Buitenlandsch Nieuws. kiezing van twee leden der Tweede Kamer der Staten-Gene- raai in het hoofdkiesdistrict Leiden zijn van de 1957 inge leverde van onwaarde verklaard 68, die het bij art. 37 der kieswet bedoelde zegel ruisten en 10 oningevuld, te zamen 7 8. Van de 1 8 79 geldige uitgebrachte stemmen verkreeg de heer Otto Baron van Wassenaer Catwijck 1073 P. H. Baron Taets van Amerongen 1040, Jhr. Mr. H. van Al phen 721, Prof. I. L. de Bruijn Kops 713, Mr. L. VV. C. Keuchenius 6 9 en C. de Graaf te Leiderdorp 3 6 stem men. Verkozen de heeren Otto Baron van Wassenaer Cat wijck en P. H. Baron Taets van Amerongen. Gorkum. Verkozen de heer Mr. VV. C. M. Begram. Her stemming tusschen de HH. Dr. G. Simons met 1 057 en Mr, P. P. van Bosse met 671 stemmen. Mr. G. Groen van Prinsterer verkreeg 470, Mr. J. Capadose 4 04 en Generaal Knoop 417 stemmen. Sneek. Verkozen de HH. A. Moens en S. Wybenga, Hoorn. Verkozen de heer W. Baron van Goltstein. Her stemming tusschen de HH. Mr. W. Terpstra met 1133 en H. Mensonides met 863 stemmen. Mr. P. P. van Bosse verkreeg 743 stemmen. Breda. Verkozen, de HH. N. R. H. Guljé en Mr. Hol- lingerus Pijpers. Amsterdam. Uitslag onbekend. Opening der stembriefjes, 's avonds vervolgd. Dezer dagen ontsnapten twee der jeugdige gevangenen van den Kruisberg nabij Doetinchem. Een dier knapen vond nabij dit dorp gelegenheid om achter op een rijtuig te klim men dat naar Doesborgh reedniet wetende dat de direc teur der gevangenis, uitgereden om hen te zoeken, daarin zat. Even voor Doesborgh ontmoetten zij een paar rijksveld wachters, ook al ter zijner vervolging uitgezonden, die nu den knaap bespeurden, zoodat hij dadelijk met het rijtuig kon worden teruggevoerd. Naar wij vernemen zoude Zondag avond 11. te Vaas- sengemeente Epe, een moord gepleegd zijn op zekeren Van L. De heeren officier van justitie en rechter-commissa- ris bij de rechtbank te Arnhem zijnop het daarvan ont vangen bericht, onmiddellijk derwaarts vertrokken om op de plaats zelve onderzoek te doen. Dinsdag ochtend is de spoortrein, van Utrecht ko mende, tusschen Moordrecht en Nieuwerkerk gederailleerd, waardoor in de aankomst van den trein een aanmerkelijk oponthoud is ontstaan. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Op het leeuwerikkenslag van den heer P. J. K., on der het gehucht Varend, nabij Breda, zijn binnen weinige dagen ruim 1100 leeuwerikken gevangen. Tot predikant bij de Gereformeerde gemeente onder 't Kruis alhier is beroepen Ds. C. van den Oever, thans te Rotterdam. Uit het verslag van den toestand der Leidsche Maat schappij van Weldadigheid, dat door de hoofddirectie in de Algemeene Vergadering van den 9den October 11. is uitge bracht, blijkt, dat weder een som van f 16823.54 over het boekjaar 1 865/86 aan arbeidsloon voor het vervaardi gen van goederen ten behoeve van het Ministerie van Ko loniën is uitgekeerd'terwijl een winst van f 1069.77 is verkregen op de uitvoering der gedane bestellingendie heeft kunnen strekken om met het bedrag der inschrijvingen en giften, groot f 1092.10 voor een deel te bestrijden de kos ten van onderhoud aan hulpbehoevenden besteed, om ar moede te voorkomen, ten bedrage van f 3650 terwijl het tekort komende uit andere inkomsten is bestreden. De werkkring van de Hulpbank breidt zich meer en meer uit, daar een kapitaal van f 23225 is verstrekt in sommen van f 5 tot 200 aan 229 leeners, die daarvan 4 pCt. rente betalen. Daaronder zijn 77 die den kleinhandel drij ven, 12 kleermakers en kleerenhandelaars14 schoenmakers, 12 warmoeziers, overigens verschillende ambachts- en hand werklieden. Wij mogen niet nalaten de wijze te roemenwaarop de Maatschappij door die verschillende middelen op het gebied der liefdadigheid, binnen Leiden eene uitstekende plaats be kleedt en daardoor op bijzondere ondersteuning aanspraak heeft. Door den Gouverneur-Generaal van Neerl.-Indië is o. a. bevorderd tot officier van gezondheid der 1ste klasse bij het groot militair hospitaal de offic. van gezondh. 