Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Waarom bestrijdt Prof. De Bruyn Kops nu den heer Schel- tema, die niet anders wil dan wat Mr. J. L. de Bruyn Kops als een proeve van Staathuishoudkundige wijsheid betoogde en verdedigde Z. M. heeft aan C. Muldergewoon hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hoogeschool te Groningendie door het bereiken van den 7 Ojarigen ouder dom emeritus i9 gewordenop ziju verzoek eervol ontslag uit gemelde betrekking verleend. Z. M. heeft bij het wapen der cavalerie benoemd, bij het 2de reg. drag, tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. E. M. A. W. Phaff van het kor'p9. HH. MM. de Koning en Koningin, benevens HH. KK. HH. de Prinsen van Oranje en Alexanderworden Donderdag te 6£ uur van het Loo in de residentie terug verwacht. De Berlijnsche correspondent van de //Augsburger Allgemeine Zeitung" meldt., dat thans de verloving van den jongen Prins Albert van Pruisen met ziju nicht, Prinses Marie, dochter van Prins Frederik der Nederlanden, alge meen als zeker wordt beschouwd. Hij voegt er bij dat de jonge Prins, vergezeld van zijn vader, weldra naar 's-Hage zal vertrekken. Uitslag der herstemmingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de volgende kiesdistricten, waarin verkozen zijn Delft. Mr. W. Wintgens met 1216 en C. Hoekwater met 1179 stemmen. Yerder verkregen de HH. Mr. P. P. van Bosse 134 en Mr. J. L. de Bruyn Kops 70 7 stemmen. Amsterdam. De HH. J. J. Rochussen met 1773 H. A. Insinger met 1748 en Mr. M. J. Pijnappel met 16B0 stem- men. Verder verkregen de HH. Mr. P. P. van Bosse 1313, J. van Swieten 1294 en Jhr. Mr. J. de Bosch Kemper 240 stemmen. Zwolle, Mr. A. van Naamen van Eemnes met 9 82 stem- men. Verder verkreeg Mr. G. A. IJssel de Schepper 667 stemmen en graaf Von Bismarck 1 stem. Haarlem. Mr. J. H. Geertsema Czn. met 1017 stemmen en de heer G. L. J. van der Hucht met 941 stemmen, Zutfen. Mr. Jb, Dam met 760 stemmen. De heer Dul- lert verkreeg 6 80 stemmen. Hoorn. De heer H. Mensonides met 1151 stemmen. Mr. W. Terpstra bekwam 1101 stemmen. Gouda. Jhr. Mr. W. M. de Brauw met 1323 stemmen. Jhr, Mr. W. T. Gevers Deijnoot bekwam 818 stemmen. Almelo. Mr. G. M. van der Linden en Mr. P. A. S. van Limburg Brouwer. Dordrecht. Mr. G. A. de Raadt met 99 5 en Mr. M. Bichon van IJsselmonde met 968 stemmen. Verder verkreeg Mr. P. Blus9e 945 en Mr. L. W. C. Keuchenius 848 stemmen. Assen. Mr. I. R. Thorbecke en Graaf van Heiden van Reine9tein. Deventer. De heer Mr. G. Dumbar. Gorkum. Dr. G. Simons. Utrecht. Mr. N. P. J. Kien met 86 8 stemmen. Door de arrond.-rechtbank te Winschoten zijn aanbevolen voor kantonrechter te Winschoten: 1°. de HH. Mrs. J. Offer- haus, rechter te Winschoten; 2°. J. J. Modderman subst.- griffier bij de rechtbank te Groningen, met het lot tegen B. Ermerins, griffier bij het kantongerecht te Zierikzee, en 3°. H. A. Spandaw subst.-griffier bij de rechtbank te Win schoten. De Staats-Courant bevat het verslag der commissie, belast met het afnemen van het examen Avolgens art. 5 9 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad N°. 5 0), uitge bracht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. Aan het slot van dat verslag leest men het volgende: //Met leedwezen moet de commissie over het afgeloopen examen eeD zoo ongunstig oordeel vellen. De verklaring van den over het geheel zoo slechten uitslag meent zij te moe ten zoeken in de omstandigheid dat de meeste candidaten leerlingen waren van den voorbereidenden cursus aan de po lytechnische school en aldaar slechts in een deel der vakken, tot-het examen behoorende, onderwijs hadden genoten. Bo vendien schijnt haar de uitslag van het examen te bewijzen dat de leeftijd en ontwikkeling der meeste candidaten meer leiding in hunne studie eischt dan hun