Buitenlandsch Nieuws. Advertentiën. DAMES-MANTELS, HEEREN-JASSEN Aan de hoogere burgerschool te Sneek is benoemd tot leeraar in plaats van Mr. J. G. de Sain benoemd leeraar te Venlo, de heer Mr. Pruymadvocaat te Leeuwarden. Overzicht van den stand der veeziekte gedurende de week van 2 8 October tot 3 November in het arrondisse ment Leiden. In het westelijk deel van dit arrondissement, benoorden den Rijnvertoonde de ziekte zich in de onlangs onbesmet verklaarde gemeente Oegstgeest, waar sedert de eerste dagen van Mei geen geval was voorgekomen. Op drie plaatsen brak ze uit, en wel in hevigen graad. Yan de drie aange taste runderen is er één zeer spoedig gestorventerwijl de beide andere zijn afgemaakt. Hier en te Lisse, Sassenheim, Voorhout, Warmond, Alkemade, Woubrugge en Leiderdorp te zamenzijn 74 runderen aangetast, tegen 5 2 in de voor afgegane week. De meerdere gevallen kwamen vooral te Lisse voor. Deze 74 runderen zijn weder afgemaakt, met uitzondering van 3die zeer spoedig bezweken. In het oostelyk gedeelte benoorden den Rijn heerscht de ziekte nog voornamelijk te Nieuwkoop in de buurt Acht tienhoven maar in afnemende mate. Men acht hier de af making nog niet raadzaamevenmin te Bodegravenwaar ze ook afneemt. Te Ter Aar heeft de ziekte bijna opgehou den. Het ééne geval aldaar en de weinige te Aarlanderveen en Zevenhoven zijn weder met afmaking der beesten ge ëindigd. De verwachting dat de ziekte in den zuidoostelijken hoek van het arrondissement, gemeenten Woerden, Waarder, Bar- woutswaarder en Papekop, zou blijven afnemen, heeft zich bevestigd. Van 101 in de voorafgegane week is het getal aangetasten in deze gemeenten op 82 gedaald. Te Lange- ruigeweidewaar de koppels ook doorziekenhad hetzelfde plaats. Tegen 63 in de voorafgegane week werden er nu slechts 37 aangetast. Te Hekendorp, Oudewater en in de meer westelijk ge legen gemeenten Zwammerdam en Alphen was de toestand dooreen genomendezelfde. Men maakt hier en in andere gemeenten bezuiden den Rijn, met name Boskoop, Hazers- woude, Benthuizen en Valkenburg, waar slechts enkele spo radische gevallen voorkomenterstond af. Zoeterwoude en Katwijk bleven thans verschoond. Te Boskoop is eene nieuwe hoeve besmet. In het geheele arrondissement Leiden zijn van: 1420 Oct. aangetast 349, gestorven 104, afgemaakt 100, 21—27 335, 105, 103, 28 Oct. tot 3 Nov. ff 289, 95, 126. In het kerkdorp Gelselaar onder de gemeente Borculo woedde Dinsdag avond [een hevige branddie in weinig tijds den molen van Derksen geheel vernielde. Twee paar den en twee kalveren kwamen daarby om, terwijl, om ze te reddentwee vette varkens moesten worden geslacht. De oorzaak van den brand is onbekend. Beroepen bij de Kerv. gemeente te Kattendijke Ds. W. Vliegenthart te Overlangbroek en te Kethel Ds. W. J. Immink te Cothen. Bedankt voor het beroep naar de Hervormde ge meente te Oosterland door Ds. G. C. Boomerpredikant te Rittheim. In den nacht van den 6den October hebben verschei dene geëmancipeerde arbeiders in Coronië zich meester ge maakt van den schoener Eleonora Desse en zijn daarmede ontvlucht. Gemelde schoener was denzelfden dag van Nic- kerie aangekomen en had zijne lading nog niet gelost. De vluchtelingen, wier aantal bij de aankomst van den schoe ner Saramacca, die de eerste tijding van deze zaak te Nic- kerie aanbracht, nog niet bekend was, hebben van de af wezigheid des kapiteins van de Eleonora Desse gebruik ge maakt, om dat vaartuig te overrompelen en weg te voeren. De districts-commissaris van Nickerie heeft daarop den schoener Saramacca afgezondenmet den gezagvoerder van de Eleonora Desse, ter opsporing der ontvluchte geëmanci- peerdendie zich waarschijnlijk naar Berbice hebben be geven. De Thermometer van Fahrenheit teekcnde alhier Donder dag des namiddags te 5 uren 45°, des avonds te 8 uren 43°, te 10 uren 43°.