Buitenlandse!) Nieuws. van Oorlog H. Bervoets en P. van der Meer, de laatsten behoudens aanspraak op pensioen. Z. M. heeft benoemd tot lsten luit.-kvvartierm. (naar ouderdom van rang), bij het 3de reg. inf, den 2deD luit.- kwartierm. J. F. Gefken van het korps; bij het wapen der inf. bij het 5de reg. tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. Jhr. H. L. A. J. Bowiervan het korps;-aan den off. van gez. 2de kl. bij den mil. geneesk. dienst in Nederl. Indië G. J, Wisneeke, vergunning ver leend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van rid der der 3de kl. van de orde van St.-Anna, hem door Z. M. den Keizer van Rusland geschonken. -De liberale kiesvereeniging Arnhem" te Arnhem heeft met groote meerderheid van stemmen het voorstel van Dr. W. Bosch aangenomen en met bijna algemeene stemmen goedgekeurd een adres van sympathie aan den Arnhemschen afgêvaardigde Mr. L. W. C. Keuchenius wegens zijne motie bij de behan deling der Troonrede in de Tweede Kamer gedaan. De Eind-Redacteur van het weekblad //de Wekstem Ds. W. Diemer te Alphen aan den Rijn, verklaart het vol gende //Onze tegenwoordige Minister schijnt een geopend oor te hebbenwaar vroegere Ministers het oor gesloten hielden voor de rechtmatige klachten der burgers. Wil onze Minis ter op den ingeslagen weg voortgaan om klachten der bur- gors legen Je openbare school te hooren en te onderzoeken k wij zetten de kolommen van ons blad open om er de recht matige klachten der ouders, van welken aard ook, in op te nemen. Laten ze slechts instaan voor de waarheid van de medegedeelde feiten en hun naam aan den Eind-Redacteur bekend maken." De arrondissemeuts-rechtbank te Utrecht heeft ter ver vulling der opengevallen rechtersplaats op de aanbevelings lijst gesteld de HH. en Mrs. F. A. R. A. Baron van Itter- sumsubst.-griffier bij het prov. gerechtshof te Utrecht, C. G. C. van Hengst, subst.-griffier, en J. van Walré, rech ter-plaatsvervanger bij die rechtbank. Onder de belangrijke boekverkoopingen welke eerlang te 's-Hage zullen plaats hebben, behooren die van Dr. R. Lobatto, belangrijk om de mathematische werken, waaron der eenige zeer zeldzame. Die verkooping zal den 29sten October en volgende dagen door den boekhandelaar M. Nijhoff aldaar, plaats hebben. Omstreeks een maand latei- zal bij denzelfden worden verkocht de belangrijke bibliotheek nagelaten door ZExc. Mr. F. A. Baron van Hall. Die bi bliotheek is vooral belangrijk door Staats-wetenschappen rechtsgeleerdheid, geschiedenis, fraaie letteren enz. In plaats van de opgeheven strafgevangenis te Rot terdam is door den Minister van Justitie bepaald, dat al daar gevestigd zal worden een huis van arrest en bewaring en dat als cipier in dat gesticht is aangesteld de heer Heijer- rnans, voormalig commies bij de opgehevene strafgevangenis. Tot heden zijn 5 3 nieuwe studenten aan de Hooge- school le Utrecht aangekomen en wel 24 in de rechten, 16 in de theologie, 8 in de medicynen en 5 in de philosophie. In den avond van den lsten dezer had te Enschedé een vrij hevige brand plaats, waarbij een huis van twee woningen met inboedels en stoffen ververij in de asch werd gelegd. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. De smidssciioolte Veulo gevestigd, bestemd tot de opleiding van bekwame cavalerie-smeden wordt met 1 Mei a. s. naar Haarlem verplaatst. Dit is het gevolg van de op heffing san den Duitschen Bond. De verplaatsing van de rijschool wordt om gelijke redenen verwacht. Het provinciaal kerkbestuur van Gelderland heeft na afgelegd examen als candiJalen tot den Heiligen dienst toege laten de HH. G. J. NoomenJ. F. Tatum Zubli, H. C. van Riet en J. J. van der Lipcandidalen in de godge leerdheid aan de Utrechtsche hoogeschool. Het classikaal bestuur van Coevorden heeft dezer da gen besloten om, doende wat des kerkeraads is, tot predi kant te Emmen te beroepen Ds. M. A. Gooszenthans te Dwingelo. Ds. M. Niemeijer, theol. Dr., prea. te Vierhuizen en Zoutkamp, heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Sneek aangenomen. Ds. J. Vermeer te Linsehoten heeft voor het beroep naar de Herv. gemeente te Vlissingen bedankt. In de zitting van den Gemeenteraad van heden Don derdag heeft de heer A. Tieleman de voorgeschreven eeden als raadslid afgelegd en zitting genomen- voorts is be noemd tot hulponderwijzer van de 4de klasse bij de open bare school N°. 