N°. 2062. Woensdag 31 October. A°. 1866 i Uitslag* der verkiezingen. LEIIKSIlll hA&BLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels ƒ0.75 Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Spoortreineo van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 10 u. 1 ra.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 a, 6 m.; 9 a. 6 m uaar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag oc.hteud 4 n., de overige dagen, 5 u.j van Amsterdam (Beertbijt) naar Leideu Maandag n./m. 2 u. 30 rn. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusiiohtingeu aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. ta 7 u. 50 m. en te 10 u.50 m.; 's uamidd. te 3 u. 85 ie.; 'savouds te 7 n. 65 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Landpaal. Over Southampton l en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 vau elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatstee van elke maand. Rijlcs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 'a m. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van het Gemeentehof tuur. Gemeenteraad op on bepaalde tijden. - B urt/emeesier en WethoudersMaandagen Donderdagte 1) aten. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 men - Burgemeester Dinsdag, Woensdag, Trijdag an Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags vat, 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open da itjks vau 10-i uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren. - De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'amorgeus 12—1 uren. Kantoor der ln- en Uitgaande Hechten eu Acoiinzeo dagelijks van 1l uren eii v.vt 3 —5 uren. van 's- -Tijits Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag. Woeuadan en Donderdag van 92 uren. vaa Xegel, Hegistralio dagelijks vau 84 ureu; van de Hypotheken en het Kadaster, van 9 4 uren. Hoe velen zijn er niet, die in gespannen verwachting verkeeren over den uitslag der verkiezingenaan den avond van den dag, waarop door het geheele Rijkvan de grootste tot de kleinste gemeente, de stembus was geopend, om de 'stembriefjes te ontvangen van alle ingezetenen des Rijks, die bevoegd zijn aan de stemming deel te nemen die op 's Ko- nings verlangen op een buitengewonen tijd tengevolge van buitengewone omstandigheden plaats had. De stembussen zijn geslotenom weldra te worden geopendten einde na de opening der stemmen te beslissen wat? Men dient wel in eene kalme stemming te zijn om daarop een bevredigend antwoord te kunnen gevenmaar bij de onzekerheid van den uitslag der verkiezingen, waarin men aan den avond van den 30sten October verkeert, is het itoch goed zich op dien uitslag voor te bereiden. In elk geval zal die uitslag zijn in het belang van Ko ning en Vaderland, van de Regeering en van de Natie. Immers zijn daarvoor zooveel gunstige voorteekenen en ver wachtingen, over waardig daarop acht te geven. Uit de talrijke opkomst bij de stembus blijkt onbetwist baar de weerklankdie 's Konings woord en wensch ge vonden hebbeu in den boezem der Natie; de goede wer king der kieswet, als een uitstekend middel, om het ge meen overleg te bevorderen tusschen den Koning en de Natie; - de uitstekende waardij van onze grondwettige in stellingen die den weg openden waarop overeenstemming en samenwerking der grondwettige Staatsmachten kunnen wor den verkregen. Mocht die opkomst niet zoo talrijk zijn de gebreken der kieswet zouden zich daarin openbaren want sulk een organieke wet moet gegrond zijn op de politieke ontwikkeling der Natiegelijk elke wet eene afspiegeling is der intellectueele en moreele gesteldheid der maatschappij in jden tijd waarin zij werd vastgesteld. Ue uitslag der verkiezingen zalhoe die ook zijhet 'ijk opleveren welke waarde aan het grondwettig Koning- chap in Nederland wordt gegeven en welke beteekenis over- onkomstig den geest van het Nederlandsche volk wordt ge- echt aan de grondwettige bepaling de Koning is onschend- aarde Ministers zijn verantwoordelijk. De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben reeds voldoende bewezen dat het niet strookt met den staatkundigen geest van het volk om het Koningschap af te scheiden van de Regeering en een theorie toe te passendie alsnog in Nederland geen grond vindt in het geweten der Natie. Niet zonder vrucht en zon der nut zal de les wezen, die het grondwettig Staatsrecht krijgt, wanneer het aan het Koningschap allen invloed op de Regeering ontzegt, alle zedelijke en grondwettelijke ver antwoordelijkheid ondermijnt, ook dan wanneer het verbond tusschen Koning en Volk met pleehtigen eede werd bezegeld. De uitslag der verkiezingen zal aan de verantwoordelijke raadslieden der Kroon leeren dat ook daar waar het de eer biediging der rechten van de Tweede Kamer geldt, de apos tolische les op elk gebied van toepassing moet worden be tracht: dat alles eerlijk en met orde geschiede; maar zal hun ook pal doen blijven staan en nimmer doen wijken als door ongrondwettige motiën de rechten der Ksoon wor den'bedreigdof buiten den grondwettigen weg de Koning wordt gedwongen om zijne verantwoordelijke raadslieden te ontslaan of te vervangenop eene Hem niet welgevallige wijze. Voor de Tweede Kamer mocht de les, die de Arnhem- sche Courant geeft niet verloren gaan omdat daarin tevens de toekomst ligt voor de verschillende staatkundige partijen die thans verdeeld, verward en gedemoraliseerd zijn: //Welk Ministerie, van welke richting, zal in deze Kamer eene meerderheid vinden die èn gezind is tot samenwerking èn er de kracht toe heeft? Het tijdelijk bondgenootschap van de richting Keuchenius-Groen met de liberale richting waaraan de nieuwe oude Kamer hare wedergeboorte zal te danken hebben wordt terstond door den val van dit Mi nisterie opgelost. De heer Groen heeft zich dan op zijnen verloochenaar Van Zuylen gewroken; de liberaal-anti-revolu tionaire coalitie, die dan haar doel bereikt en uitgewerkt heeft, spat uiteen en door van de motie-Kencheriius de rai- son d'etre der nieuwe Kamer te hebben gemaakt, zullen de liberalen het ook als een logisch gevolg moeten erkennen dat de heer Keuchenius de eigenlijke man van het oogen- blikde man der regeerende richting wordt. Doch is dit wat men beoogde en wenschelijk vond? Is het om de rich- ting-Keuchenius-Groen aan het Bewind te brengen dat de liberalen het Ministerie-Heemskerk Az. op deze wijze omver-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1