ALBUMPORTRETT BETHLEHEMS KERK Buitenlandsch Nieuws. Geveilde Perceelen. Advertentiën. Alle soliede Boekhandelaren nemen bestellingen aan. men niet, dewijl er officiëel niets van bekend is. Volgens creruchten is de assistent resident Kater eenigen tijd gele den op reis gegaan om Matjan Simpei te doen aanhouden Je controleur Tobia9vergezeld van een officier en vijftig man zoude een omweg maken om zich met den ass. res. te vereenigenmaar het doel schijnt verraden te zijn, en de tocht mislukte. Dit heeft, zoo men zegt, den sluimerenden o-eest der vijandige bevolking weer opgewekt; zij verzamelt zich weerheeft zich op een paar punten vertoonden naar men er bijvoegt zelfs eenige koppen gesneld. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Zater dag des namiddags te B uren 5 2°, de9 avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 50°. Zondag morgen te 5 uren 48°, te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 5 0°, 's namiddags te 4 uren 5 0°, te 5 uren 50°, te 8 uren 48°, te 10 uren 48°. Maandag morgen te 5 uren 50°, te 8 uren B0°, 's namiddags te 12 uren 53°, te 4 uren 5 2°. Het getal vrijwilligers te Londen die aan den scherp schutters wedstrijd in België, waarvan de plechtstatige ope ning Donderdag^heeft plaats gehad wenschen deel te nemen is reeds tot een duizendtal aangegroeid. Zij hadden daartoe verlof van hunne regeering verzocht en verkregen. Donderdag zouden zijonder bevel van kolonel Lloyd Lindsay en ver deeld in 10 kompagniëu naar Brussel vertrekken. Een der grootste bibliografische zeldzaamheden bevindt zich in de verzameling van den Prins De Ligne. Het boek heeft tot titel: //Liber Passionis Domini Mostri Jesu Christi cum characteribus nulla materie compositus." Het is even min geschreven als gedrukt, maar iedere letter is gesneden uit fijn perkament en op blauw papier geplakt, terwijl men den tekst even gemakkelijk kan lezen als den besten druk. Het geduld bij dit werk moet buitengewoon geweest zijn vooral wanneer men de juistheid en kleinheid der letters in aanmerking neemt, welker fraaiheid werkelijk bewonderens waardig is. De Duitsche Keizer Rudolf II heeft er in het jaar 1644, 11,000 dukaten voor geboden, een voor dien tijd buiten- I gemeen hooge som. Als bijzonder merkwaardig wordt nog medegedeeld dat dit boek met het Engelsche wapen voor zien is, hoewel het nooit bekend is geworden dat het in Engeland gemaakt of dat het er geweest is., Orlers verhaalt ook van Koning Rudolphus, dat hij was een groot beminnaar van oude en schoone schilderijendie een expressen ambassaet aan de Leidsche Magistraat gezon den hee-ftom het schilderij van Lucas van Leyden het laatste oordeel, dat op het Raadhuis bewaard wordt, te ver krijgen; - daarvoor presenteerde hij 't selve geheel met gouden ducaten te beleggen, hoewel dat het al vrij groot is; - maar die van den Gerechte sloegen hem met beleefdheid af. Uit Prankfort schrijft men van 8 October aan een Oostenrijksch blad: Dezen morgen te 11 uren werd voor de oude vrije Rijks- en Kroningsstad Frankfort in de groote zaal van den Römer het graflied gezongen. Honderden kleermakers- en schoenmakersgezellen waarbij zich een me nigte meisjes voegden die altijd vrij af hebbenmaakten met de gendarmerie en de politie het publiek op het Rö- merplein uit en waren getuigen van de onthulling der ba nier die welvaart en zegen aan de stad zal aanbrengen. Van U uren af tot op het oogenblik dier plechtigheid werden eenige juichkreten aangeheven bij het voorbijrijden van eenige groentewagens. Precies te half twaalf werd op den Hömer op een gegeven teeken onder het spelen der