Proclamatie Binnenlandsch Nieuws. Geliefde Landgenooten en Onderdanen t nings, om de Tweede Kamer te ontbinden en nieuwe ver- kieziugen te beveleneen oorzaak heeft en een doel. De naaste oorzaak ligt in de aanneming der motie van den heer Keuchenius, maar wat dieper ligt een anderen grond: de stryddie in de laatste jaren gevoerd wordt over het be- - stuur en beheer der Overzeesche Bezittingendie meer en meer ontaardt in een strijd, om aan het bewind te zijn en tot herhaalde kabinetsquaestiën aanleiding geeft. Het jaar 186 6 wa9 daarin vooral vruchtbaar en de geschiedenis van dat jaar heeft menig staatsstuk in haar bladzijde, die duidelijk en helder aantoont, hoe de persoon des Konings gemengd wordt iu den strijd tusschen Ministersdie ons aanleiding en grond geeft om te denken ook aan een persoonlijken en zelfstan digen Koninklijken wil. Wanneer men onbevooroordeeld en onbevangen de motie, die het nieuwe geschil heeft beslist, inziet, dan ligt er niets in dan een beoordeeling van de gedragslijn van het Minis-, terieten aanzien der uittreding van den Minister van Ko loniën Mr. P. Myerwaartoe de bevoegdheid aan de Staten- Generaal niet kan worden betwist. De motie moet evenwel in verband worden beschouwd met de daarover gehouden beraadslagingen en dan blijkt daaruit even duidelijk de bedoeling, om door afkeuring van de gedragslijn het Mi nisterie tot aftreding te dwingen. Dat noemt de heer Th.or- becke //een daad van willekeur, die inbreuk maakt op de vryheid der Kroon, die de vertegenwoordiging pleegt." Wan neer in het antwoord op de Troonrede de Tweede Kamer bij ernstig vertoog haar bezwaar tegen da handeling van het Ministerie onder het oog des Konings had gebracht s wellicht hadden dan meerdere stemmen dan 39 zich daar voor verklaard, en niet een geduchte minderheid zich daar tegen gesteld of zich aan de stemming onthouden, Hoe waar ook <nr curwederlegbaar het beredeneerd advies van Neer- lands uiistekendste hoogleeraren in de rechtsgeleerdheid is", 't heeft in dit geval een betrekkelijke waarde en beslist het geschil niet, dat betrekking heeft tot het doel der motie. Wij WILLEM III. bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Or\nje-Nassau Groot-Hertog van Luxemburg, enz. enz. enz. //Ik heb het noodig geoordeeld gebruik makende van Mijn grondwettig recht, de Tweede Kamer der Staten-Generaal te ontbinden. //Zal ons dierbaar Vaderland voortdurend orde en eens gezindheid blijven bewaren, en daarmede, onder Hoogerén zegen rust en welvaart blyven genieten, dan behoort de .Regeering een middelpunt te zijn, waarop de blikken des Volks zich met vertrouwen kunnen vestigen. //Aan dat vereischte kan geene Regeering voldoen wan neer 'tusschen haar en de Volksvertegenwoordiging de over eenstemming ontbreekt, zonder welke de eendrachtige samen werking der grondwettige machtenzoo onmisbaar voor de behartiging der nationale zaak, onmogelijk is. //De ondervinding der laatste tijden heeft overtuigend be wezen dat die overeenstemming en samenwerking niet te verkrijgen zijn met de jongste samenstelling van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. //De gedurige verwisseling van Mijne verantwoordelijke Raadslieden zou allengs schadelijk worden voor de zedelijke en stoffelijke belangen der Natie. Zij verlamt de kracht der Regeering; bestendiging van richting brengt daarentegen kracht van bestuur en van uitvoering mede. //Om daartoe te geraken, roep Ik thans Mijn geliefd Volk op, ten einde van zijne wenschen te doen blyken. //Nederlanders! beschouwt den 30sten October aanstaande als een gewiehtigen dag in uw volksleven! Uw Koning noodigt U allenaan wien de wet de uitoefening van het kiesrecht toekent, tot de stembus; laat uwe trouwe opkomst toonendat gij er prijs op stelt aan Zijne roepstem gehoor te geven. //Gedaan op het Looden lüden Oct. 1866. WILLEM." Z. M. heeft bij het wapen der artillerie benoemd, bij het 1ste regiment vest.