Binnenlandsch Nieuws. Door de anti-revolutiouaire kiesvereeniging te Har derwijk, in vereeniging met de kiezers van de Over-Veluwe, zijn Vrijdag avond jl. tot candidaten benoemd, Mr. C. TIi. Baron van Lijnden van Sandenburg en Mr. J. W. van Loon. Kuim twee derden der aanwezige kiezers oordeelden de her kiezing van den heer Keuchenius in de tegenwoordige om standigheden niet in 's lands belang. Te Zutfen zijn tegenover de aftredende leden gesteld als candidaten Mr. L. E. Lenting en Jhr. E. X. J. v. Nispen. De kiesvereeniging Groningen" te Groningen heeft tot candidaat gesteld Mr. J. R. Thorbecke. De kiesvereeniging //Eendracht maakt Macht" te Delft heeft tot haar candidaten geproclameerd de heeren C. Hoekwater en Mr. W. AVintgens. De Winschoter kiesvereeniging //Grondwettige Vrijheid en Vooruitgang" heeft op nieuw Dr. Jonckbloet tot candidaat gesteld. De kiesvereeniging //Vrijheid en Orde" te Deventer heeft met algemeene stemmen de heeren G. Dumbar en A. van Del den tot candidaten voor de Tweede Kamer gesteld. Te Goes is door //Aan allen Recht" met algemeene stem men tot candidaat herkozen Mr. J. H. de Laat de Kanter, uittredend lid. Men bericht dat de hoogleeraren in de rechten De Wal alhier, Philipse en Diephuis te Groningen en Des Amorie van der Hoeven te Amsterdam even als de hoog leeraar Vreede te Utrecht, geweigerd hebben het manifest der hoogleeraren te teekenen. De hoogleeraar De Wal heeft echter verklaard het in het staats-rechtelijk dogma met zijne collega's eens te zijn. Donderdag 11. heeft de aangekondigde opening van het kanaal door Zuid-Beveland plaats gehad. Te een uur stoomde het Koninklijk stoomjacht //de Leeuw" het kanaal binnen. De burgemeester van Wemeldinge begroette de Mi nisters, waarop de Minister Heemskerk antwoordde. Te Mid delburg werd een feestmaal gehouden. De sergeanten Van Geuns, Peerenboom Voller, La- fontaine, MathijsenStork, Koppen, Ballentiju en Van der Schroef, van het 6de regiment infanterie, zullen deelnemen aan het examen voor officieren der infanterie; terwijl de sergeanten Van der Schroeft' en Austermulen tot het 2de examen zullen worden toegelaten. De Staats-Courant behelst de volgende berichtèn van veeartsen, loopende over de week van 80 September tot 6 October. Eenige nieuwe gevallen van veetyphus te 's-Gravenhage zijn weder met afmaking geëindigd. Hetzelfde geschiedde te Wassenaar en Naaldwijk in welke laatste gemeente de ziekte bij drie veehouders waren uitgebroken. Te Rijswijk zijn een paar runderen uit een vroeger aan getasten en te Stompwijk een paar uit eenen nieuwen kop pel onteigend. Te Zoeterwoude is de toestand thans iets gunstiger maar de ziekte maakt er nog vele slachtoffers. Te Sassenheim en Alkemade zijn alle aangetaste runde ren afgemaakt. Te Lisse en Valkenburg brak de ziekte onder eenige nieuwe koppels uit. In eerstgenoemde gemeente zijn 21 run deren afgemaakt. Te Voorschoten geschiedde dit met eenige runderen uit eenen reeds lang besmetten koppel. Te Alpben Aarlanderveen en Ter Aar zijn de aangetaste rundereu weder allen afgemaakt. Te Oudshoorn waren geene zieke runderen meer aanwezig. Te Zwammerdam kwam de ziekte in onderscheidene nieuwe koppels voor; te Hazers- woude in mindere mate dan vroeger. De gunstig bekende kunstschilder A. Waldorp is op 64jarigen leeftijd te Amsterdam overleden. Door de provinciale commissie van onderwijs in Noord- Holland zijn na afgelegd examen 16 personen toegel. als hoofd onderwijzer, van de 3 5 die zich aangemeld hadden; - 9 van de 20 als hulponderwijzer; - 6 van de 13 voor de wis kunde; 2 van de 7 in het teekenen; 8 van de 19 voor het Fransch- 2 van de 6 voor het Engelschéén die zich voor het Hoogduitsch had aangemeld, en 6 van de 7 voor de gymnastiek. Bij het te Utrecht gehouden najaars-examen van 3-13 October voor de vakken van het lager onderwys waren ak ten gevraagd alshoofdonderwijzers geëxamineerd 11 afge- wezen 11; hoofdonderwijzeressen geëx., toegelaten 1; hulp onderwijzers geëx. 34, toegel. 15, afgew. 