Zaterdag 20 October. Bezwaren tegen de helling van het patentrecht. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nora- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiëu, 1-6 regels 0.75, Iedere regel moer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks-en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 10 u. 1 m.; 12 u 41 m.; 3 u. 37 ra.; 6 n. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Poitbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 ra.; 's naraidd. te 3 u. 35 rn.; 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'snarniddags. Oo»t-ïndisobe Landpost. OverSouthampton, l en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indische den 14 en voorlaatsten van elke maand. Rijki-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av.Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8 u. 's m.tot 10 u. 30 m. 's av. Zittingen ran het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalds ty den. - Burgemeester en fPet houdersMaandag en Donderdag te 11 ui en. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uren. - BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrgdag m Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van LI1 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dadelijks van 104 ur«. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren.-2Js Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12 1 ursn. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Aooijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-Rijlts Directe Belas tingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 ure*. raa Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en bet Kadaster, van 94 uren. ui. De heer Christie: Een kantoorbediende moet patent ne men al krijgt hij 4- of 500 gulden 's jaars en er zijn bij mij werklieden en werkbazen, die meer dan f 1000 's jaars verdienenmaar vrij van patent zijn. De heer KoechlinMij is een kantoorbediende bekend, die f 600 van den fabrikant krijgt en een werkman, die geen patent heeft, verdient daar f 1500 'sjaars. De heer d'EngelbronnerAls men een kantoorbediende in dagloon betaaltis hij daglooner en behoeft hij geen pa tent te nemen. De heer KoechlinIeder is daglooner in zijn vak. De leden van staats-commissiën krijgen hunne reis- en verblijf kosten per uur betaald. Wij kunnen onze kantoorbedienden dus niet beleedigen als wij hun dagloon betalen. De Voorzitter: Tabel N°. 11 van de patentwet wijst aan wie als boekhouders en kantoorbedienden worden beschouwd. De heer d'Engelbronner: Ja, als men jaarlijksche bezol diging toekent; maar als daglooner zou hij buiten de wet vallen, want de wet geeft geene definitie van het bedrijf, dat zij onder boekhouder of kantoorbediende verstaat. De heqr Koechlin: In hoofdzaak komt alles hierop neder: de patentwet is een weefsel van onbillijkheden. En wie niet klaagt, industriëel of handelaar, laat dit alleen na, omdat hy vreest dat hijklagendemeer zal hebben te betalen als de wet in allen deele, naar de letter, werd toegepast, zou ieder nog veel meer moeten betalen. Maar de wet is in strijd met den geest des tijds, met de beginselen in an dere wetten nedergelegd, met de tegenwoordige huishouding van staat, en met de belangen der nationale industrie. Kan de staat de opbrengst van het middel niet ontberen, hij kieze dan een ander, maar dat op ieder drukt naar zijne kracht. De heer Simons: Van vele zijden, ook van Kamers van Koophandel en Fabrieken zijn aanzoeken bij de regeering tot afschaffing of verbetering van de patentwet uitgegaanmaar zonder gevolg. Zou het nu niet goed zijn, dat wij de Ka mers der Staten-Generaal op al onze grieven opmerkzaam maaktenmet verzoek dat zij des noods het initiatief nemen tot eene betere regeling? Ik zou niet wenschen dat eene mo tie van orde werd voorgesteld; daarvan hebben wij binnen kort genoeg gehad. Maar een gemotiveerd adres aan de Sta- ten-Generaal zal de aandacht trekken en aanleiding geven tot bespreking van de zaak. Is zoodanig adres vroeger reeds van wege de vereeniging ingediend De Voorzitter: Wel aan de regeering, maar niet aan de Staten-Generaal. De heer SimonsMen dringt van andere zijden ook op dit onderwerp aan. Daarom zou ik wenschen dat. wij aan onze beraadslaging en aan een in te dienen adres de meest mogelijke publiciteit geven. Het volk moet weten welke grie ven tegen de verouderde patentwet bestaan. Werd zij in het openbaar, op //meetings," besproken, er zou nog veel meer aan den dag komen dan wij bij ondervinding wetenwant niet alleen fabrikanten elke werkbaas gevoelt de bezwaren van die wet. Ik geloof dat bij het volk de wensch algemeen zal worden tot afschaffing van die wet, zoo zij in het ware licht beschouwd wordt. De gepatenteerden zijn niet behoor lijk ingelicht en daardoor zijn er die 6- of 6-maal meer betalen dan billijk daarmede bedoel ik evenredig is. De Voorzitter: Al werd de patentplicht niet afgeschaft, maar eene rechtvaardige herziening verkregen, dan zou dit al veel tevredenheid geven. Eene Vereeniging in het noor den des lands tracht dat doel evenzeer te bevorderen. De heer Koechlin: Wellicht zou de patentwet sedert lang herzien zijn zoo de Staten-Generaal niet voor uit advo caten en landbouwers bestond. Daar kent men den druk de zer wet niet. De Voorzitter: Ik meen dat eerst alle gieven tegen de patentwet bijeengebracht moeten wordenvoordat men zich nader tot de regeering of de vertegenwoordiging wende, omdat dit reeds dikwijls is geschied. De bespreking van de werking van die wet zal daartoe leiden en tevens de aan dacht van de openbare meening op de zaak vestigen het geen ik met den heer Simons vurig wensch. Ik stel daarom voor, dat wij den wensch te kennen ge ven: //dat alle vereenigingen en maatschappijen van nijver heid de patentwet en hare werking tot een onderwerp van gedachtenwisseling in het openbaar mogen maken." Ons voor beeld zal haar daartoe wellicht opwekken en zoodoende zal er beweging komen en van lieverlede zal die beweging al gemeen worden. Werd die wensch onverhoopt niet vervuld,

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1