N°. 2056. Woensdag 24 October. De nieuwe verkiezingen. v. LE1DS0H Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagen, en ko9t voor Leiden 1.95, en franco per po9t ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mer8 Vijf Cents. Prijs der Advertentiün1-6 regelsƒ0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels^.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 86 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 10 u. 1 m.; 12 n. 41 m.; 3 u. 17 ra.; 6 u. 6 m.j 9 a. 6 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 n. 45 m.; 9 n. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar LeidenMaandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 a.50 m.; 'snamidd. te 8 u. 35 m.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 n. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indisobe Landpest. Over Southampton, 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.Weit-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijk*-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren 's av. Spoorweg-TeUgraaf dageljjks van 8 u. 's ra. tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeeeter en WethoudertMaandag en Donderdag te 11 uren. Commiteie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrjjdag en Zaterdag te 11 uren. - Pretident der Committie ten Fabricage des Zaterdags van tl1 aren. - Bureau der Flaateelijke Secretarie is open da 'dijks van 104 uren. - Thetaurie, dagelijks van 102 uren.-/)# Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Reohten en Aooijnzen dagelijks van 9laren en vaa 86 uren; van'»-Rij Us Direote Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 urén. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadasttr, van 94 uren. Ia de onderscheidene hoofdkiesdistricten van het Rijk heb- beu kiesvereenigingen hare candidaten gesteld, by enkele slechts naar het scbynt na onderlinge bespreking van een maatstaf voor de keuzeby andere wellicht zonder berede neerde aanbevelingvan het bestuur of van invloedrijke le den, naarmate de vereeniging uitgebreid of beperkt en haar reglemeut ingericht is. De programma's hebben waarde noch beteekenis behoudenzoo zij al van toepassing gemaakt of gehandhaafd kunnen worden; vooral nu een shibboleth in de mode is gekomen. Als partijzucht de kanker is van een parlementair lichaamdan moet het shibboleth de vlag van een partijschapwel een gevaarlijk aanstekend middel zijn. Wij achten dit vooral noodlottigwanneer dat shibboleth een godsdienstige kleur heeft; - want die zich daarmede om gemoeds- en verstandsbezwaren niet kan versieren, wordt door de mannen van zulk eeu shibboleth aangeduid en ver oordeeld als een ongodsdienstig en onheilig menschwaar mede men zich van alle gemeenschap moet onthouden en die van de nwaren godsdienst afkeerigverdient buiten geslo ten te worden. Tot bemoediging van deze herinneren we aan het woord van een om zijn vroomheid en godewelge- valligen godsdienstijver beroemd man: «/die mij oordeelt is de Heer!" In het Leidsche kiesdistrict zijn ook candidaten aanbevo len. De leden der ontbonden Tweede Kamer uit dat district hebben tegen de motie Keuchenius gestemd en derhalve geen deel of schuld aan de gebeurtenissendie van de aanneming der motie het gevolg geweest zijn. De kiezers, die hen dit jaar hebben afgevaardigdkunnen geen bezwaar vinden om het pas gegeven maudaat te verlengendat onafhankelijk fan hun wil door de ontbinding de Tweede Kamer zijn kracht verloor. Wij hebben ons nooit vereenigd met hunne aanbeveling, hunne verkiezing zelfs bestreden en alleen bij he laatste periodieke aftreding de herkiezing van den Baron facts van Amerongen ondersteund tegenover de aanbeveling Tan den oud-Minister Betz. - Als de motie Keuchenius tot shibboleth voor de verkiezingen wordt gesteld, gelijk ge schiedt, wanneer men daarin eene schending ziet van de rech- ten der Kroon of van het recht der Tweede Kamerdan wordt hunne herkiezing plichtmatig en betamelijk in yerband met de beteekenis die aan 's Konings proclamatie wordt gegeven. Is evenwel het gebied der verkiezingen geheel vrij dan strookt het met de strekking van 's Konings proclamatie geheel, om onpartijdig de weegschaal in handen te nemen en tegen hen over daarin te leggen de candidaten der an dere kiesvereenigingen. Wij moeten rondborstig verklarendat die aanbeveling ons heeft verrastals getuigende van een grondige overwe ging der belangen en behoeften van Nederland - nieuwe namenmaar in het Leidsch kiesdistrict zeer bekend zeer geacht en zeer geëerdtoevallig de zoons van twee voor malige hoogheemraden van Rijnland. De algemeen geachte Daniel Francois van Alphende achtenswaardige Haarlem- sche burgemeester De Bruyn Kops: zij zijn by het tegen woordige geslacht nog niet vergetenal rust hun stof reeds lang in de aarde. Maar de zoons, want eerlijkheid en talent is geen erfgoed? De staathuishoudkundige De Bruyn Kops is in de laatste jaren bij geen kiezer onbekend, die eeniger- mate op de hoogte van zijn tyd is; zyn kennis gaf hem reeds lang en veel vroeger dan voor een paar jaren recht op een leerstoelen als hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft is hij op zyn plaats en tot uitgebreid nut, beter dan in de bureaux van een departement van algemeen bestuur. Zonder in het minst iets te kort te doen aan 's mans verdiensten, moeten wij als onpartijdig beoordeelaar hier nog bijvoegen, dat hij een uitstekend theorist is, die even wel door het gemis van grondige kennis van den maatschap- pelijken toestand en de toepassing zijner beginselen dwalen kan. - Men zegt dat de heer Van Alphen onze Overzeesche bezittingen kent uit de ervaring van een veeljarige ambts betrekking, zoo in Neerl.-Indië als in de bureaux van het Departement van Koloniën. Zijne staatkundige beginselen zijn minder bekendmaar er bestaat vermoedendat hy behoort tot de staatkundige richting, die op koloniaal zoowel als op elkander gebied zich vryzinnig noemt. En nu ten slotte deze aanhaling uit de Arnhemsche Courant van 23 October: //Wanneer de uitslag van deze al- gemeene verkiezing is, een beduidende verandering van het personeel der Kamerzal men dan niet de kansen van levensduur van dit Ministerie verlengen Wanneer men, met een nieuw personeeleen zelfstandige

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1