-art., tol Isten luit. (naar ouder dom van rang) den 2den luit. P. Dannenbargh, van het korps. Z. M. heeft den lsten luit. K. M. Hondekoeter, van het 4de reg. inf., uit den militairen dienst ontslagenen aan hem, tot aanvankelijk levensonderhoud, toegekend voorden tijd. van elf jaren eenen tijdelijken onderstand van f 167 's jaars. - Mr. E. du Marchie van Voorthuizen, lid der ont bonden Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofd kiesdistrict Utrecht, heeft verzocht voor de aanstaande nieuwe verkiezing niet weder in aanmerking te komen. In het hoofdkiesdistrict Amersfoort worden behalve Mr. I. K. Baron van GoltsteiDnog aanbevolen de kapitein De Roo van Aldewereld en Jhr. Mr. W. Six, referendaris bij het Dept. van Koloniën; in het hoofdkiesdistrict Zwolle Mr. L. W. C. Keuchenius en O. Baron van Wassenaer Cat- wyck en in het hoofdkiesdistrict Alkmaar Jhr. H. G. F. Leyssius, majoor der infanterie. Te middernacht van Zaterdag op Zondag is de Baron Van Züylen van Nyevelt, Minister van Buitenlandsche Za ken per extra rijtuig aan het logement //de Haas" bij den heer Knottenbelt te Elburg gearriveerdbezocht reeds Zon dag vroegtijdig den Gouvern.-Gen. Mr. P. Mijervervolgens gingen zij gezamenlijk ter kerke, brachten het verdere ge deelte van den dag met elkander door en Maandagmorgen zijn beide Exc. naar 's-Hage vertrokken. De gemeenteraad van Dordrecht heeft benoemd: tot directeur der gemeentewerken, den heer H. Linse, civiel ingenieur te Hoorntot conrector aan de Latynsche school, den heer H. J. Nassau Noordewier te Zaandamtot leeraars aan de burger-avondschool, de heeren Dr. H. T. Kuyper voor de natuur- en scheikunde; J. Groenevelt Jr. voor Let hand en rechtlijnig teekenen; L. de Koning voor het handteekeneft; H. van der Kaa voor rechtlijnig teekenen; A. Bek Jzd. voor de lagere wiskunde, en H. L. de Vries voor de Nederland- sche taal, de geschiedenis, aardrijkskunde en staathuishoud kunde. In den Koninklijken Franschén Schouwburg te 's-Hage zal Zaterdag avond worden ten tooneele gevoerd de groote opera Faust. Maandag nacht 11 werden de ingezetenen van Almelo verontrust door het gerucht van brand in de stoomka- toenspinnerij der heeren Gebr. Scholtenstaande in Ambt Almelo. Werkelijk was de brand uitgebroken in de zooge naamde duivelskameren hadden zich reeds de vlammen aan de fabriek zelve medegedeeld. Door de krachtige wer king der spuiten is het echter gelukt de fabriek te redden, en alleen het gebouw, waarin de brand is ontstaan, totaal af- en uitgebrand. I)e schade moet iDtusschen nog al aan zienlijk zijn. Omtrent de oorzaak van het ontstaan van den brand is niets met zekerheid bekend. Een geneeskundige uit de residentie, Dr. Verwey, heeft in het Dagblad van Zuid-Holland eene waarschuwing gericht tegen de zorgeloosheid welke ten opzichte der cho lera begint te ontstaan. Hy ziet tot zijn leedwezen, dat men hier en daar de gezondheids-maatregelen weder verwaarloost en tot de oude doemwaardige lauwheid vervaltofschoon de epidemie niet geweken is en elk ziektegeval een brand punt worden kan van een nieuwe epidemie. Hij dringt dien tengevolge aan op de voortzetting van alle genomen maat regelen. Op den 22sten dezer maand is de zeildag bepaald van het te Brouwershaven zeilree liggend Japansch oorlogsfregat Kaijöo (//Voorlichter;" de eerste ster van het sterrebeeld de groote beer), voerende 32 stukken, waarvan 2 6 getrokken dertigponders. - Dit te Dordrecht gebouwd uitstekend oorlog schip zal op zijne reis naar Japan worden gekommandeerd door den luit. ter zee 1ste klasse Dinauxals 1ste officier zal de luit. ter zee Witkop Koning fungeeren en als offi cier-machinist de luit. ingenieur Hardes en verder de Ja- pansche officieren der marine, Oetida, Enomoto, Sawa en Tagoezziewelke allenvergezeld van de in onderscheiden fabrieken hier te lande werkzaam geweest zijnde Japansche onder-officieren, met dat schip naar hun Vaderland terug- keeren. - De beide Japansche studenten in de geneeskunde Ito Genpak en Hajazi zullen hier te lande achterblijven ott

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2