Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. kiezingen het Kabinet ten toon te stellen als onwaardig om aan het Bewind te blijven, nu de Koning en Zijne raads lieden het tegenover de Volksvertegenwoordigers in het ge lijk. stelt. De Nederlandsche Natie is nog zoo koningsge zind en zoo weinig constitutioneeldat het niet onderscheidt en daardoor niet zoo op de hoogte isom te beslissenof de Koning daarin verkeerd handelt; want bij al den eerbied dien we koesteren voor de onschendbaarheid des Konings, de daad der ontbinding rust toch op een beslissing die niet is in het voordeel der 39 leden van de Tweede Kamer, die vóór de motie hebben gestemd. En de constitutioneele partij heeft er toch belang bij, dat hare beginselen ten aanzien van het Koningschap worden gehuldigd en gehandhaafd, zoodat zij weerklank vinden in het geweten .der Natie Z. M. heeft tot leden der Commissie voor de zaken der Protestautsche kerken in Ned. Oost- en West-Indië be noemd den heer C. Krabbe, predikant te Leiden, en I. D. van Herwerden oud-resident in Nederl.-Indië- en tot bui tengewone leden Jhr. A. Klercksecretaris-generaal bij het Departement van Marine, en Ds. J. A. Schuurman Jz., pre dikant te 's-Gravenhage. De audiëntie van den Minister van Marine zal op Vrijdag 5 dezer niet plaats hebben. Het Godsdienstig Weekblad de Heraut is van gevoe len dat de motie van den heer Keuchenius zeer gewichtige constitutioneele vraagstukken raakt en het gezag des Konings schijnt aan te randen en het regeeren op de Tweede Kamer over te brengendat onmogelijk de bedoeling van den heer Keuchenius kan zijn. Gelooft de regeering, - en zij doet dat, - dat het gezag des Konings door dit votum der Ka mer is aangerand, dan blijft haar geene keuze, dan moet zij de Kamer ontbinden, en op den voorgrond stellen, dat zij de reehten des Konings verdedigt tegenover de aanma tigingen eener liberalistische meerderheid. Indien de Kamer de rechten des Konings miskent dan moet zij en niet Oranje wijken. En dan is het waar, dat als Nederland kiezen moet tusschen het gezag van OraDje en de oppermacht eener meer derheid in de Kamer de uitslag niet twijfelachtig kan zijn. De Tijd, een Noord-Hollandsch B. C. blad, zegt: nDe Kamer is bezig het regeeren onmogelijk te maken //Ik kan niet regeeren en gij moogt niet regeeren" is de schering en inslag van het jongste debat, dat wellicht de Kamer inte resseert maar het publiek verveelt en een debat van die soort is, welke den ondergang van het land kunnen voor bereiden." De vrijzinnige dagbladen stemmen allen overeen in het gevoelendat door het aannemen der motie de hande lingen der Ministers in de zaak van Mr. P. Mijer als Mi nister van Koloniën en als benoemd Gouverneur-Generaal van Ned. Indië worden afgekeurd. Nadat de heeren Swaan en Van Heyningen ten ge noegen van den Minister van Binnenl. Zaken hebben doen blijken dat het kapitaal voor den aanleg der hun gecon- cessioneerde werken (zeehaven van Scheveningen en Spoor wegen) genoegzaam verzekerd en het waarborg-kapitaal was aangevuld heeft de Minister de concessie definitief verleend. Dinsdag avond zijn te 's-Hage serenades gebracht aan Graaf van Zuylen van Nijevelt, Minister van Buitenland- sche Zaken aan Jhr. de Casembroot en Baron van Zuylen van Nijevelt, beiden leden voor 's-Gravenhage van de ont bonden Tweede Kamer, en aan Jhr. Gevers Deijnoot, bur gemeester der residentie. Er werden verschillende vader- landsche liederen gezongen. Een groote menigte was op de been. De heeren, die de serenades ontvingen, betuigden daarvoor hunnen dank. Dinsdag avond trof Brummeler brievenbesteller van Scheveningen naar 's-Hage, een verschrikkelijk ongeluk, daar hij plaats wilde nemen bij den koetsier van de railroute der Engelsche maatschappijmet het treurig gevolg dat hij uit gleed en met beide beenen onder de wielen geraakte, zoo dat die verbrijzeld zyn. Reeds is een been afgezet. De 3 7ste gewone algemeene vergadering der maat schappij tot bevordering der Toonkunst is beschreven te