De Kabinetsquaestie. N0. 2039. Donderdag 4 October. A°. 1$(?6. slissing eerst dan te pas komt, wanneer aan de Ministers het regeeren onmogelijk wordt gemaakt. leidscOagblad: Deze Courant verschijnt eiken dagbe halve Zon- en Feestdagenen kost voor Leiden 1.95, en franco per post ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Nom- mers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage, Delit, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 m.; I u. 24 m.; 3 u. 42 ra.; 6 n. 6 m.; 9 a. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 34 m.; 10 u. 12 m.; 11 u. 54 m.; 3 u. 1 in.; 4 u. 45 m.; 9 u. Op Zon- en_Feestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 u. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u,, de overige dagen5 u.j van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden, Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Poitbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorg. te 7 u. 45 in. en te 11 'a namidd. te 3 u. 35 m. 'savonds te 7 u. 55 m. en op do Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u.35 m.'s namiddags. Oost-Indisohe Landpost. Over Southampton, 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsten van elke maand. RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 uren's av. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 7 's m. tot 10 u. 45 ra. av. Zittingen ran het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdagte 11 nten. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie ms Fabricage des Zaterdags van 11uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dadelijks van 104 uren. - Thesauriedagelijks van 102 uren.-D« Gemeente-Arehiteci is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 'smorgens 12l uren. Kantoor der In- en Ditgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9luren en van 36 uren; van's-Rijks Direote Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren. van Zagal, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hjpotheken en het Kadaster, van 94 uren. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels/0.75. Iedere regel meer 12J. Cts. Geboorte-, hu welijks- en doodberichten van l-4regels/0.90. Iedere regel meer 15 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 35 Cts. De kiezers in het hoofdkiesdistrict Leiden zullen eerst daags, even als die in al de kiesdistricten des Rijksweder worden opgeroepen tot de stembus voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten -Generaal. Nadat on geveer vier maanden geleden de gewone twee-jaarlijksche verkiezing van de helft heeft plaats gehad, zal zulk3 op nieuw moeten geschieden voor het geheele personeeldoor de ontbinding der Tweede Kamer. En wat daarvan aanleiding en oorzaak was: 't is niet zoo gemakkelijk te zeggen, zon der partijdig te worden, even als het niet buiten moeilyk- heid is, juist te bepalen, wat bij de buitengewone verkiezing voor de kiezers de beweegredenen moeten zijn waarom zij in overweging zullen nemenof zij dezelfde of andere leden moeten verkiezen. De aanleiding en oorzaak van de ontbinding is een ge schil, dat ontstaan is in de Tweede Kamer over de benoe ming van den Minister van Koloniën, Mr. P. Mijer, tot Gouverneur-Generaal van Neerl.-Indië- een betrekking hoog aanzienlijk en zeer voordeelig, waarop steeds velen azen; en met dat azen gaan gewoonlijk handelingen gepaarddie men aiet altijd zoo duidelijk ontdekt. Genoeg is het evenwel, dat de Koning de keuze heeft, de benoeming doet en daar van aan niemand verantwoording schuldig is. De Koning ia onschendbaarde Ministers zijn verantwoordelijk. De uit voerende macht berust bij den Koning; de Koning heeft het °pperbestuur der Koloniën en bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen. De Koning benoemt de hoofden van Mnisteriëele Departementen en ontslaat deze naar welgeval- ten. Alle Koninklijke besluiten en beschikkingen worden door feu hunner medeonderteekend. Hunne verantwoordelijkheid w°rdt geregeld door de wet. In de zitting der Tweede Ka- mer van 11. Donderdag is met 3 9 stemmen van de 62 aan wezige leden een voorstel van den heer Keuchenius aange ven om die benoeming af te keuren. Die verklaring hebben de Ministers zich zóó aangetrokkendat zij aan 8Konings beslissing hebben onderworpen of zij zullen af deden of blijven. En als we ons thans plaatsen op een zeer bescheiden en nederig standpunt met de Grondwet in de band, dan zouden wij van meening zijn, dat zulk eene be Dat kan nimmer door motiën geschiedenwant zelden of nooit is een Kabinet afgetredentengevolge van een motie hoe beleedigend ookwant eerst danwanneer een wets ontwerp werd verworpenliet men de taak aan een ander over. Er zijn motiën geweest en voorstellen verworpenook ouder een liberaal Ministerie, zooals herhaaldelijk van een bouwcommissie eu niet lang geleden van een Rijkscommis saris bij de Kanaalmaatschappij, die ook met moeilijk te verdedigen handelingen gepaard gingen maar zonder gevolg bleven. Maar het is reeds lang opgemerkt en het blijkt op nieuw, dat het Nederlandsche parlement, ofschoon constitu tie en toestand verschillen zich eenigermate schikt naar de Engelsche gebruiken; maar zulk eeu naaperij treft zelden doel. 't Heeft ons zeer verbaasd, dat de constitutioneele partij in de Tweede Kamer zich zoo gereedelijk aansloot aan den vertegenwoordiger der anti-revolutionaire partijdie zij in zake van het bijzonder onderwijs alleen hadden laten staan en laten praten, 't Moest haar toch in de oogen springen dat wanneer op dat aambeeld gestadig werd geklopt, het was om ter zake van ondervonden teleurstelling een Minis terie te bestrijdenwaarmede de anti-revolutionaire partij overigens meer homogeen was dan met de liberale partij. Wy gevoelen onze minderheid tegenover zoovele notabilitei- ten als in de Tweede Kamer zich schaarden aan de zijde van den Voorsteller der motie, maar, daargelaten of deze getrouw is gebleven aan het programma der Arnhemsche anti-revolutionaire kiesvereenigingzij het ons vergundals behoorende tot de constitutioneele partijonze twijfel te op peren, of het voor de leden dier partij wel geraden was, om een motie te ondersteunen, die in meerdere of mindere mate den schijn hadofschoon niet de bedoelingom de rechten des Konings aan te randen ten aanzien van benoe ming van ambtenarenen wel van een koloniaal ambtenaar. Er was en kwam overvloedig gelegenheidom een con servatief Ministerieals men dat wildete bestoken en te bestrijden; en dat kon op een meer rechtschapen en flinke wijze geschieden dan met een motiedie de kenmerken draagt van een persoueele vete en die het ten minste aan de dagbladpers moeilijk maakt, om bij de aanstaande ver-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1