2de klasse A. E. Neeb. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 50°, des avonds te 8 uren 5 2°, te 10 uren 52°. Woensdag morgen te 5 uren 48°, te 8 uren 51°, 's middags te 12 uren 52°, 's namiddags te 4 uren 48°. In de stad Hamburg houdt de fabricatie van den tabak meer dan 10,000 personen bezig, die 150,000,000 sigaren per jaar afleveren geschat op eene waarde van f 24,000,000. Uit Havana en Manilla voert Hamburg jaar- lijks 18,000,000 sigaren iDmakende te zamen met haar eigen productie 168,000,000 sigaren waarvan 153,000,000 geëxporteerd worden, en 1 5,000,000 op de plaats zelve worden verbruikt. De Belgische regeering heeft eindelijk besloten, de speelbank te Spa op te heffen. De gala-voorstelling te St.-Petersburg een der feesten aan Prinses Dagmar bereidis zeer slecht uitgevallen. De uitnoodigingen tot bijwoning van dat feest waren namens den Keizer gedaan. De ceremoniemeester, graaf Adlersberg, had aan de genoodigden bericht, dat op een soiree des Kei zers, gelijk deze voorstelling was, teekenen van goed- of afkeuring niet waren veroorloofd. Het gevolg was dan ook dat in de zaal doodelijke stilte heerschte. Dat in verband met de keuze van een der stukken - de eerste acte van de Africaine, waarin Inez huwt met een man, dien zij niet bemint - maakte een allerongunstigsten indruk, vooral ook op de Prinses, aan wie de Keizer wonderen had voorspeld van de Russische geestdrift. Graaf Adlersberg zal waarschijn lijk zijne betrekking nu moeten neerleggen. De hoofdcommissie voor de zaken der Israëlieten te Parijs, heeft eene uitnoodiging aan de geestelijken en onder wijzers van haren godsdienst in Europa gerichtom te Parijs tijdeus de groote tentoonstelling van het volgende jaar samen te komenter bespreking van godsdienstige en kerkelijke vraagpunten. Onder de te behandelen onderwerpen behoort de opheffing van het verbod van zekere spijzen en verder de afschaffing der veelwijverij onder de Joodsche bevolking van Algerië. Er wordt te Parijs veel gesproken over een geheim zinnig tweegevecht, dat in een der laatste nachten, dicht bij de Porte Maillot, bij het schijnsel van een straatlantaarn heeft plaats gehaden bij hetwelk een der partijen de heer S. doodelijk getroffen is geworden. De justitie, die on derscheidene dagbladschrijvers wegens het toebrengen van een wond tot gevangenis en geldboete veroordeeld heeftzal niet nalaten zich hiermede te bemoeien. Op dit oogenblik hebben te Parijs zeer vele dief stallen plaats: de dieven versmaden niets en grijpen zoowel naar de vervalspenningen der dienstboden als naar de geld kisten der groote huizen. Zaterdag 11, sprak men van een diefstal van een diefstal van 3 00,000 franks, ten nadeele van een der voornaamste handelshuizen. Eenige dagen geleden heeft de acrobaat Blondin in het Park te Bordeaux weder een gevaarlijken tocht op de koord afgelegd; ditmaal met een jeugdigen23jarigen, reis gezel, die op de schouders van den kunstenaar had plaats genomen. Beiden hebben het er gelukkig afgebracht, en zijn hij hunne nederdaling door het opgetogen publiek met bloe men bestrooid. Men verneemt dat in Griekenland de inschrijvingen voor de slachtoffers van den opstand op Kandia voortdu ren. Een rijke Griekin in het buitenland heeft aan het com- mitté 5000 drachmen gezonden. Er worden nog steeds hei melijk uit Griekenland wapenen en ammunitie naar Kandia en zelfs, naar men zegt, naar Epirus overgebracht. De Grieksche regeering heeft daarmede echter niets te maken. Te Helsingfors, Finland, is thans een onderzeesche lantaarn uitgevonden en in gebruik. Een lange buis van gom-elastiekmet eene luchtpomp iD verbinding staande, brengt de noodige lucht voor de verbranding in de lantaarn. De daarmede genomen proeven vielen allen zeer goed uit, en men oordeelt de uitvinding zeer nuttig voor alle onder zoek van den bodem der zeebij sluiswerken of bij het op halen van de lading van gestrande schepen.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2