N°. 2069. Donderdag 8 November. A°. 1866. De plaatselijke begrooting voor 1867. V. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels 0.75 Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's namidd. te 3 u, 35 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisohe Laadpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 916 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUj-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethouderiMaandagen Donderdag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van LI1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 oren.-De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Acoijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren, van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, vau 94 uren. De gedrukte verslagen van de zittingen van den Gemeente raad, tot het vaststellen der begrooting voor het volgend jaar, getuigen van de grondige behandeling der raadsleden die het bewijs is van de meerdere zorgdie aan het on derzoek van dit belangryk onderwerp wordt besteed en van toenemende kennis van gemeentezaken en belangen. Wij ho pen dat die verslagen ook door de ingezetenen met de ver- eischte belangstelling zullen worden gelezenomdat zij daar uit kunnen oordeelenop hoedauige wijze de door hun ge kozen raadsleden zich van hun plicht kwijtenhoe over de geldendie zy in belastingen opbrengen, wordt beschikt en hoe de Raad gekomen is tot het cijfer van de som, die over hen zal worden omgeslagen naar een redelijken en bil lijken maatstaf, die eerstdaags wordt aangenomen en bepaald. De algemeene beschouwingen bepaalden zich hoofdzakelijk tot een door ons besproken punt, dat twijfelachtig gebleven is, of het betrof een blooten vorm of een zaak van orde en belang, een gedienstigheid om te voldoen aan een ongemo- tiveerden eisch van het gewestelijk bestuur of het handha ven van de zelfstandigheid van bestuur en beheer. De Ge meenteraad heeft zich vereenigd met de grondendie de Wethouder Hubrecht op eene duidelijke wijze ontwikkelde, daarin ondersteund door de raadsleden De Moen, Tol lens, Du Rieu, Hartevelt en Scheltema, zoodat besloten werd om geene verandering te brengen in de tot heden ge bruikelijke wijze, waardoor de voordeelen die de Stads-Bank van Leening en de Stedelyke Gasfabriek opleveren, en niet het geldelijk beheer worden opgenomen onder de inkom sten op de begrooting der gemeente. Hoogstbelangrijk waren bij de algemeene beschouwingen de opmerkingen, die de heer Scheltema maakteten aanzien van het totaalcijfer der uitgaven van de begrooting in ver band met de daartegenoverstaande inkomsten uit eigen mid delen en uit belastingen. In de openbare meening staat dat raadslid hoog aangeschreven als een grondig becijferaar, niet enkel van het beheer der plaatselijke geldmiddelen maar ook als een zelfstandig beoordeelaar van de daarmede in verband staande onderwerpen. Hij wil splitsing van in komsten en uitgaven .ook in dat opzicht, dat de uitgaven voor den openbaren dienst en gemeentewerken worden bestre den uit eigen inkomsten der gemeentemaar dat de kosten voor onderwijs en armwezen worden gevonden door belas tingen waarin in de eerste plaats deelen zijdie door de uitgaven worden gebaat, en voorts al de ingezetenen of de ganscbe burgerij door belastingen bet tekort komende aan vullen. Dat zulk eene splitsing tot groote moeilijkheden aan leiding geven kan kwam later aan den dag toen er sprake was van het verhoogen der schoolgelden om de kosten van het openbaar onderwys voor 2/3 deel te kunnen dekken. Natuurlijk werd dat denkbeeld bestreden door hen die het schoolgeld beschouwen als een tegemoetkoming in de kosten van onderwijs, waarbij alle ingezeteueu belang hebben. Een veilige middelweg komt ons voor daarin te bestaandat voor onvermogenden en minvermogenden de kosten uit de ge meentekas geheel worden bestreden - maar dat het school geld voor meer uitgebreid lager onderwijs en voor de hoo- gere burgerschool zoo billijk wordt geregeld dat de bijzondere school daarmede kan concurreeren. Als hoofdvoorwaardeeven wel moet op den voorgrond komen dat het onderwijs op de openbare school deugdelijkmaar niet op weelderigen voet ingericht zij. Wij zijn het volkomen eens met den heer Tieleman dat //de uitgaven voor het openbaar onderwijs machtig groot en de inkomsten daarentegen zeer gering zijn, als bedra gende daarvan nog geen vierde deel," 93865 tegenover 22800. Het verblijdt ons, dat hij openlijk zijne overtui ging heeft uitgesproken, //dat hij goed en deugdelijk on derwijs zeer waardeert en men zijns inziens ter bevordering van het welzijn der Natie tot geen nuttiger en heilzamer einde inkomsten kan vorderen en besteden." Wij willen daarom trachten de finantiëele en gemoedelijke bezwaren zóó te bespreken dat wij het ook daaromtrent eens kunnen worden bij de overeenstemming die er tusschen ons bestaat in beginselendie het getuigenis van echt liberaal ver dienen. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw den heer J. J. L. ten Kate, te Am sterdam tot burgemeester der gemeente Sneek H.G. Wouda, en der gemeete Gieten J. Sclmmmelketelsecretaris dier ge meente.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1