19; hulponder- wijzerressen geëx. 7 toegel. 4afgew. 3. Meer uitgebreid onderwijs volgens art. 1. Onderwijzers voor het Fransch geëx. 3, afgew. 3; onderwijzeressen geëx. 8, toegel. 2, afgew. 6 voor het Engelsch onderwijzers geëx. 1 afgew. 1 onderwijzeressen geëx. 3 toegel. 1 afgew. 2voor het Hoogduitsch onderwijzersgeëx. 1 toegel. 1onderwijzeres sen geëx. 1 afgew. 1 onderwijzers voor de Wiskunde geëx. 7 toegel. 4 afgew. 3 onderwijzers voor het teekenen geëx. 3, toegel. 3; onderwijzeressen voor de handwerken geëx. 4 toegel. 4 en voor de gymnastiek geëx. 3 toegel. 2 afgew. 1. Is de behoefte der armen te Puttershoek groot, aan genaam was dezer dagen de ontvangst eener som van f 1000, vry van successie-rechtgelegateerd aan de Gereformeerde diaconie-arrnen aldaar, door wijleD mej. M. Verschoor. Door diakenen der Hervormde gemeente te Gorkum werd dezer dagen een buitengewone gift van f 1000 ont vangen. Na van zyne gemeente Kattendijke afscheid te hebben genomen op Zondag 7 October met de bediening des avonds- maals bij de voormiddag godsdienstoefening en met een af scheidsrede naar aanleiding van I Petr. I vs. 24 en 25, werd Ds. I. Moutagne op Zondag 14 October bij zijne nieuwe gemeente Ter Aar ingeleidbij afstand van den con sulent Ds. J. B. Moquette te Rijnsaterwoudedoor Ds. J. Drost van Goes, met eene leerrede, die het karakter van deu Evangeliedienaar schetste als medearbeider Gods, volgens I Cor. Ill vs. 9a, terwijl de nieuwe leeraar in de namid daggodsdienstoefening zijn standpunt aangaf overeenkomstig Paulus verklaring I Cor. II vs. 2 de prediking van J. C. en dien gekruist, als Christelijk, noodzakelijk en voldoende voor onzen tijd gelijk voor eiken tijdvoor die gemeente gelijk voor elke gemeente. De gemeente hief na het uit spreken van den apostolischen zegen het 3de vers van Psalm 134 aan. De kerkeraad der Hervormde gemeente te Velp heeft Vrijdag avond een beroep uitgebracht op Ds. Koningsberger te Hazerswoude. Uit Batavia wordt van 31 Augustus het volgende gemeld De heer J. C. L. Houtzagers, een der bewoners van de Prinsenlaan heeft door zijne onverschrokkenheid laatstleden Vrijdag avond die buurt een belangrijken dienst bewezen. Toen hij namelijk aan tafel zat, kwamen eenige inlanders bij hem naar binnen stuiven hem om hulp vragende tegen een dolle karbouw, die zich in de kampong achter zijne woning bevondwelk dier reeds verscheidene inlanders zoo mannen als kinderen met zijne horens zwaar gewond had. De heer Houtzagers nam zijne buksging naar buiten en had na lang praten een paar inlanders overgehaald hem te volgen. Bijna al de kampong-bewoners waren in de klapper- boomen geklommen. Een goed schutter zijnde, loste hij op zeer verren afstand een schot op het dier en trof hem in een der pooten. Toen kwam het dier op hem af in razende woede. Hij liet het tot op 60 a 70 passen naderen en joeg hem een kogel juist in den kop, waarna de karbouw na eenig wankelen dadelijk dood nederviel. Toen de vijand ge vallen was, kwamen al de kampong-bewoners weer uit hunne schuilhoeken te voorschijn, omringden den heer Houtzagers hieven luide kreten van blijdschap aan en leidden hem als in triumf naar zijne woning terug, waar hij bedaard zijn maaltijd voortzette. Men schrijft van Pontianak dd. 14 Augustus: Kort na het vertrek der mailboot naar Java, omstreeks het mid den der vorige maandis de resident vergezeld van den militairen kommandant, met Zr. Ms. stoomschip //Den Briel" naar Singkawang vertrokkenen van daar over Montrado en Benkajan naar Sambas, alwaar de oude Sultan pu voor goed onttroond en de jonge Sultan in zijne waardigheid be vestigd werd, zonder dat dit verder tot eenige moeilijkhe den aanleiding heeft gegeven. In het begin dezer maand is de resident op de hoofdplaats teruggekeerd. De //Onrust" heeft onze reede verlaten en //Den Briel" gaat over een paar dagen naar Bandjermassin. Met de Sintangsche zaken schijnt het weer niet pluis te zijn. Het rechte van de zaak weet

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2