[S\ 2058. Vrijdag 26 October. A°. IS6Ï). Bezwaren legen de helling van hel patentrecht. i flSCII DAGBLA Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën1-6 regels f 0.75 Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 86 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: ta 10 n. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 ID.; 2 u. 42 a.; 4 n. 45 tt.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dageni u.; van Amsterdam Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusiiohtingen aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraa t's morg. te 7 u. 50 m. en ta 10 tt.50 m.; 's nainidd. te 3 u. 35 m.j 'savouds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en '4 u. 35 m.namiddags. Oost-lndisobe Laudpost. Over Southampton 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke inaaud.West «Indische den 14 sa voorlaatsten van elke maand. Rijks-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks vaD 8 u. 's m. tot 10 u. 30 ra.'s av. Zittingen van bet Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijdee. - Burgemeester en WethcndersMaandag en Donderdag te 11 uien. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeetterDinsdag, Woensdag, Try dag «t Zaterdag t< 11 uren. - President der Commissie ven Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is epen dadelijks van 10i urea. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-Br Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhnis, eiken werkdag van '«morgans 121 urea. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 area sa van 3 —6 uren. van's-Rijks Direote Belas tingen, Maandag Dinsdag, Woensdag en Uooderdae van 92 urea. vaa Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet R.adast<r, van 94 uren. {Slot.) Herhaaldelijk hebben wij ook gewezen op de gebreken [der patentwet niet alleenmaar op het onbilljjk beginsel van den grondslag, waarop de belasting rust, en wij heb ben ons uit dien hoofde verplicht gevonden meerder open baarheid te geven aan de beraadslagingen die daarover in de vergadering van de Vereeniging van en voor Nederland- sche Industriëelen zijn gehouden, ten eiude mede te werken tot bevordering van het daarmede beoogde doel. Onder de onvervulde beloften, waarmede de Minister Betz onze sym pathie won en na de ervaren teleurstelling verloor, behoorde ook de herziening of liever hervorming van de patentwet, zoodat, verder dan uitsluiteud op handel en nijverheid werd uit gebreid eene belasting, die op de inkomsten werd geheven. Immers is het niet te ontkennen dat als men het patent recht verdedigt, men ook in bescherming neemt een in- cometaxmaar die eukel geheven wordt van handeldrij vende en neringdoende burgers, van de fabriek- en hand werknijverheid, van alle beroepen en bedrijven behalve van llandb uwers, ambtenaren, onderwijzers, geestelijken, rente- Uiers, enz. Dat die heffing dus in zich zelve reeds onrecht vaardig is, daar zij niet allen, maar slechts een deel treft, behoeft niet te worden betoogd, vooral wanneer men niet Jvergeetdat die patentplichtigen ook belastingschuldig zijn hoor de gebouwen, die zij voor hun fabriek beroep nering of bedrijf behoeven en voor de woning, die zij gebruiken, po die toch, den stand aanwijzende waarin zij leven, als maatstaf menigmaal strekt voor het inkomen, dat zij genie ten en het belastbaar inkomen dat weder op een andere |wijze wordt getroffen. Wat uit de gehouden beraadslagingen vooral blijkt, is de [onbillijkheid der grondslagen, waarop het patentrecht rust en Me willekeurige wijze, waarop de wetgever heeft geregeld de IMSng en de aanslagen. De voorbeelden door de belang hebbenden daarvoor bijgebracht in de vergadering der ver inniging van en voor Nederlandsche Industriëelen zijn tot indoend bewijs maar zij kunnen nog met een aantal ver meerderd worden wanneer men in vergelijking treedt van Me verschillende aanslagen ook als men ter zijde stelt de [belangrijke sommeD die menig nijver burger door het pa tentrecht reeds moet opbrengen aan 's Rijks Schatkist, om dat hjj een nijver burger is, terwijl zijn rustige burger, die geen bezigheid heeft maar moet opzoeken van zijn even ruime inkomsten niet het minst in die belasting behoeft bij te dragen Verschil in aanslag; - gewis, want zoo de maatstaf niet geheel willekeurig is, gelijk bij het debiet van winkeliers, bij de uitgebreidheid en soort van handels-relatiën van koop lieden commissionairs enz., zoo worden de notarissen aan geslagen naar het aantal aktenvolgens het repertorium onverschillig of die akte van grooten of van beperkten om vang is, bijv. een proces-verbaal van verkoop van onroe rende goederen of een akte van plaatsvervanging bij de Na tionale Militie, enz. Zoo is niet leeftijd of werkkracht, maar het getal van arbeiders, de maatstaf voor den aanslag van timmerlieden, metselaars, fabrikanten enz.; - en zoo maakt niet de vermeerdering van dat aantal voor een tijdelijk en afloopend werk ook een tijdelijke verhooging van den aanslag mogelijk, want die in het laatste kwartaal van het dienst jaar zulk eene vermeerdering van werkvolk behoeftof in het eerste kwartaal daarmede aanvangt, de aanslag verschilt niet. In sommige gevallen moet elk lid van een handels firma afzonderlijk van patent zijn voorzien in andere ge vallen wordt het hoofd der firma als fabrikant aangesla gen en de overige leden der firma als werklieden geteld. Na de afschaffing van den rijksaccijns op het gemaal mist men den maatstaf voor broodbakkers en meelverkoopersdie men nu nog in de heffing van den rijksaccijns op het ge slacht en op het gedistilleerd bezit voor vleeschhouwers tappers, slijters en handelaars in wijn en gedistilleerd, door de registers der veraccijnsde hoeveelheden - maar ook daarin werd door onderscheidene misbruiken en kwade praktijken de bron en aanleiding tot onbillijke aanslagen gevonden. Zoo strekten bijv. gefingeerde omslagen van meel en gedis tilleerd op naam en zonder medeweten van broodbakkers, meelverkoopers, tappers en slijters in gedistilleerd, tot ver hooging van hun aanslag in het patent, omdat die hoeveel heden op hunne rekening werden gesteld. Al wat ten bezware tegen de patentwet wordt aange voerd werd beaamd door den heer Betz als lid der Tweede Kamermaar als minister werd op herhaalde vertoogen ge antwoord ii zwijg gij stil, ik weet het ook wel," zoodat

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1