- Vrijdag morgen te 5 uren 45ó, te 8 uren 47°, 's middags te 12 uren 49°, 's namiddags te 4 uren 49°. België of liever Brussel staat op het punt het voor beeld van Nederland te volgendoor namelijk vrijwillige korpsen op te richten. Twee ijverige leden der clericale partij in België, tot de hooge geestelijkheid van het diocese van Brugge be- hoorende, de president van het seminarium en de deken van St.-GilIerhebben de hun geschonken orde van Leopold van de hand gewezen. Dat vindt zelfs het //Journal de Brux- elles" wat sterk, daar voor eenige maanden de bisschop van Gent deze onderscheiding heeft aangenomen. De //Bien Public" echter van Gent vindt het heel mooi en prijst de twee heerendat ze zich niet willen maken tot //complices" der schandelijkste tactiek, waarmee een vrijmetselaars-minis terie de openbare meening //le change" zoekt te geven over den treurigen toestand waarin het de Catholieken in België brengt. De zangeres Carlotta Patti en de toonkunstenaars Batta Vieuxtemps, Kelterer en Lefort doen op dit oogenblikon der de leiding van den heer Ullmanndirecteur der New- Yorksche opera, een reis door geheel Frankrijk en vinden overal de uitbundigste toejuiching. De HH. Batta en Vieux temps hebben voor deze reis verscheidene nieuwe composi- tiën vervaardigd. Te Zurich is den 29sten en 30sten Oct. een bijeen komst van godgeleerden der rechtzinnig-Protestantsche partij in Zwitserland gehouden die o. a. door de predikanten Gli der van Bern, en Rikenbach van Bazel, bijgewoond werd, en waarin besloten is geworden tot het oprichten van een godsdienstig dagblad, bestemd om de beginselen van het rationalistische blad //die Zeitstimmen" te bestrijden. De Moniteur meldt dat de cholera uit Parijs geweken is. Van October 1865 tot Januari sleepte die ziekte aldaar 6000 menschen ten grave. Van Januari tot aan het ver dwijnen der ziekte vorderde zij gemiddeld 14 5 slachtoffers per dag. Eenige der voornaamste Pruisische handelaren stellen ernstige pogingen in het werkom in Noord-Duitschland handelsrechtbanken (met een rechtsgeleerde als president) te doen oprichten. Uit Praag wordt gemeld dat de kardinaal-aartsbis schop, prins Von Schwarzenbergaan den prior der Jezuïe ten de verzekering heeft gegevendat de genoemde orde door de regeering op alle mogelijke wijze zal worden be schermd en dat aan eene uitwijzing niet te denken valt. Volgens officiëele berichten is de runderpest in zestien plaatsen van het regeeringsdistrict Lemberg uitgebarsten. Op een kantoor alhier wordt gevraagd een JONGELING, die een goede hand schrijft. Zij «w» die reeds eenigszins met Administratief werk bekend zijn komen het eerst in aanmerking. Adres met eigenhandig geschreven brievenmet opgaaf van ouderdom onder letter Jtt. Bureau Leidsch Dagblad. Statie- en Ledikant-Gordijnen en verder alle Zijden Wollen en Gemengde Manufacturenzoowel geheele stukken als alle groote en kleine voorkomende arti- i kelen l^ERWKliril WIJ in de origineelste kleuren. Van stukgoederen, zijden ja ponnen, statie- en ledikant-gordijnen {waarvan van half damast IN TWEE KLEUREN), Verwen wij eerst staal ter beoordeeling. De bewerking geschiedt naar de nieuwste Chemische methodemet de meeste zorg en tot billijk gestelde prijzen. Prijscouranten zijn op franco aan vrage te ontbieden, buiten de stad bij onze bekende depots, en alhier Brouwersgracht, hoek Keizersgracht, S3. 536 te Amsterdam. WINKEL COUP, lucht aan de noordzijde in een vuurgloed gehuld en deed aan een zwaar weerlicht denken. De wind was zuidwest.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3