Am sterdam tegen den 23sten October aanst. Onder de vraag punten ter behandeling opgegevenbehooren die tot uitbrei ding der volks-concertende bevordering van gemengde koorenen de verbetering van het volksgezang. Uit de opgaven in de Staats-Courant, betreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de week, beginnende den 16den September en eindigende den 22sten September, blijkt, dat er in die week zijn aangetast 681, aan de ziekte gestorven 25 0 afgemaakt 53, hersteld 86, aan het einde der week nog ziek 292 runderen; terwjjl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 5 8,031 aan de ziekte gestorven 24,709 afgemaakt 10,586, hersteld 22,139 en nog ziek 5 97 runderen. De Staats-Courant behelst de volgende berichten van veeartsen, loopende over de week van 16 tot 22 Sep tember. In de gemeenten 's-Gravenhage, Stompwijk, Voorburgen Rijswijk is de veetyphus afnemende. Slechts enkele gevallen deden zich in deze streek voor. Te Sassenheim brak hij onder eenen nieuwen koppel uit. Ook te Katwijk en Warmond werden eenige runderen aan getast. Te Alphen bedroeg het getal aangetasten minder dan in de voorafgegane week. Te Oudshoorn, Hazerswoude, Ter Aar en Nieuwkoop breidde de ziekte zich weder uit. Te Zwammerdam zijn zeven runderen aangetast, die al* len zijn afgemaakt. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's-Hage zal Donderdag avond worden ten tooneele gevoerd de opera comique le Songe d'une nuit d'été, voorafgegaan door de opera comique le Maitre de Chapelle. Den 28sten September bemerkte een der Gemeente raadsleden te Zelhemna afloop der raadsvergaderingdat de woning van den burgemeester Pool in lichtelaaie vlam stond. Met zeer veel moeite gelukte het den aanwezigen raads leden om het archief der gemeente te redden, doch de in boedel van den burgemeester is grootendeels eene prooi der vlammen geworden. De oorzaak schijnt onbekend te zijn. Tengevolge der heerschende tijdsomstandigheden is dit jaar geen Algemeen Nationaal Zendingsfeest gehouden, ge lijk vroeger te Wolfhezen en te Maarsbergenmaar daardoor is ook het weldadig doel verloren gegaanwaartoe zulk een feest ook dienstig is. Die teleurstelling heeft in het leven geroepen het plan tot het houden eener Groote Algemeene Bazar, ten behoeve der Zending in de maand December aanstaande binnen Amsterdam. Alle vrienden en begunstigers der Zendingszaak worden in de gelegenheid gesteld daartoe bij te dragen. Kleedingstukkenhandwerken, voorwerpen in goud en zilver, dingen van huiselijk gebruik, boekwerken alles wat verkoopbaar is, wat eenige waarde heeft, hoe ge ring ookgiften in geld tot vermeerdering der opbrengst worden met erkentelijkheid ontvangen. De boekhandelaar Rensink zal die in ontvangst nemen voor Leiden en om streken. Te Warder (cl. Edam) is, wegens het bedanken van den candidaat H. J. van Nouhuys, tot predikant bij de Hervormde gemeente beroepen de candidaat J. E. Moltzer. Heden Woensdag werd de 292ste gedenkdag van Leidens ontzet gevierd met eenige openbare volkivermake- lijkheden op het plein der Ruïne, door de zorg van het Gemeentebestuur onder directie van den heer D. Bamberg den oude, daartoe ingericht. Tooneelvoorstellingengymnas tische kunstverrichtingen, goocheltoeren en carousels hielden van 12 tot 4 uren het talrijk publiek bezig, terwijl de mu ziek der Schutterij zich tot afwisseling liet hooren. Alles had met de meeste orde plaats, begunstigd door het schoone weder, terwijl personen van allerlei stand en rang zich op het Ruïneplein hadden vereenigd. 's Morgens en 's avonds werden de godsdienstoefeningen in de Hervormde en Afgescheidene Gereformeerde Kerkge bouwen en in de zaal der Vereeniging voor Christelijke be langen druk bezocht door hendie de verlossing uit den bangen nood Godsdienstig wilden herdenken. Hamburg wenscht, naar men zegt, het Holsteinsche vlek Wandsbeck, dat slechts een mijl van die stad is ver wijderd en met de voorstad St.-Georg door een bijna onaf-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2