uit den aard der zaak aan de polytechnische school kon te beurt vallen. Het scheen dan ook dat van velen de studie in vele vakken zich bepaald had tot het meer of minder trouw volgen der les sen of het inzien van een of ander leerboek, zonder dat er van eigen studie of zelfstandige verwerking sprake was. De commissie juicht het dan ook toe, dat reeds nu door het opheffen van het voorbereidende onderwijs aan de polytech nische schoolgevolg is gegeven aan de laatste alinea van art. 94 der wet op het middelbaar onderwijs, en de oplei ding tot examen A in het vervolg wordt overgelaten aan de hoogere burgerscholenwaar zij meer eigenaardig te huis behoort." De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft benoemd tot leeraar voor de scheikunde en de natuurlijke historie bij het gymnasium dier gemeente den heer Mr. H. Hartogh Heys van Zouteveen te Delft. De tentoonstelling van vrouwelijke handwerken en andere voorwerpente 's-Hage gehoudenbestemd tot prijzen voor eene loterij door een dames-comité ten behoeve der Vereeni- ging Licht, Liefde, Leven georganiseerd en die een zoo schit terend succes heeft gehadis van de opening tot den dag der sluiting, dus van den 22sten October tot den 12den dezer, door niet minder dan 9266 betalende personen be zocht. Daarenboven is gratis toegang verleend aan de wee zen oude mannen en vrouwenin de gestichten te 's-Hage verpleegd. Bij de Vrouwen-Vereeniging te Apeldoorn is van H. M. de Koningin ontvangen een prachtig geschenkom tot prys te dienen in de door haar ontworpen loterij. Naar men verneemt, is door den gemeenteraad van Oud en Nieuw Mathenesse, en evenzoo door de commissie uit de ingezetenen buiten den raad, benoemd ingevolge art. 131 der gemeentewet, in beide vergaderingen met alge- meene stemmenbeslotendat in de gegeven omstandighe den geen bezwaar bestaat tegen de voorgestelde opheffing dier gemeente, om die te vereenigen met de gemeente Schiedam. De Maandag te Utrecht gehouden najaars paarden markt was tamelijk bezet. Ruim 400 paarden waren aan de lijngoede soorten waren schaarschde handel was niet bijzonder geanimeerddewijl deze markt met die te Gorkum ineenloopt. De veetyphus blijft bij voortduring bij sommige land bouwers in Oversckie hevig heerschen. Naar men met ze kerheid verneemt, zijn Maandag morgen ook nog 8 runde ren bij den landbouwer Klapwijk, te Beugelsdijkonteigend en afgemaakt. Maandag nacht te 1 uur ontstond er brand in eene schuit, geladen met kalk, liggende aan het eind der Nieu- wehaven te Rotterdam. Door behulp van de spuit uit Wijk 11 en de stadswaterspuit werd de brand beperkt tot deze schuit, die te 7 uren zonk. Dinsdag ochtend heeft men in de Kerklaan te Rot terdam zekeren D. W. die, naar men zegt, zeer verslaafd was aan sterken drank, dood op zijn stoel gevonden. Maandag middag is te Amsterdam eene 9 0jarige vrouw door een stoof met vuur in brand geraakt en aan de ge volgen daarvan overleden. Er is te Breda eene nieuwe sekte verrezendiein navolging der Mormonen, herdoopenzooals dit vroeger in den Jordaan geschiedde. Men verneemt, dat reeds 19 personen deze proef, en wel in de rivier de Mark tusschen den Emer en het Nieuwveer, hebben ondergaan. Bedankt voor het beroep naar Nijkerk op de Veluwe door Ds. J. J. Ruijs, pred. te Oud-Beierland. De Thermometer van Fahrenheit leekeude alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 5 0°, des avonds te 8 uren 4 8°, te 10 uren 46°. Woensdag morgen te 5 uren 44°, te 8 uren 46°, 's middags te 12 uren 50°, 's namiddags te 4 uren 44°. De heer Von FreydorffMinister van Buitenlandsche Zaken in het Hertogdom Baden is den 5den November in het huwelyk getreden met mej. Von Cornberg, wier moeder in de tooneelwereld al9 mevr. Thöne bekend i9. De tegen-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2