Binnenlandsch Nieuws. orthodox Protestantsch beginselzoodat wij ons altoos heb ben verbaasdwanneer het staatkundig liberalisme bij ortho doxe Protestanten geen ingang vond. Wanneer we nu bij de aanstaande herstemmingen zullen ontwarendat anti-revolutionairenCatholieken en conserva tieven zich vereenigenom de candidaten der liberalen te weren dan blijkt het wederom, dat de strijd niet zuiver is van staatkundige beginselen. En in waarheidde in vloed der zoogenaamde anti-revolutionaire partij vloeit al leen voort uit overeenstemming van godsdienstige begrippen voor zooveel de orthodoxe Protestanten daartoe medewerken niet, omdat zij anti-revolutionair zijn waarvan de groot ste meerderheid niets begrijpt. Van daar dat de liberalen in het kiesdistrict Arnhem ondersteuning vonden bij een groot deel der orthodoxe Protestantendie den heer Keuchenius stemden omdat hij orthodox Protestant is, ofschoon toch ook in andere kiesdistricten velen hunne stem uitbrachten op leden der ontbonden Kamer, die tegen de motie hadden ge stemd. Wij hopen dat de ontbinding der Tweede Kamer ook ten gevolge zal hebben dat men zich meer en meer plaatst en beweegt in een constitutioneele richting en aan een ieder vry latende, om God te dienen naar zijne eigene overtui ging meer in daden dan in uitdrukkingen zijn geestesrichting openbaart. //Bestendiging van richting brengt kracht van be stuur en van uitvoering mede," maar de Koning heeft be doeld bloot staatkundige richting; maar geen godsdienstige richting, daaronder vermengd. Nu een Ministerie aan het Bewind is, dat den naam van conservatief draagt, moet het blijkenwaarin het inconstitutioneel handelt. Zoolang het blijft, gelijk het bleef, in de constitutioneele richting, mag het door geen liberaal den voet dwars worden gezet; maar mag ook door geen godsdienstige richtingen gewicht in de schaal worden gelegd, als het Ministerie wet3-out- werpen indient, die niet strooken met de constitutioneele be ginselen. Voor de nieuwe Tweede Kamer mogen de lessen niet verloren gaandie de verkiezingen in dat opzicht heb ben gegeven. Z. M. heeft tot ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw benoemd den heer H. J. Caretteluit.-kol. der genie van het Belgische leger; en tot offic. van gez. 3de kl. bij den geneesk. dienst der landmacht in Oost-Indië den heer J. J. P. Landman, geb. den 7den Januari 1843 te Hilvoirt (Noord-Brabant). De audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag den 9den November a. s. niet plaats hebben. -Heden Dinsdag is de najaars-vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Hollanduit naam van Z. M. door den Commissaris des Konings geopend. Eene commissie werd benoemd tot onderzoek der geloofs brieven van het nieuw benoemd lid, Mr. F. A. G. Grave van Limburg Stirum-Noordwijkdie zijne benoeming had aangenomen. De commissie, na onderzoek, tot toelating van dat lid hebbende geconcludeerd, neemt genoemde heer na het afleggen van de gevorderde eeden en gelukwensch door den voorzitter, zitting. De Voorzitter doet mededeeling van eenige ingekomen Koninklijke besluiten en van verschillende stukkendie ter lezing gelegd en aan de orde gesteld zijn, o. a. een adres van het bestuur van het departement 's-Gravenhage der Ne- derlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, om een subsidie uit de provinciale geldmiddelen van 1867, tot het houden van eene Tentoonstelling van zaken betref fende de Visscherijenmet preadvies van Gedep. Staten, alsmede eene missive van kerkvoogden van Koudekerk, hou dende dankbetuiging voor het bij besluit van 13 Juli 186 5 verleend subsidie van f 1500 tot het bouwen van eene nieuwe pastorie, met kennisgeving dat zij van dat subsidie geen gebruik kunnen maken. - Aangenomen voor kennisge ving en verzending aan Ged. Staten in verband met het besluit der vergadering van 10 Juli jl. De volgende zitting is bepaald op Donderdag 8 Nov. te 11 uren. De heer De Bosch Kemper heeft verzocht bij de her stemming in Amsterdam buiten aanmerking te blijven. Hij protesteert voorts tegen de qualificatie van conservatieven candidaat, die hem