[V. 2065. Zaterdag 3 November. A°. f 86(1 i Lessen uit de verkiezingen. LEIDlSCH dagblad. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75 Iedere regel meer 12| Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.Sü. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdams te 10 u. 1 ra.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 w 9 a. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 in.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oohtend 4 u., de overige dagen, 5 u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'srnorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's uamidd. te 3 u. 86 m.; 'savonds te 7 n. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 n. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Laadpoat. Over Southampton, 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijUs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av.Spoorweg-Tele j^aaf dagelijks van 8 u. 's m. tot 10 u. 30 m.'s av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 aten. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-Be Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9-—luren en van 33 ureu, van's-Rijks Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uren. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. i. Leeringen wekken, voorbeelden trekken. In de laatste vier weken zijn er op het Staatsgebied menigvuldige lessen gegeven, waarvan men moeilijk de verzekering zou kunnen erlangen dat zijwien ze betreffen daarvan het rechte begrip hadden of verkregen. De politieke vraagstukken van den dag schijnen ons toe niet die belangstelling te hebben ge wekt, die men er van verwachtte of vermoedde. Misschien als de hoogere burgerscholen wat langer hebben bestaan en het middelbaar onderwijs meer zal hebben bijgedragen tot de staatkundige ontwikkeling der Nederlandsche Natie eD tot vorming van zelfstandige staatsburgers, dat nog eens meer het oog wordt geslagen in de dagbladen en geschriften die staatkundige beschouwingen behelzen. Thans was het er verre van af, dat de verkiezingen uitsluitend of voor het meerendeel betroffen een strijd van beginselen of een geschil punt van staatsrecht. Nu gelijk vroeger was er agitatie vóór of tegen het Ministerie, vóór of tegen de motie-Keu- cheniusvóór of tegen godsdienstige begrippen. Wjj begeven ons niet op het gebied van afgetrokken be schouwingen; veel minder willen we of laten we ons de les lezen. Uit de feiten, die onwederspreekbaar zijn, willen we voorbeelden trekken en voordeelen tegelijk en wat we ons zeiven dagelijks inprenten willen we ook thans voor oogen houden //Wees voorzichtig met de toepassing van theorieën en leer uit de practijk." Uit verschillende opgaven valt het in het oogdat meer dan immer te voren de kiezers in grooten getale zijn opgekomen. De Koninklijke proclamatie, die ook dat be doeldeheeft in dit opzicht gunstig gewerkt. Dat daarvan aan elk kiezer een exemplaar is bezorgdheeft vrucht ge dragen. 't Is immers een kinderachtige gevoeligheid zich daarover boos te makenwant de inhoud der Koninklijke proclamatie was zoodanig, dat zij door elk kiezer moest worden gelezen. Dat strookt toch ook met de beginselen der constitutioneele partijdie openbaarheid wil en zulk een proclamatie kon niet leiden tot //een volkswaan van een dag." Is het niet kleingeestig daarop aanmerking te maken, als de oproepingsbrief, op een buitengewonen tijd bezorgd, ver duidelijkt werd door een Koninklijke proclamatie, die voor ons was la raison d'etre? Zoogenaamde strooibriefjes of candidaten lijstjes hebben met de proclamatie het doel der verkiezingen trachten te bevorderen. En dat doel is bereikt Wat Leiden betreft, zij heeft het voorbeeld, een uitstekend voorbeeld gegeven vair trouwe op komst tot de stembus. Als men van het aantal kiesgerech tigden aftrekt dat der overledenen der naar elders vertrok kenen der wettig verhinderden - dan wordt het aantal zeer gering van hen, die niet tot de stembus kwamen. En in de onderdistricten zijn toch ook van de 16 40 kiesgerechtigden 1175 stembriefjes ingekomen. Daarbij hadden de kiezers een keus onder de oogen. De liberale kiesvereenigingen hebben nu eerst verricht, wat de andere steeds deden, zoodat nu elk kiezer portvrij in het bezit kwam van al de candidaten - lijstjes. De uitslag der stemming heeft daarvan het nut doen zien en wij hebben uit dit voorbeeld ten minste deze les getrokken: dat de kiesvereenigingen hoogst nuttig kunnen werkenals zij zich met eiken kiezer in het district in be trekking stellen en dat de kiezersdie hun plicht en hun belang begrijpen, wederkeerig verplicht zijn deel uit te ma ken van de kiesvereenigingen, om daarop invloed uit te oefe nen daarmede samen te werken en hare lasten te helpen dragen, omdat een talrijke, goed samengestelde en berede neerde kies vergadering bij ons kiesstelsel behoort. Een beredeneerde kiesvergadering. Wij gelooven, dat onze Leidsche kiesvereenigingen den lof verdienen dat zij zon der hartstocht of agitatie candidaten hebben gesteld naar hare beginselen. Of andere kiesvereenigingen dien lof verdie nen is in den regel niet aan te nemen. De liberale kies- vereeniging te Arnhem heeft een anti-revolutionair candidaat aanbevolen in een district, dat nooit anders dan anti-revo lutionaire leden der Tweede Kamer verkoos; terwijl de al daar gevestigde anti-revolutionaire kiesvereeniging dien vroe gere» candidaat niet aanbeval, die in andere districten weder door anti-revolutionaire kiesvereenigingen tot candidaat werd gesteld. Tot ieders verbazing heeft in het kiesdistrict Arn hem de liberale kiesvereeniging de zegepraal behaald, ver moedelijk in den strijd bijgestaan door kiezers, bij wie de natuur gaat boven de leer en die hulde brachten aan een christelijkheid, waarvoor een geestverwant waarschuwde. Als we letten op den uitslag der verkiezing in dat district, dan moeten we uit dat voorbeeld een ernstige les trekkendie

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1