muziek de vrijheidsbanier, de Pruisische vlag geheschen. Stil en sprakeloos bleef de menigte op het plein de vrije Rijks stad was dood. Vrede zij hare asch. Maar spoedig zal zij weder uit hare asch verrijzen. De Keizer van Oostenrijk zal zich aanstaanden Woens dag naa*~. Bohemen begevenwaar de oorlog zoo vele ver woestingen heeft aangericht en dientengevolge de ellende tot eene buitengewone hoogte is gestegen. Naar men verneemt, hebben zelfs zeer velen het land verlaten en zich naar het na burige Pruisisch Silezië begeven. De autoriteiten doen wel is waar al het mogelijke oin den nood te verzachten maar uit den aard der zaak vermogen deze slechts weinig. Het is waarschijnlijk, dat de Keizer zich met eigen oogen van de ellende der bevolking overtuigende, eenige gunstige be schikkingen voor het gewest zal nemen. Een gedeelte van het congres voor Sociale wetenschap pen heeft Woensdag Rochdale, de stad der arbeiders-, winkel en fabriek-vereenigingen, bezocht. Aldaar zijn thans drie dergelijke Vereenigingen gevestigd. De Rochdale District Com Mill Societyde Rochdale Equi table Pioneers Society en de Rochdale Co-operatieve Ma nufacturing Society. De tweede vereeniging heeft, behalve het centraal winkelmagazijnnog negen kruidenierswinkels zeven slachterswinkels en winkels van manufacturen, gemaakte kleederenlaarzen en schoenen en houtwerk. Het geheele kapitaal bedraagt 200,000. De ontvangsten over de laat ste drie maanden bedroegen 62,684 en van de eerstge noemde Maatschappij £61,144. Zeer belangrijk is het, dat deze Vereenigingen zich ook op onderwijs en volksbescha ving toeleggen. Bij ieder centraal-magazijn is een leesin- richting. Het gezamenlijk aantal boekwerken bedraagt 6000. Ook aan leeskamers ontbreekt het niet. In een van deze was in een kwartaal voor aangekochte lectuur alleen 174 uitgegeven. Te Ingersol, in Canada, is in de maand Juni eene kaas vervaardigd, die 6000 ponden weegt, en waartoe 35 ton melk zijn gebruikt. De kaas is gemaakt in 4^- dag, geperst in 12 dagen en prijkt nu op eene tentoonstelling te New-York. Eenige personen hebben er reeds een goed bod naar gedaano. a. was er een liefhebber van curiositeiten die er 6000 dollars voor booddoch de eigenaar, zekere Harriswijst al die aanbiedingen van de hand en is voor nemens de kaas op de Parijsche tentoonstelling in te zenden. - In den laatsten tijd zijn te Triëst vele Jezuïeten uit Italië aangekomen. Zij zullen zich echter daar niet vestigen. Gehouden verkooping ten overstaan van den notaris A. van Leeuwen alhier, aan den Burg, den 13den Oct. 1866, van: Een huis en erf, waarin de tabaks-affaire is uitge oefend, aan de westzijde van de Pieters Kerkgracht, Wijk IV, N°. 541. Kooper J. G. Hoefhamer qq. alhier, voor f 3500. Een dito, aan de noordzijde van den Ouden Rijn, Wijk VI, N°. 15 0. Kooper G. P. Timp alhier, voor 1100. Een dito, aan de zuidzijde van de Langegracht Wijk V, N°. 697. Kooper W. Vermeij alhier voor f 370. OFFICIEEL NIEUWS. Eerste Huwelijksafkondiging te Leiden 14 Oct. 1866, Hendrik Buitendijk, wedr. van Maria Piket, 47 j. en Stijn- tje Montanje, wed. van Willem Frederik van Tongeren, 67 j. - Johannes van Velzen, wedr. van Maria Hasselbach 40 j. en Catharina de Jong, jd. 3 0 j. Nieuwen Rijn. Woensdag avond ten half 8 ure, De Wel Edele Heer J. J. GOBIUS DU SART, Hervormd Pred, te Raamsdotik Voor f 1,S© vervaardigt de London and Continental Photographic Copying Com pany 13 uitmuntend bewerkte en netjes gemonteerde Copiën van een Album-Por tret. Het origineel ontvangt men tevens geheel onbeschadigd terug.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 3