1 voor onvermogenden Jacob van Duyn. Heden Donderdag voormiddag te elf uren ontsliep zacht en kalm in den leeftijd van bijna 72 jaren de heer Christiaan van der Post, die gedurende den tijd van 48i jaar als beambte ter plaatselijke secretariebelast met de zaken der Nationale Militie en Schutterijdoov een ijverige plichtsbetrachting zich onderscheidde, met de meeste onpar tijdigheid de belangen behartigde van allen die in de ter men der wet vielen en eerst door lichaamszwakte verplicht was zijn trouwen arbeid te staken, waarvan hem reeds op zijn verzoek een eervol ontslag met toekenning van een bil lijk pensioen was toegezegd. De eervolle rust op aarde was hem niet beschorenhij is de eeuwige ruste ingegaan. De Thermometer van Fahrenheit -eeketde alhier Woens- dag des namiddags te 5 uren 6 7°, doe avonds te 8 uren 60°, te 10 uren 5 5°. Donderdag morgen le 5 uren 5 2°, te 8 uren 55°, 's middags te 12 uren 67c, 'snaraiddags te4uren 64°. Uit Praag wordt geschreven dat den 22sten Sept.. een deputatie van burgers zich tot den superieur der Je zuïeten begeven heeft om hem te kennen te geven dat de tegenwoordigheid van zijn orde in de stad veel misnoegen verwekt en het wenschelijk is dat de Jezuïeten zoo spoedig mogelijk Praag en Bohemeu verlaten. Het antwoord was, dat de Jezuïeten door den aartsbisschop geroepen zijn en dat alleen de aartsbisschop hen kon bewegen de stad te ver laten. Men heeft in Engeland een plan ontworpen om de mo nitors te vernielen die door kogels niet in den grond ge boord kunnen wordenbestaande daarin om buitengewoon sterke en snelvarende schepen te bouwenvoorzien van een zeer schuinen voorstevenmet zulke schepen loopt men op den bijna gelijk met het water liggende monitor aan en vaart ondanks zyne schoten over hem heenzoodat hij in de diepte wegzinkt. Omtrent de schipbreuk van de //Joannes met rijst van Bassein naar Cork, wordt gemeld, dat het schip van 14 April tot 14 Juni heerlijk weer had, maar toen met stormen te kampen kreeg, zoo hevig dat men lek bekwam en weldra alleen de pompen het schip boven hielden. Den 2 2sten Juni kwam er rijst in de pompen en werden die verstopt. Het schip zonk, en men zocht heil in de booten, 't geen bij de hooge zeeën zeer moeilijk ging; in de eene boot werd water en eenige pompoenen gedaan in de andere ham, worst, enz. Men zou den morgen achter 't schip blij ven dan de booten aan elkander sjorren en de toekomst afwachten. In de eene boot ging de kapitein en 6 manin de andere de stuurman met 6 man. Des nachts werden de booten echter reeds uit elkander gejaagd. De eerste bleef, nu en dan met slecht weder, terwijl men eiken dag slechts 2 wijnglazen water en een stuk pompoen kreeg, 17 dagen in zee zwerven, eer zij door een schip werd opgemerkt; de 7 man waren geheel uitgeput; men kon niet meer roeien en er was reeds besloten een van de 7 man te slachten toen de //Queen" of //India" de schipbreukelingen opnam; handen en voeten waren met gaten gevallende ongeluk- kigen werden gewasschenals kinderen gevoederden wa ren weldra door menschlievende behandeling geheel hersteld. Daarna door de //Alblasserdam" opgenomenkwamen zij den 22sten Sept. te Nieuwediep aan. Daar vernam men dat de andere boot gelukkiger was geweest en na drie dagen zwervens opgenomente St.-Helena was aangebracht. Over den oogst in Engeland wordt door een be kende autoriteit in landbouwzaken medegedeeld dat de hoe danigheid van het graan goed is en het slechts over zeker gedeelte van Engeland van den regen geleden heeft, zoodat hij het verlies, door het slechte weder veroorzaaktschat op eentiende van den geheelen graanoogst. De cholera heeft te Napels van 19 tot 23 Septem ber dagelijks ongeveer 200 offers geëischt. Daarop is de sterfte tot 100 daags gedaald.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2