N°. 2040 Vrijdag 5 October A". 1800. Ife ontbinding der Tweede Kamer. Binnenlandsch Nieuws. LE1DSCH MGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van 1-4regeIs/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. Spoortreiaen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; 1 u. 24 m.; 3 u. 42 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; II u.'öt m.; 3 u. 1 iu.; 1 u. 45 iu.; 9 u. Op Zon- en'jFeestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dagen5 u.; van Amsterdam Beerehijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 rn. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtiogen aan de Lakenhal, Katoeufabriek en op de Nieuwstraat'amorg. te 7 u. 45 m. eu te LI u.; 'a uainidJ. te 3 u. 35 in. 'savonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. eu 3 u. 35 m. 'snamiddags. Oost-Indische Laudpost. Oyer Southampton l en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten vau elke maand. Rij Us -Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 u. 's ni. tot 10 u.45m.av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Qemeenleraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en IFethoudersMaandag en Donderdag te 11 ui en. Commissie va» Fabricage, Woensdag te 12 uien. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 men. - President der Commissie ran Fabricage des Zaterdags van 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dadelijks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uren.-Dtf Gemeente- Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uien. Kantoor der In- eu Uitgaande Rechten eu Accijnzen dagelijks van 9luren en vau 3 6 uren; van's-Rijks Directe Belas tingen Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadastec van 94 uren. I. Het besluit der Regeering tot ontbinding der Tweede Kamer moest het antwoord ziju op de motie van den heer Keuchenius, als de Regeering zich zulk een afkeurend oor deel zoo zeer aantrok. Aftreding van het kabinet zou nood wendig tengevolge moeten gehad hebben de optreding van een nieuw Miuisterie, waarin de heer Keuchenius zitting kreeg, de vertegenwoordiger van de anti-revolutionaire rich ting, die in zijn programma schoolwetsherziening met grond wetsherziening tot hoofdbeginsel stellen zou. Het staat toch bij ons vast, dat de diepste grondslag, waarop de motie werd gebouwdmoet gezocht worden in de teleurstellingte dien aanzien door het gansche Ministerie aan den plaatsvervanger van Air. Groen van Prinsterer berokkendwelke nederlaag is gewroken en tot een overwinning heeft geleid. De heer Keu chenius herinnert den Minister van Buitenlandsche Zaken, //dat niet eene groote of kleine meerderheid steun geeft aan be ginselen. Zij vooraldie beginselen voorstaandie onder een 40-jarigen langen strijd door den heer Groen zijn vast gehouden, trots smaad en verguizing, zij zijn geroepen, niet om te overwinnen, maar om te strijden, en elke hunner nederlagen is eene overwinning". Een zoogenaamd conci- liant Ministerie dat nevens een anti-revolutionair ook libe ralen in haar midden telde, komt ons vooral ondenkbaar voor, als er overeenstemming moet plaats hebben in de eer ste en voornaamste plaats met betrekking tot het openbaar onderwijs. En daaromnu er geen uitstekend regeeringsbe- ginsel, nu er slechts politieke hartstochtelijkheid en agitatie in het spel was, komt het ons nog altijd zeer twijfelachtig voor, of de constitutioneele richting of partij door het aannemen der motie wel zeer is gebaat; of zij niet veeleer, ondanks en zelfs door de groote woorden van verdraagzaamheid eu welwillendheid jegens de christelijke historische richting, zich bevindt op een hellend vlak, dat haar nog meer dan de verdeeldheid bij de vorige ministeriëele crisis in een nood- lottigen toestand brengt. Het Ministerie eenmaal zich aansprakelijk stellende voor alles wat met Air. P. Mijer was gebeurdkon aan geen gedeeltelijke aftreding denken. Ontbinding der Tweede Ka mer lag voor de hand, gelijk zij reeds lang krachtens art. 197 der grondwet zou hebben plaats gehad, indien aan den eisch van Mr. Groen van Prinsterer betreffende een wijzi ging van art. 194 was gehoor gegeven. Ontbinding dei- Tweede Kamer heeft ten doel dat de kiezers hun oordeel vellen over de handeling van de door hen gekozen afgevaar digden. Wij zijn niet zoo dwaas om te gelooven dat dit oordeel onpartijdig en juist zal zijn, omdat alles afhangt van het oogpunt, waaruit dit geschil in het licht gesleld en beschouwd wordt. Als men de teedere snaar aanroert van aanranding der rechten van de Kroon, kar. het niet twijfel achtig zijn of de meeste der leden, die met den heer Keu chenius samenstemdenworden vervangen. Ook in de kies districten, waar men de ministeriëele handelingen afkeurt, kan de helft of het tweederde deel der kiezersdie vroeger niet tot de stembus opkwam zich doen gelden in eene alles behalve voor de liberale partij gunstige uitkomstwant het prestige en het vertrouwen, dat de partij genoot, is door de laatste verdeeldheid zeer verzwakt, zoodat de hoofdleiders der partij hun roem hebben overleefd, juist omdat zij door personen en zaken te vermengen op eene onhandige wijze hare beginselen soms in toepassing brachten. Air. Groen van Prinsterer mag niet nalaten bij de aanstaande verkiezingen zijn gezag en invloed te doen gelden in het belang eeuer schoolwetsherziening, en zoo zullen verschillende vanen wor den opgestoken die de hoofdvlag zullen bedekken en waar lijk geen tropee kunnen vormen ter eere van de constitu tioneele monarchie. Die het wel meent met de constitutioneele richting acht met haar belang in den tegenwoordigen toestand in strijd zoowel de ontstane kabinetsquaestie als de ontbinding der Tweede Kamer. Prof. Gelzer zegt: die politische Wieder- geburt fangt da an, wa die individuellein Selbsterkennt- nisz." Z. M. heeft benoemd tot leeraar aan de rijks-hoogere burgerschool te Groningen E. Hallidaytot not. binnen het arrond. Hoorn, ter standplaats de gemeente Nieuwendam, T. H. P. M. van Yeersen cand.-not. te Hoorn; - op ver zoek, eervol ontslag verleend aan A. Marcus, als burgem. der gem. Nijkerken aan de hoofdcommiezen bij het Dep.

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1