n n ii ii ii it ii H ii Buitenlandsch Nieuws. navolgenden, waarnevens staat uitgedrukt het aantal ver kregen stemmenals stemmen. 8 Juni 18 52 Jhr. Mr. D. T. Gevers v. Endegeest met 761 17 Mei 1853 dezelfde 1358 Baron Taets van Amerongen 1349 13 Juni 1854 dezelfde 1034 10 Juni 185 6 Jhr. Mr. T. Gevers v. Endegeest 833 12 Aug. 1856 Mr. G. Groen van Prinsterer 1126 2 Sept. 1857 Mr. R. J. Schimmelpenninck 909 8 Juni 18 5 8 Baron Taets van Amerongen 571 12 Juni 1860 Mr. R. J. Schimmelpenninck 433 24 Juni 1 862 Baron Taets van Amerongen 702 14 Juni 18 64 Mr. R. J. Schimmelpenninck 1003 12 Juni 1 866 Baron Taets van Amerongen 908 Mr. G Groen van Prinsterer 793 1 8 Sept. 1866 O. Baron v. Wassenaer Catwyck 693. De arrondissements-rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de houderes van een stilzoogenaamd pandjeshuis, waar goe deren van de meestbehoeftige klasse werden beleend tegen een interest van 5 tot 10 cent van elke gulden 's weeks, veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van acht da gen en f 5 5 boete, met bevel, dat al de goederen aan de eigenaars kosteloos zullen worden wedergegeven. Jhr. Salvador kondigt te Amsterdam tegen Donderdag in Frascati een meeting aan, waarin de gewichtige verkie zingsquaestie voor 30 Oct. zal worden besproken. Thans is bekend geworden de uitslag van de ge houden examiua's voor de vakken van het lager onderwijs en voor die van meer uitgebreid onderwijs in de provincie Zuid-Holland. Hij is deze: Voor de vakken van het lager onderwijs zijn geëxamineerd: hoofdonderwijzers 40, toegela ten 19, afgewezen 21; hoofdonderwijzeressen 6, toegel. 5, afgew. 1huisonderwijzers 1 toegel. 1 afgew. 0 hulp onderwijzers 71, toegel. 29, afgew. 42; hulponderwijzeres sen 12, toegel. 9, afgew. 3. Voor de vakken van meer uitgebreid onderwijs zijn ge ëxamineerd: Voor het Fransch, onderwijzers 42, toegel. 8, afgew. 34; onderwijzeressen 22, toegel. 13, afgew. 9; voor het Engelsch: onderwijzers 14, toegel. 8, afgew. 6; on derwijzeressen 16, toegel. 12, afgew. 4; voor het Hoog- duitschonderwijzers 9 toegel. 6 afgew. 3 onderwijze ressen 5, toegel. 4, afgew. 1; voor de Wiskunde: onder wijzers 18, toegel. 10, afgew. 8; voor het" teekenen: onderwijzers 5, toegel. 2. afgew. 3; voor de gymnastiek: onderwijzers 9toegel. 6afgew. 3voor de handwerken van nut en smaak: onderwijzeressen 17, toegel. 15 afgew. 2voorde handwerken van smaakonderwijzeressen 1 toeg. 1. In het geheel zijn dus in de verschillende vakken ge ëxamineerd 288 adspirantenwaarvan 148 zijn toegelaten en 140 afgewezen. In de provincie Noord-Brabant zijn van de 137 adspi ranten, die geëxamineerd zijn, 64 toegelaten, als 5 van de 16 voor hoofdonderwijzer en 8 van de 13 als hoofdonder wijzeres, 12 van de 30 als hulponderwijzer en 7 van de 10 als hulponderwijzeres, 5 van de 9 als huisonderwijze res, 9 van de 28 in het Fransch, 4 van 9 in het Engelsch 1 van de 4 in de Wiskunde, 1 van de 3 in het teekenen en 6 van de 9 in de handwerken. Toegelaten zijn de 5 die zich aangemeld hadden voor het Hoogduitsch en één voor de gymnastiek. Zondag ochtend werd aan boord van Zr. Ms. wacht schip te Willemsoord, met het daarbij gebruikelijke ceremo- niëelop het dek en in tegenwoordigheid van het état- major en verdere schepelingende eed van getrouwheid afgelegd door den onlangs benoemden officier van gezond heid der 3de klasse K. G. F. Sloos. De kapitein ter zee F. A. A. Gregory, kommandant van genoemd wachtschipveroorloofde zich in de toespraak welke Z.Ed. hierop volgen lietdezen officier vooral te doen opmerken het hooge gewicht van de onder anderen bezwo ren wtrouw aan den Koning," vooral in deze dagen - zeide de heer Gregory - waarin //zoo velen ontrouw plegen door aanranding van de praerogatieven der Kroon." Te Beerta is den 16den dezer een oud, bouwvallig huis plotseling ingestort. Het werd door zeven personen be woond, maar op dat oogenblik bevonden zich slechts drie personen er van thuis: eene moeder met twee kleine kinde ren. Op 't oogenblik dat zij het gekraak