Binnenlandsch Nieuws. bij de dagbladperstoen op volbloedliberalen zóó zelfs dat de partijnamen ook de beginselen hebben aangetast, en het Ministerie dat thans aan het Bewind is, vond sympathie omdat het geen partijgeest openbaarde. //De hoofdzaak bij de verkiezingen moet niet zijn dit Mi nisterie te ondersteunen of dit Ministerie te doen vallen maar om ware, voorzichtige, onpartijdige volksvertegenwoor digers te kiezen, met geen ander doel bezield dan om de regeering te ondersteunen in het goede, dat zij voordraagt; maar ook vrijmoedig en zelfstandig, zonder nevenbedoelin gen, zich tegen het verkeerde te verzetten." Wij voegen er ook nog dit bij: volksvertegenwoordigers, die bekend zijn waarde te hechten aan den eed of de belofte, die zij afleg gen door het Godsbegrip dat zij aankleven en het besef van verantwoordelijkheid aan hun geweten. Blijkt het dan, dat het Bewind niet met de nieuwe Kamer overeenstemt op de wijze, die de grondwet voorschrijft, dan zal de Koning op een ernstig vertoog van hare zijde zijn grondwettig recht kun nen handhaven en naar welgevallen hoofden van Ministeriëele Departementen ontslaan en doen vervangen. Zoo zullen de grondwettige beginselen, die de grondwetsherziening van 1848 kenmerken, in eere worden gehouden en de Koning zoowel als de Natie worden behoed voor de gevaren, die ons volksbestaan en den Troon bedreigen. Z. M. heelt aau P. C. Spaans, op zijn verzoek, eer- voi ontslag verleend als burgemeester der gemeente Aven- horn voorts wordt de offic. van adminislr. 2de kl. M. G. J. A. Huisman van Dueren met den lsten November a. s. gede tacheerd te Amsterdam, ter waarneming der betrekking van magazijnmeester van kleeding en levensmiddelen der Marine aldaar; alsmede wordt de kapt. t/z. W. A. de Gelder met ultimo dezer eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Vlissingen, en met den lsten November a. s. in genoemd bevel vervangen door den kapt.-luit. t/z. J. C. Holtzapffel. De //Tijd" laat zich aldu3 uit //De meerderheid der ontbonden Kamer beeft herhaaldelijk gehandeld, als bezat zij, buiten de vele en uitgebreide be voegdheden, welke de grondwet aan de vertegenwoordiging toekent, nog andere. Ook zij scheen meermalen in den waan te verkeerendat de Tweede Kamer een oppermachtig li chaam was, dat zich kon gedragen zooals het verkoos. Zulk eene meening achten wij verderfelijk. Werd zij algemeen en beleefde men er herhaalde toepassingen van de maatschap pelijke orde en vrijheidwaarop Nederland te recht roem draagt, zouden niet lang meer in wezen blijven, Langs een hellend vlak zouden wij afglijden -naar een Kamer-despotis- mus als in België, om van daar te vervallen tot in een der twee uitersten, waartoe de democratie ten slotte leidt, Ce- sarismus of Bismarckerij. Trouwe eerbiediging der grondwet is het eenige wat ons daarvoor kan behoeden: eerbiediging van de zijde der regeering zoowel als van de zijde der Kamer. Het laatste heeft het land zelf in zijn macht. Eerst als het toont, door zijne keuzen, dat het nadrukkelijk de eerbiedi ging van zijn afgevaardigden verlangt, zal het bewijzende vrije politieke instellingen waard te zijn, in welker bezit het zich tot nog toe verheugt." Prof. J. A. Frnyn te Utrecht verklaart volkomen juist het bericht, dat aan Mr. P. P. van Bosse door den Keizer van Oostenrijk de uitnoodiging is gericht, om zich met de regeling der Oostenrijksche financiën te belasten. Uit de opgaven in de Staats-Courantbetreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de week, be ginnende den 7den October en eindigende den 13den October, blijkt, dat er in die week zijn aangetast 775 aan de ziekte gestorven 221, afgemaakt 342, hersteld 46, aan het einde der week nog ziek 166 runderen, terwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 60,099 aan de ziekte gestorven 25,702 afgemaakt 11,340 hersteld 22,63 5 en nog ziek 422 runderen. - Aan het Hervormd armenfonds te Cothen in de pro vincie Utrecht i9 door wijlen W. van der Horst, lid der B,. C. gemeente aldaar, gelegateerd een som van f 2 00, vrij van successierechten. In de provincie Noord-Holland