N*. 2070. Vrijdag 9 November. A®. I860. Lessen uit de verkiezingen. in. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12». Cts. Geboorte-, hu- welijks-en doodberichten van l-4regels^.90. Iedere regel meerlSOts.Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 o. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Po.tbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat; 'sinorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's namidd. te 3 u. 35 in.; 'savonda te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oo.t-Iudisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijln-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen ran bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdagte 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrij deg en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie ven Fabricage des Zaterdags van 111 nren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie ie open dagelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 uren .-De Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Reohten en Aooijnzen dagelijks van 91 nren en vau 35 uren; van 's-RijUs Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. rao Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; ran de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uren. De Nederlandsche Natie is Koningsgezind. Men moge in menig kiesdistrict in dea waan hebben verkeerddat de rechten der Tweede Kamer zijn aangetast door het besluit der ontbinding, in verband met de motie-Keuchenius, de proclamatie des Konings geheel op zich zelf beschouwd heeft in alle kiesdistricten een merkbarenin sommige een over wegenden invloed gehad. De overgroote meerderheid indien men het aantal stemmen door het geheele Rijk uitgebracht voor en tegen de motie-Keuchenius bijeen trektzou het bewijs kunnen leverendat men veeleer dacht aan eene schending der rechten van de Kroon door een dwang uit te oefenen op het benoemen en ontslaan van 's Konings verantwoorde lijke raadsliedenlangs een ongrondwettigen of bij de Gron- wet niet aangewezen weg. Op dit punt is de spreuk toe passelijk: la forme emporte ie fond." De strekking van het rechtsgeleerd advies der dertien hoogleeraren is anti-natio naal, wanneer vorm en inhoud der motie-Keuchenius daar door worden gewettigd wat toch nu vrij algemeen wordt betwyfeld. Want onder het laatste Ministerie Thorbecke heeft men in het geschil tusschen twee leden van het Kabinet, de Ministers van Justitie en van Koloniën, het bewijs gehad, dat de Koning een wil heeft, die in zulke geschillen moet beslis sen. Beide Ministers hadden ieder afzonderlijk rapporten bij den Koning ingediend, betreffende de invoerig van een wetboek van strafrecht in Indiëwaarin 's Konings beslissing werd gevraagd. Maar al was de bedoelde strekking in overeen stemming met de Grondwet, 't geen wij ontkennen in den volstreklen zin van het advies, dan zou de Grondwet niet slrooken met den blijkbaren geest der Nederlandsche Natie die meer monarchaal is. De Natie wil, dat de Koning per soonlijk invloed uitoefent op het staatsbeleid en zijne ver antwoordelijke raadslieden dien invloed dekkenzoodat het Koningschap, 's Konings eed, 's Konings machten gezag be- teekenis hebben en eene zedelijke verantwoordelijkheid. Art. 1 der Grondwet strookt geheel met de meening, die ook wij voorstaanwant daarop rust alleen de bepalingdat de Koning voorzitter van den Raad van State is en dat de Prins van Oranje daarin nadat zijn achttiende jaar is ver vuld van rechtswege zitting heeft en een raadgevende stem. Wat de Leidsche kiesvereeniging Nederland en Oranje in een circulaire aan de kiezers uitdruktestemt met het oor deel der Natie overeen//De Koning heeft gesproken. Hij heeft zich in eene proclamatie tot de Natie gericht en ver langt van haar eene beslissende uitspraak te vernemen. Zeld zaam ontvangen wij van onzen geliefden Vorst rechtstreeks eene toespraak. Verschijnt die, dan trilt ons gemoed, dan treedt de geschiedenis van Oranjedie in wezen de geschie denis van ons Vaderland is, met vernieuwde frischheid voor onzen geest, dan gevoelen wij met sterke ingenomenheid, als op nieuwde banden die ons aan het gezegend Stam huis van Oranje verbinden. Als onze Vorst spreekt, dan luistert Nederland met aandacht, dan is ons volk bereid eeu hartelijken en welmeenenden naklank te geven aan het woord des Konings." Misschien ja wel waarschijnlijk strijdt die practijk met de theorie van het Staatsrecht, dat in Nederland wordt be oefend, maar dan is Nederland voor die lessen der weten schap nog niet rijp. De wetenschap is in haar eigen belang verplicht daarop te letten en zich voor eenzijdigheid te be hoeden als men toch niet vergeet, dat haar leer van de onschendbaarheid des Konings kan leiden tot de overheer- sching van het Parlement, die weder volstrekt afhankelijk is van de Volks-souvereiniteitof leidt tot dwingelandij: een liberalisme dat zich ontwikkelt tot despotisme. Maar er is nog een macht in den Staat, die zich kan doen gelden en bij de laatste verkiezingen zich ook heeft doen gelden de drukpers en bij uitnemendheid de dagblad pers. De drukpers is de Koningin der aarde; - wat is zij in Nederland? Heeft zij ook schuld aan de gedurige ver wisseling van 's Konings raadslieden en van het gemis van overeenstemming tusschen de Regeering en Volksvertegen woordiging dan heeft zij ook de eendrachtige samenwerking der grondwettige machten zoo onmisbaar voor de beharti ging der nationale zaak, onmogelijk helpen maken. Het jaar 1866 heeft overvloedige stof gegeven om daar over ernstig na te denken. De verdeeldheiddie ontstaan is in de zoogenaamde Thorbeckiaansche partij is vooral open baar geworden door de dagbladpers, en verkreeg meer en meer het aanzien van een strijd over personen dan wel over regeeringsbeginselen. 't Bleek in de laatste tijden meer en meerdat er nauwe verwantschap bestaat tusschen liet Par-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1