Grvroeger zende ling in Amerika, is te Breda gekomen; men verhaalt, dat hij zijne vrouw en drie kinderen in den vreemde aan hun lot heeft overgelatenen hij nu in zijne dweepzieke leer de menschen tot eene herdooping overhaalt. De plaats daartoe is de rivier de Markdoor deze nieuwe sekte de Jordaan genaamd. Zij heeft reeds een lokaal, dat de gemeente toe behoort, tot het houden van bijeenkomsten te huur gevraagd. De herdooping geschiedt in den vroegen ochtend bij het aanbreken van den dag. Eenige adellijke dochteren Eva's, die niet ver van de nieuwe Jordaan op eene buitenplaats wonenzijn reeds daarin gedoopt. Deze gebeurtenis verwekt te Breda veel opspraaken geeft aanleiding tot velerlei toe spelingen en bedenkingen. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente te De- demsvaart is toezegging van beroep gedaan aan Ds. J. J. Eigeman, pred. te Loosduinen. In de Zaterdag 11. gehouden vergadering van leden der Leidsche afdeeling van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, is tot secretaris der afdeeling, in plaats van Dr. H. van Hall, die naar Middelburg is vertrokken, benoemd Mr. J. N. A. Bucaille. De Gemeenteraad heeft in de zitting van Maandag nog vastgesteld het plan en de voorwaarden tot het afbre ken der Rijnsburgsche poort en tot het leggen eener nieuwe brug met trottoirs over de singelgracht voor de Rijnsburg- sche poort. De brug zal eene breedte verkrijgen van 12 Nederl. ellen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag des namiddags te 6 uren 35°, des avonds te 8 uren 3 5°, te 10 ureD 34°. Dinsdag morgen te 5 uren 38°, te 8 uren 3 6°, 's middags te 12 uren 40°, 's namiddags te 4 uren 37°. Buitenlandsch Nieuws. De Luxemburgsche depeche van 12 October aan het Berlijnsche Kabinet, waarvan de Minister van Staat, Baron de Tornaco, in de zitting der Staten van het groothertog- Driemaal 13 (39) stemden vóór de motie-Keuchenius.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2