zijn nog geëxamineerd 59 personen als hulponderwijzers en daarvan 25 toegelaten; 30 als hulponderwijzeressen, waarvan 13 zijn toegelaten; 26 inde Fransche taal, en daarvan 16; 22 in de handwerken, en daarvan 19; 20 in het Engelsch, en daarvan 5; 7 in het Hoogduitsch en daarvan 4 toegelaten. Te Klundert vierde Vrijdag 11. zekere Cornelis Stap pers zijn honderdste verjaardag. Hij bezit nog al zijn zin tuigen en schilt dagelijks nog voor 8 a 10 personen aard appelen. Ds. H. C. Voorhoeve te Delfshaven heeft voor het beroep naar Maasland en Ds. I. H. Gravenstein te Seroos- kerke voor dat naar Oosterland bedankt. Beroepen bij de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Amsterdam Ds. D. K. Wielinga te Oldehove te Kamperland Ds. B. Veenstra te Colijnsplaatte Game ren Ds. M. van Minnen te Tholen te Zaamslag Ds. J. Al- ting te Maasland. Ds. A. G. de Waal te Oud-Loosdrecht heeft het be roep naar de Christelijk Afgescheiden Gereformeerde gemeente te Utrecht aangenomen. In de zitting van den Leidschen Gemeenteraad va11 Donderdag 11. is mededeeling gedaan van een ingekomen missive van den Minister van Binneulandsche Zakenwaarbij eene belangrijke uitlegging wordt gegeven van art. 243 der Gemeentewet, de strekking hebbende om het verbod van niet uitsluitendals grondslagen voor plaatselijke directe belas tingen aan te nemen een of meer grondslagen van de per- soneele belasting, op te vatten in een beperkten zin. Alsnu kunnen andere grondslagen daaraan toegevoegd of de be doelden gewijzigd worden, - bijv. rijtuigen, vensters, breedte der gevels, enz. in het eerste geval, of paarden en dienst boden van de 1ste klasse, een andere wijze van schattiDg der huurwaarde of van het mobilair in het laatste gevalom te komen tot eene belasting van het vermoedelijk werkelijk inkomen. - De talrijkheid van het gezin evenwel mag niet tot grondslag worden aangenomenmaar wel een factor voor den aanslag. Wij meenen dat door die uitlegging een gewichtig wet telijk bezwaar tegen het plan van den heer Scheltema is opgeruimd en de Koninklijke goedkeuring tot heffing geen hinderpaal zal ontmoeten. Uit Paramaribo wordt ons van dd. 17 September nog het volgende gemeld De leden van onze koloniale Staten hebben Woensdag 11. een merkwaardigen stap gedaandaar zij en korps zich naar Z. Exc. den Gouverneur Van Lansberge hebben begeven, om Z. Exc. dringend te verzoeken het voornemen, dat Z. Exc. had opgevat en te kennen gegevenom het bestuur dezer kolonie met het voorjaar neder te leggen vooreerst te laten varen en nog voort te gaan Gouverneur te blijven. De Gouverneur hadzoo meldt het officiëele blad dat vereerend aanzoek in beraad genomen." Dat de Gouverneur, die 42 jaar in de West in verschillende be trekkingen heeft doorgebracht, en den ouderdom van 62 jaar bereikt heeft, nu de zaken der Kolonie op een goeden voet geregeld zijn na meer dan 7 jaren het bestuur in han den te hebben gehad, verlangt om zijne overige dagen in stille rust in het Moederland door te brengenis al vrij natuur lijk; en de stap, dien de Koloniale Staten hebben gedaan, wordt dan ook door velen afgekeurd. Zoo ook komen de niet-officiëele couranten er sterk tegen op, dat die Staten tot commies-griffier hebben benoemd een Hollander, die hier slechts een blauwen Maandag was geweest, te voren nooit eenige landsbetrekking had vervuldin Holland een koop mannetje moet geweest zijn en hier met vrouw,-die echter hier wel bekend was te voren en kinderen was aangekomen, als ook met een vrouwsmoeder; terwijl er zoovele inboor lingen naar die betrekking hadden gestaan die men er veel meer bekwaam voor achtte dan iemand die alleen een schoone hand schreef. De Thermometer van Fahrenheit teekei.de alhier Zater* dag des namiddags te 5 uren 5 5°, des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 46°. Zondagmorgen te 5 uren 44°, te 8 uren 46°, 's middags te 12 uren 56c, 'a namiddags te 4 uren 54°, te 5 uren 52°, te 8 uren 46°, te 10 uren 4 4°. Maandag morgen te 5 uren 46°, te 8 uren 48°, 's namiddags te 12 uren 5 7°, te 4 uren 53°.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2