der balken hoorden, was er geen tijd meer het vallende huis te ontvluchten; de vrouw had de tegenwoordigheid van geest met de twee kinderen te gaan neervallen voor den schoorsteenmantel on der een balk, die met het eind op den schoorsteenmantel bleef liggen en daardoor de vrouw en kinderen voor ver plettering beveiligde. Door spoedig toegeschoten hulp werden de 3 personen ongedeerd onder het puin te voorschijn gehaald. Beroepen tot pred. bij de Hervormde gemeente te Kethel c. a. Ds. M. J. Wentink, thans te Loon op Zand;- te 's-Grevelduin-Kapelle Ds. J. D. Beman Brouwer, pred, te Harderwijk. Het Gemeentebestuur is niet achterlijk geweest in het erkennen van de talrijke trouwe, ijverige en gewichtige dien sten die bij het ontstaan en het heerschen der cholera bin- nen Leiden door de geneeskundigen zijn bewezen. Behalve een buitengewone geldelijke belooning, die aan de stads doctoren en chirurgijns is toegekend, zijn mahonyhouten schrijf- tafels en smaakvolle pendules als blijken van erkentelijkheid aangeboden aan de candidaten in de geneeskunst aan de Leidsche Hoogeschool, die den dienst in het cholera-hospitaal waargenomen en den nachtdienst hebben bijgestaan aan het bureau van politie. Daaronder verdient bijzondere ver melding het geschenk van een fraaie pendule als blijk van dankbare herinnering van de belangrijke diensten, die door den helaas als slachtoffer voor het geweld der ziekte bezwe ken veelgeachten militairen geneesheer Dr. Muller zijn be wezen welk geschenk met een vereerende inscriptie op een zilveren plaat aan de weduwe van den betreurden man is aangeboden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dins dag des namiddags te 5 uren 4 8°, des avonds te 8 uren 46°, te 10 uren 43°. Woensdag morgen te 5 uren 43°, te 8 uren 46°, 's middags te 12 uren 53°, 's namiddags te 4 uren 51°, Wij herstellen een misslag in ons vorig bericht, daar de Gemeente-begrooting voor 1 867 is aangenomen met 10 tegen 6 stemmenen bij de Raadsleden die vóór stemden ook behooren de heeren Wttewaal en Driessen, Dr. Ph. von Sieboldde beroemde Japansche reizi ger, is den 18den October te Munchen aan den typhus overleden. Zijn laatste arbeid was de regeling van zijne Ja- pansche-ethnographische verzameling. De overledene, overste bij den Nederlandschen generalen staf, telde 70 jaren en was te Würzburg den 17deu Februari 17 96 geboren. Hij laat een grooten voorraad manuscripten na van ethnographi- schen inhoud. Zijne lotgevallenop zijne eerste reizen in Japan van 1822 tot 1830 zijn bekend; van 1854 af had hij zich metterwoon te Bonn gevestigdzijne verzamelin gen bevonden zich evenwel in het museum te Leiden. Zijne voornaamste werken zijn: Epitome linguae Japanicae (Batavia 1 826); Atlas van land en zeekaarten betreffende het Japan sche rijk; Nippon, archief tot beschrijving van Japan; Fauna en Flora Japanica etc. Mej. Tinne, die zelve haar Nederlandsch jacht Uuny bestuurt, bezocht voor eenige dagen Mahon waar hare ver schijning opzien baarde. De beroemde reizigster door Afrika is zeer eenvoudig gekleed doch heeft een gevolg van vier personen bij zichdie in rijke Afrikaansche kleederdracbt gedoscht zijn. Zij is 2 6 jaar oud, bezit vele talenten spreekt Fransch, Engelsch en Arabisch als hare moedertaal. In de gesprekken welke men met haar voert legt zij veel geest aan den dag. Op de algemeene vergadering der Internationale Ver- eeniging voor sociale wetenschappen Vrijdag 11. te Brussel gehouden, is op nieuw het voorstel verworpen om een nieuwe afdeeling te vormen voor wijsbegeerte en godsdienst, en om bij de afdeeling letterkunde te voegen journalisme. Aan het bestuur werd overgelaten om een voorstel te doen in welke stad de volgende vergadering zal worden gehouden. Eemge bijzondere commissiën zijn benoemd o. a. voor de eenhei van het stelsel voor munten maten en gewichten in Europa waarvoor tot president is verkozen de heer Geelhanden to secretarissen de HH. Séve te Brussel en Maurin Nahuijs t Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2