i\°. 2071. Zaterdag 10 November. A", i De plaatselijke begrooting voor 1867. VI. De heer Scheltema heeft gewezen op de geldelijkede heer Tieleman op de gemoedsbezwaren die tegen de aanzienlijke kosten der inrichting van het openbaar onderwijs bestaan - beiden stemmen overeen in het beginseldat de last wordt legd op de gansche burgerij, ten gerieve van een gedeelte, terwijl toch ook zoovelen niet met het onderwijs instem men, //gelijke rechten, gelijke lasten; recht voor allen." Wij beginnen met de gemoedsbezwaren. De heeren Van Heukelom en Tieleman hebben, toen er sprake was van het verleenen van subsidiën uit de ge meentekas aan godshuizen en armenhulde gedaan aan het beginsel van volstrekte scheiding van Kerk en Staat. //De kerkelijke gemeenten zijn helaas zoodanig verwend, om te tasten in eens anders beurs, en-dat kwaad heeft zooveel tien tallen jaren bestaan en is ingeworteld, dat slechts dit mid del genezing kan aanbrengen; geen cent te geven uit de gemeentekas. Het is de plicht der kerk daarin te voorzien en zij zal er zich niet slechter bij vindenwanneer zij zich daarvan kwijt. Het zal getuigen van herleefde belangstel ling;" - zoo sprak de heer Van Heukelom. De heer Tiele man liet er op volgen: //die subsidiën zullen, op de be staande wijze, als ze niet geweigerd worden, wel niet op houden; men blijft er te zeer op steunen. De subsidiën zijn zeer in het Dadeel der gemeenten omdat de Christelijke liefdadigheid er onder wegsterft. Het is ook eene onrecht vaardigheid. Waarom moet de eene gemeente voor de andere betalen De Christelijk Afgescheiden gemeente moet aan al les betalen en zelve ontvangt zy niets. Hoe houdt zij zich staande niet alleen, maar breidt zij zich uit!? Het zijn nog- tans niet vele rijken, niet vele machtigen, maar meestal slechts eenvoudige en geringe burgers. Moet zulk eene on rechtvaardigheid niet ophouden?" Datzelfde beginsel is ook toepasselijk op het onderwijs, wanneer men eischt, dat de openbare school ingericht zij voor de verschillende godsdienstige gezindheden. Het is de plicht der kerk om te zorgen voor godsdienstig onderwijs in den geest bijv. of in de richting door den heer T. ontwikkeld; maar nimmer mag de Staat op dat gebied treden't zij door het stichten van gezindheidsscholen't zij door het subsidiëeren van kerkelyke scholen. De verschillende kerkge nootschappen of godsdienstige gezindten kunnen en mogen aan den Staat niet overlaten het stichten van zulke scho lenzonder daarop invloed uit te oefenen. In onzen tegen- woordigen tijd van grenzenlooze verwarring zou die Staats zorg worden een bron van jammer en ellende, omdat geene bevrediging van rechtmatige eischen mogelijk is. Het sub sidiëeren van allerlei scholen van verschillende godsdienstige richtingen zou evenzeer onrechtvaardig zijn, en voor menige gezindheidsschool zou dezelfde waarborg geëischt worden die thans in art. 23 der wet, regelende het lager onderwijs, gegeven wordt. Aan de overige kerkgenootschappen moet derhalve de zorg worden overgelaten voor een schoolonder wijs, dat opleidt tot maatschappelijke deugden en den gods dienst tot grondslag heeft. En dewijl nu de Christelijk Af gescheidenen de Roomsch Catholieken en de Israëlieten in den regel zich met die zorg belasten en de daaraan ver bondene kosten dragen, zoo is het onvermijdelijk, dat de overige kerkgenootschappen die last evenzeer dragen, gelyk met het beginsel van volstrekte scheiding van Kerk en Staat geheel strookt; dat de Staat niet subsidiëert of bekos tigt wat vereischt wordt voor de armenzorg, de opleiding tot het leeraarambtde bezoldiging van leeraars en geeste lijkenhet onderhoud van den eeredienst enz. Uit bloote gunst en in het algemeen belang der Natie reikt de Staat de hand waar de kerk zich onttrekt of te kort schiet, maar dan ook alleen naar de voorschriften van het Staatsbelang. Eu dat doet de Nederlandsche Staat ten opzichte van het onderwijsomdat //goed en deugdelijk onderwijs zeer is të waardeeren en tot geen nuttiger en heilzamer eindeter be vordering van het welzijn der Natie, die openbare kas kan gebruikt worden." Maar, - is het niet veeleer de taak der ouders, in plaats van de kerk, om te zorgen voor de opvoeding, waarvan het- onderwijs een deel uitmaakt, dat aan anderen wordt toevertrouwdomdat in zooverre de ouders voor die taak niet berekend zijn? Gewis, - het is een plicht, maar daar om ook het recht, een uitsluitend recht der ouders, omdat zij verantwoordelijk zijn voor de opvoeding hunner kinderen. Indien dat zóó is, gelijk het ontwijfelbaar is, d»rr""tT5tTrK£t elk ouder zoowel toe te zien op het godsdienstig alsjpp lï&fN maatschappelijk onderwijs en dan zien wij njët.-inwaa^fjta LEIDSCH DAGE LAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- raers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.76. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelreoht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Graveuhage, Delft, Sohiedam en Rotterdam: te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 n. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 6 in naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 n. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Havon) naar Amsterdam, Maandag ochtead 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en on de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 n. 35 in. 's namiddags. Oost-ïndisohe Landpoat. Over Southampton, l en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RyUs-Tolegraaf, Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaD 8 u. 's m. tot 10 u. 80 m.'s av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Bu. jtruees.tr IFeth^ndersMaandag eu Donderdag toll uien. Oommistic van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdog en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie ven Fabricage des Zaterdags var. 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open da relijks van 10i uren. - Thesauriedagelijks van 102 aien.-Dr Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdasr van 99 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uren.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1