is toegevoegd, en verklaart noch onder de conservatievenoch onder de liberale partij gerangschikt te worden. Te Dordrecht is in den nacht van 11. Zaterdag op Zondag ingebroken in de branderij en het kantoor van de heeren H. Kroes en Comp., uitkomende aan de Merwekade. Ook bij de heeren G. van Heekaan de Varkensmarkt al daarheeft men vermoedelijk door overklimming en inbraak, toegang trachten te vinden tot het kantoor. De dieven hebben echter bij geen van beiden iets van belang kunnen meester worden. Jacob Rinkel, landman te Zuidermeer (Noord-Hol land) met zijne oude moeder en nog twee zijner naaste betrekkingen naar huis rijdende, zag in zijn land een schaap op den rug liggen hetwelk voor die beesten zeer gevaarlijk is, Zijn jong paard, door het wentelen van het schaap verschrikt, steigerde en dit had tengevolge, dat de wagen met het paard te water geraakte, waarbij de beide jongelieden den dood vonden en de oude moeder zoo gevaarlijk getroffen werddat men aan haar behoud twijfelt. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Heemse Ds. VY. A. J. Lucasthans te Hierden. Wij hebben dadelijk, toen plannen gevormd werden tot oprichting van scherpschutters-vereenigingen in het belang van 's Lands weerbaarheidonze ingenomenheid daarmede doen blijken door mededeelingen van hetgeen elders daar toe ondernomen en daarover geschreven werd. Nu binnen Leiden ook pogingen gedaan wordenom zulke vereenigin- gen te vormenuit de ingezetenen gelijk er reeds een be staat uit Studenten der Leidsche Hoogeschoolwillen wij van onze zijde gaarne dat doel trachten te bevorderendoor tot deelneming op te wekken allendie overtuigd zijn ge lijk wij sinds jaren, dat aan de Wet op de Schutterden van April 1827 juist ontbreekt, wat in 1830 de kracht der Schutterijen uitmaakte, de weg tot oprichting van vrijwil lige vereenigingen tot oefening in den wapenhandel, ten einde in de kern der burgerij een veelvermogend middel te vinden voor 's Lands weerbaarheid. Zoolang geen nieuwe wet in dien geest is uitgevaardigd doet de Regeering de hand te reiken aan de Natie, wier vaderlandsliefde ziet daarin openbaart, dat zij vrijwillig een taak op zich neemt, waartoe elk Nederlander volgens de grondwet verplicht is.I Wij hopen dat de uitnoodiging der voorloopige commissie! tot deelneming zal worden aangenomen door hen, aan wieuf zij gericht wordt en die geen wettige reden van verhinde ring hebben. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan-I dag des namiddags te 5 uren 5 2°, des avonds te 8 uren 52',I te 10 uren 52°. Dinsdag morgen te 5 uren 54°, te 8 ureol 54°, 's middags te 12 uren 57c, 's namiddags te 4 uren 52°.I De ondergeteekenden zijn voornemens een historische enl kritische beschouwing te geven der gevelsteenenuithangI bordenvMhangteekensopschriften in gevelsop borden en luifelsja zelfs de schilderingen en rijmen op winkelj deurenschoorsteenmantels en boerenwagens sluiten daarvan niet uit. Yan al wat dienaangaande op verschillend'! plaatsen van ons Land, vooral ook in afgelegen streken,^ nog te vinden is - of wat men zich nog herinnert, vroeger gezien te hebben dat zich door oudheid en zeld-l zaamheiddoor iets karakteristieks of vernuftige vindinjf ouderscheidt - hetzij steenen basreliëfs in de gevels dei| huizen, geschilderde tafereelenwapensbeeldengeheel houwde of gesneden figurentot het huis, de bewoners de nering betrekking hebbendeof plaatselijke historisch'! herinneringen betreffende, - hetzij opschriftenspreukenn rijmen wenschen zij mededeeling te ontvangen. Hiertoe roepen zij de hulp in van al hun landgenooten van ieder, die belangsteltin oudheidkundige nasporingen, iederdie het gewicht beseft van al wat de geschiedenis fal het leven der volkeren helpt samenstellen, ieder, die gej negen is hun onderneming te bevorderen. Zij richten tot d allen het vriendelijk verzoekde opgave en beschrijving Tl elk zoodanig voorwerp, van hout of steen, geschilderd gebeeldhouwd, prozaschrift of rijm, en, wanneer de fig"" zeer bijzonder is, liefst met een afteekening, hun te el

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2