baar gemaakt overzicht van de opbrengst der middelen (hoofd som en opcenten) over de tien eerste maanden dezes jaars, blijkt, dat die middelen hebben bedragen f 55,663,759.965, tegen f 52,731,639.39 in hetzelfde tijdvak van 1865. Te Groningen verwacht men dat de heer Thorbecke in de Tweede Kamer zitting zal nemen voor het kiesdistrict Assenzoodat voor Groningen eene nieuwe verkiezing zou plaats vindenwaartoe reeds worden aanbevolen de HH, Van Bosse, Dullert en Olivier. In de Arnhemsche Courant - een dagblad dat we geregeld meer dan 40 jaren lazenen voor staatkundige ont wikkeling en vorming bijna onontbeerlijk is - lezen wij de volgende merkwaardige zinsnede: //De kies-saturnaliën zijn nu voorbij en wij staan voor het feit. Niets is brutaler dan een feit, en het brutale feit van het oogenblik is, dat de liberale partij bij de verkie zing het onderspit heeft gedolven. Dat feit is nog te igno reren, noch te negéren. Bij van Heukelom, Jespers, Olivier, Cornelis en de Poorterdie op het eerste slagveld sneu veldenmoeten wij nu nog tellen Dullert, Blussévan Nierop, IJssel de Schepper, van Swieten en de Laat de Kanter. Dat deze uitslag ons leed doet, zullen wij niet behoe ven te zeggen, doch hij verwondert ons niet. Onze illusiën waren gering en onze teleurstelling is dus matig. Wat wij van te voren voorzien en gevreesd hebbenis gebeurd. De liberalen zijn in den ministeriëlen valstrik geloopen. Zij hebben hunne zaak gebonden aan het tijdelijk incident der Mijer-quaestie en der motie-Keucheniusen met deze troef konden alleen de conservatieven en de anti-revo lutionairen winnen. In huD goedgeloovig vertrouwen hebben de liberalen in de kaart van den heer Groen en zijne partij gespeeld en van den heer Keuchenius den man van het oogen blik gemaakt, niet bedenkende dat de man van het oogen blik ook dikwijls de man der toekomst is, en dat voor de anti-revolutionaire partij de toekomst ligt in //schoolwet agitatie en religie-strijd." Deze fout der liberale partijdeze onnadenkendheid in een zoo gewigtig oogenblik, doet ons meer en dieper leed dan het feit van den uitslag der ver kiezingen zelf. De heer Keuchenius heeft moeten dienen om het Ministerie te verschrikken en te verjagen, doch, wan neer dat eenmaal verschrikt en verjaagd is, wat zal dan de heer Keuchenius tegenover onsliberalenzeggen en doen De heer Mijer is en blijft gouverneur-generaal en de motie- Keuchenius die wij gesteund en waarvan wij het shibboleth der verkiezingen gemaakt hebbenkost ons elf liberale af gevaardigden." Heden Maandag morgen te 7 uren strandde een En- gelsche brik even voorbij het gemeente badhuis te Scheve- ningen. Niettegenstaande aller pogingen was de redding der schepelingen niet mogelijk. De kapitein Richard Tonis werd bewusteloos uit zee getogenmaar de geneeskundigen be proefden vruchteloos de levensgeesten op te wekken. Dat gelukte evenwel met den tweeden drenkeling. In de najaarszitting der provinciale Staten van Fries land werd een ontwerp-reglement ingediend, waarbij de nieuwe spelling was gevolgd. Een voorstel van het lid den heer Potter van Loon, om de nieuwe spelling van de heeren De Vries en Te Winkel niet te volgen in de stukken der provinciale Staten, werd met meerderheid van stemmen aangenomen. De officieren van gezondheid van de 3de klasse H. A. Zegers en A. E. Post, met goed gevolg examen gedaan hebbende, zijn ter bevordering voor de 2de klasse voorge dragen. Uit de opgaven in de Staats-Courantbetreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de week, be ginnende den 4den November en eindigende den lOden No vember, blijkt, dat er in die week zijn aangetast 510 run deren, aan de ziekte gestorven 94, afgemaakt 349, her steld 18, terwijl er 49 in behandeling zijn gebleven. Het beurtschip in het veer tusschen Rotterdam en De venter is wegens den lagen waterstand op den IJsel het Almelosche kanaal opgevaren en in de Ganzepannebrug gezonken. De lading wordt geschat op eene waarde van f 5 0,000, die evenmin als het vaartuig was verzekerd, ter wijl de vaart op het kanaal nu is belemmerd.' De pakschuit van Haarlem op 's-Hage, Vrijdag na. middag uit 's-Hage huiswaarts zeilende, is, bij het einde van de Zijl, het Kagermeer, door