Nn. 2060. Maandag 29 October. A°. 1866. Aan de Kiesgerechtigden wordt her innerd, dat de inlevering der stembrief jes aanvangt te 9 uren, maar eindigt te vier urenvolgens art. 41 der Kieswet. Binnenlandsch Nieuws. Een elck kenne sine rechten, maar een elck ook sine plichten. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom-_ mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels Ü.7& Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regelsƒ0.90. Iedere regel meer 15 Cts Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Wat ons ten hoogste heeft verbaasd en wat door ons niet langer mag worden verzwegenal zij het ook ter elf der ure dat wij onze stem doen hooren - 't is de zeer op merkelijke omstandigheid, dat bij den strijd voor de hand having der rechten van de Tweede Kamer geheel wordt voorbij gezien de verhoudingdie er bestaat tusschen de drie takken van het Wetgevend gezag. 't Is alsof de Staten- Generaal alleen bestaan uit de Tweede Kamer. Hoe krachtig wij ook verdedigen zullen het recht tot afkeuring van re- geeringshandelingen dat de Tweede Kamer bezit, de Staten- Generaal zijn verdeeld in eene Eerste en Tweede Kamer, volgens art. 7 5 der grondwet en niet enkel de Tweede Kamer der Staten-Generaal vertegenwoordigt krachtens art. 74 het gekeele Nederlandsche volk. Geen wets ontwerp, geen voorstel, geen motie dus ook, aangenomen dat motiën grond wettig zijn - heeft kracht door de Tweede Kamer alleen aangenomen, tenzij ook ouderworpen aan de goedkeuring der Eerste Kamer. In de vijfde afdeelir.g van het derde hoofdstuk der grondwet wordt de wetgevende macht gere geld en art. 110 geeft aan de Staten-Generaal het recht voorstellen van wet aan den Koning te doen, welk recht alleen op de voorgeschreven wijze kan worden uitgeoefend. Ge Koning opent de zitting der Staten-Geueraal met een Troonrede; vroeger was men gewoon die rede le beant woorden bij één adres, dat de goedkeuring der beide Ka mers had verworvenlater en nu is het een gewoonte dat iedere Kamer afzonderlijk een adres indient. De vergade ring der Staten-Generaal wordt in eene vereenigde zitting der beide Kamers door den Koning of door eene commissie van zijnentwege geopend en gesloten. De voorzitter der Eerste Kamer heeft de leiding der vergadering. Hoe kan het dan strooken met de letter en den geest der grondwet, dat een besluit door de Tweede Kamer genomen voor de Regeering tot richtsnoer van haar gedrag zou kun nen strekken? Een regeeringshandeling kan alleen dan op een ffettige wijze veroordeeld worden 't vonnis eerst dan wet tig zijn of beteekenis hebben, als de Staten-Generaal daar toe hebben medegewerkt. Een besluit der Tweede Kamer kan door de Eerste verworpen worden; een voorstel of, zoo men wil, een motie door de Tweede Kamer aangenomen behoort ann de Eerste Kamer te worden gezonden die krachtens <tft. 112 der grondwet haar tusschenkomst weigeren kan daarop 's Konings bewilliging te verzoeken. En zoo men nu al mocht meenen dat deze grondwette lijke voorschriften niet van toepassing kunnen worden geacht op wat men noemt een motie, elke daad van het wetgevend gezag is toch, zal daaraan gevolg kunnen worden gegeven, onderworpen aan de hoofdvoorwaarde, dat, wat in naam der Staten-Generaal geschiedt, de medewerking der beide Ka mers behoeft. Een besluit met de meerderheid van écu stem verkregen bij de Tweede Kamer kan indruischen tegen de meening van een groote meerderheid van de Eerste Kamer en omgekeerd. De motie Keuchenius zou wellicht bij de Eerste Kamer zijn verworpen. Art. 11B der grondwet kan geacht worden het doen van motiën te rechtvaardigenmaar dan geldt ook het voor schrift dat het is een voordrachtdie aan den Koning wordt gedaan. In onze dagen wordt veel geschermd met de grond wet; maar 'tis niet de eerste maal, dat helaas! blijkt, hoe zeer wetenschappelijke mannen missen wat het voorrecht van eenvoudige practici is, die door dagclijksch gebruik vau ite wet haar beter leeren kennen en onbevangen lezen. De Tweede Kamer kenne hare rechten, - maar kenne en betrachte ook hare plichten. Z. M. heeft aan H. Heukes op verzoek eervol ontslag verleend als 2de luit.-kwartiermeester bij de dienstd. schut terij te Leiden en als zoodanig benoemd H. W. T. Bakker vroeger sergeant bij dezelfde schutterij. - Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de medische faculteit aan de Hoogeschool te Utrecht Dr. A. Gusserow, privaat-docent bij de medische faculteit der universiteit te Berlijn. Z. M. heeft de benoeming bekrachtigd van C. D. Vreede, burgemeester der gemeente Lissetot secretaris dier gemeente. Z. M. heeft goedgevonden den lsten luit. A. baron van Dedem van den generalen staf, op non-activiteit te stellen zonder bezwaar der schatkist, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Z. M. heeft aan den heer F. van West, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van di recteur van het postkantoor te Vlaai dingen behoudens aan spraak op pensioenen in zijn plaats benoemd den heer A. van Westthans geagreëerd klerk van gemeld post kantoor. Naar wij vernemen heeft de heer J. A. Waldeck te 's-Hage tegen 1 Nov. a. s. zijn eervol ontslag ah hoofd commissaris van politie aangevraagd. In het hoofdkiesdistrict Zwolle wordt ook voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer aanbevolen Ds. C. G. de Moenrustend leeraar te Kampen. In de Nederlandsche Industrieel leest men het volgende: //Niet minder algemeen belangrijk is de. geschiedenis on zer spoorwegen. De toestand van den Centraal spoorwegde steeds uitblijvende verbinding van den Rijnspoor- met den Hollandschen spoorweg - bij de concessie vóór 1/4 eeuw bedongende toestand eindelijk van de Maatschappij tot

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1