N°. 2066. Maandag 5 November. A°. 186! Ir Binnenlandsch Nieuws. *v i LEI1SCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden f 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels 0.75, Iedere regel meer 12J Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4rege!s/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden nsar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Botterdam: te 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u, 6 m.; 9 u. 5 m.j naar Haarlem eu Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen 5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusiiohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 in. en te 10 u.50 m.; 's uamidd. te 3 u. 35 ra.; 's avonds te 7 u. 55 m, en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 26 van elke maand.West-Indisobe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rij kg-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Teiegraaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 ra. 's av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester sn WethoudersMaandagen Donderdagte 11 men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dadelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 aren.-Z>< Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12i uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten eu Acoijnzen dagelijks van 9—1 nren en van 3—6 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de BypotbekeD en bet Kadastrr, van 94 uren. Z. M. heeft goedgevondenbij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht te benoemen tot officier van gezondheid 2de kl. (naar ouderdom van rang) de offi cieren van gezondheid 3de kl. C. Gutteling, van gemeld personeel, en P. K. J. Pabst van het regiment rijdende artillerie. De audiëntie van den Minister van Justitie zal op Woensdag, den 7den dezer niet plaats hebben. Nu de uitslag der verkiezingen in alle kiesdistricten bekend is, blijkt: 1°. dat 41 leden der ontbonden Kamer zijn herkozen, dat 9 nieuwe leden zijn gekozen en voor 21 eene herslem ming moet plaats hebben 2°. dat 15 leden herkozen en 3 uitgevallen zijn die te gen de motie Keuchenius hebben gestemd, terwijl voor 5 nog eene herstemming noodig is 3°. dat 23 leden herkozen en 5 uitgevallen zijn die vóór de motie Keuchenius hebben gestemdterwijl voor 11 moet worden herstemden 4°. dat 7 herkozen en 2 uitgevallen zijn en 4 in her stemming komen, die afwezig waren bij de stemming over die motie. De //Arnhemsche Courant" zegt: //Aan zijne vrienden de waarheid te zeggen wanneer het eene onaangename waar heid is, is niet het middel om vriendelijk bejegend te wor den." Toch geeft het blad in de volgende woorden zijn streng oordeel over de vroegere Kamer //Dat het prestige der vertegenwoordiginghet vast ver trouwen op haar deugdzaamheidhaar zelfstandigheidhaar doorzicht, haar bekwaamheid, ernstig geschokt en gedaald zijnwij gelooven niet dat iemanddie de oordeelvellin gen van het publiek hoort, het zou durven loochenen. Dat het publiek op de zegeningen en vruchtbare gevolgen van het parlementair stelsel tamelijk sceptisch i3 gewordenis een treurig feit, maar een feit is het. Het land is daarom niet ontrouw geworden aan de liberale beginselen, maar het verwijt aan de vertegenwoordiging, dat zij deze liberale be ginselen zoo zeldzaam in praktijk weet te brengen; dat, ter wijl het //Bijblad" telken jare lijviger wordt en vruchtbaarder in redevoeringen en debattenhet //Staatsbladbehalve de naturalisatie- en begrootingswettenzoo uiterst schraal blijft in belangrijke wetten. Op elk gebied van staatsdienst ligt een massa van stof om te verwerkenmaar die niet ver werkt wordt. Geen departement van algemeen bestuur is er, of het heeft en sinds jaren zijn spoedeischeride rege lingen eu hervormingen. Jonge menschen die in haast pro moveerden om nog bij tijds voor het nakend gevaar, der //aanstaande" wet op het hooger onderwijs met de verschrik kelijke staatsexamens, behoed te zijn, brengen nu hunne zoons naar de universiteit nog altoos onder de //oude wet" (d. i. Koning Willem I's besluiten-regeling), vol vertrouwen dat zij ook nog wel onder die oude wet" zullen promovee- ren. Men moet een Nederlandsche Methusalem wezenom zich te herinneren in hoevele troonreden de wet regelende de nieuwe inrichting der schutterijen is toegezegd. Op het gebied van het strafrecht staan wij nog onder het strafwet boek van Keizer Napoleon IZoo gaat het bij elk de partement. En terwijl het //Bijblad" steeds aandikt en steeds gediscuteerd, gedebatteerd en ook wel eens gevoteerd wordt blijft het //Staatsblad" steeds wachten naar den rijken oogst van al deze discussiëndebatten en votums. //Van waar deze onevenredigheid? Van waar dat, sinds jarende rijkdom van het parlementair debat steeds staat in omgekeerde reden tot het resultaat van het debat? Wy hebben die vraag reeds beantwoord omdat de Kamer ge lieft zich op te sluiten in een nauw kringetje van quaes- tiën omdat zij te zeer uit het oog verliezende dat zij óók een wetgevende macht moet wezen te uitsluitend haar aan dacht en haar tijd wijdt aan het enkel politiek debat, aan de emoliën van het parlementair steekspel. //Wij zullen gerust afwachten dat de tijd ons rechtvaar digt en toont wie den grootsten vriendschapsdienst aan de li berale zaak, aan den parlementairen regeeriugsvorm bewijst, hij die op hun afwijkingen en fouten hun tekortkomingen en gebreken wijst en er de aandacht op vestigt, of hij die uit goedaardigheid ze bedekt, vergoelijkt of loochent." Te Dokkum bevond zich onder de kiezers, die aan de stemming op Dinsdag jl. deelnamen, een man van 97 jaren. Een ander kiezer aldaar, die ziek was, liet zich met een wagen naar de stembus brengen. De heer IT. W. Roelants, luitenant-kolonel-komman- dant der schutterij te Schiedamheeft aan Z. M. den Koning

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1