zulk een hevigen wind en golfslag bestookt gewordendat zij gezonken is. De pak schuit was o. a. met diverse koopmansgoederen zwaar be vracht, zoodat de schade aanzienlek is. Op den centraal-spoorweg is Vrijdag avond door den wind een goederen wagen bij Hattem in beweging gekomen en tot Elburg gedrevenwaar hij in aanraking is gekomen met den laatsten trein uit Utrecht. De schok was gering en de trein is alleen een paar uren later dan gewoonlijk te Zwolle aangekomen. Vrijdag 11. herdacht de heer P. Blussé van Zuidland te Dordrecht zijn 60jarigen dienst als lid van den kerkeraad der Waalsche gemeenten aldaar. Een zeer toepasselijk ge schenk in zilver, het wapen of emblema der gemeente met het devies //pressa valentior" werd hem door den voor zitter van den kerkeraad Ds. M. A. Perk, als stoffelijk be wijs van erkentelijke hulde aangeboden, Ü3. H. J. R. G. Theesing vierde Zondag te Rotter dam in de voormiddag godsdienstoefening in de Groote Kerk gedachtenis van zijne 25jarige ambtsbediening met een feest rede, ten grondslag hebbende de woorden van Paulus, I Tim. I vs. 12. Aan den Helder loopt een gerucht, dat de bezetting der artillerie aldaar zal vermeerderd worden, en van 3 tot 6 kompagniëu worden gebracht. In de vorige week had er in de gemeente St.-Pieter, te Maastricht, door nalatigheid een ongeluk plaats, dat we der het verlies van een menschenleven kostte; een der brug gen op het Luikerkanaal hersteld wordende, had men ver geten die af te sluiten zoodat zekere J., die zich des avonds daarover wilde begevenhet ongeluk had in het water te storten en te verdrinkende ongelukkige laat eene vrouw en een kind in behoeftige omstandigheden achter. Zaterdag morgen heeft men op den weg tusschen Soe- termeer en Delft bij de buurt Katwijk en Keulen het lijk gevonden van den boodscbaplooper Bos, die vermoedelijk door het slechte weder en de koude aldaar zijn einde vond. Zaterdag avond had in de Stads-Gehoorzaal op de Breedestraat eene plechtigheid plaatsdie loffelijke vermel ding verdient. De Leidsche afdeeling der Nederlandsche ver- eeniging //Het Zilveren Kruis" herdacht op 17 November de gewichtige gebeurtenissenwaardoor die dag voor Nederland onvergetelijk blijft. Zij had die tevens bestemd om de ba nier in ontvangst te nemenwaaronder zij zich bij voorko mende gelegenheden scharen zal en waarvan de vervaardiging was opgedragen aan onzen bekwamen stadgenoot, hoofd der firma J. van den Berg. De heer C. van den Berg had zich van die taak gekweten op eene wijze, zooals men van hem gewoon is. Keurig en smaakvol prijkten op de banier van roode zijde met zilveren franje omzoomd en zilveren kwasten omhangen, het Leidsche Wapen en het Zilveren Kruis; en de standaard waaraan zij met zilveren koorden is bevestigd met een vergulden Leeuw. Het een en het ander getuigt van de bijzondere zorgdie de vervaardiger daaraan heeft besteed en door de Vergadering met levendige toejuichingen werd erkend. En nauwelijks was dat ter oore gekomen van de Vergadering der leden van de Leidsche Afdeeling van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid die in de groote zaal werd gehoudenof zij voelde begeerte daarvoor hare sympathie, daaraan hare hulde te bewijzen. Op het te ken nen gegeven verlangen toegelaten zijnde, betuigde de voor zitter Prof. van der Boon Mesch in eene welsprekende im provisatie, die meer dan een half uur duurde, wat opdien dag en in die oogenblikken bij deze plechtigheid in het Va derlandslievend hart oprees bij de herinnering aan de ge beurtenissen van 1796 af tot op dezen tqd. In menig oog parelde een traan bij de gevoelvolle toondie de toespraak kenmerkte, en was er geen aanwijzing noodig, hoe de Leid sche industrie zich ontwikkeld hadom deze plechtigheid ook voor haar gewichtig te doen zijn. De Voorzitter der Ver- eeniging van de oud-strijders, Dr. C. Honigdeed met ge paste woorden blijken hoe verrassend en vereerend voor de Leidsche afdeeling het bezoek der Nyverheids-vergaderiug was waardoor de nieuwe banier op zulk een indrukwekkende wijze was ingewijd. In de zitting van den Gemeenteraad van heden Maan dag zijn benoemd: tot regent van het Gereformeerd Minnehuis

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2