De derde October. N°. 2035. Woensdag 3 October. Binnenlandse!) Nieuws. Prijs der Advertentiën, 1-6 regels fO.76. Iedere regel nicer 12^ Cts. Geboorte-, hu welijks en doodberichten van l-4regels/0.90. tedere regel meer 1 5 Cts. Bekendmakingen van genootschappen 5 Cts. Zegelrecht 36 Cts. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en ko9t voor Leiden 1.95, en franeo per po9t ƒ2.80 in de drie maanden. Afzonderlijke Norn- ■ners Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's-Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 38 m.; 10 u. 15 in.; 1 u. 24 in.; 3 u. 42 m 6 m. 6 m.; 9 u. 5 m.; oaar Haarlem en Amsterdam; te 8 u. 34 m.j 10 u. 12 m.; LI u. 51 m.; 3 u. 1 u.; t u. 46 m.; 9 u. Op Zon- enljFeestdagen van 's-Gravenhage naar Leiden: te 10 a. 25 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haveu) naar Amsterdam, Maandag ochtend 4 u., de overige dureu 5 u.; van i insterdim Bee-rebpt) naar Leiden Maandag n./m. 2 u. 30 m. de overige dagen te 3 uren. Des Zondags buiten dienst. Postbusliohtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorg. te 7 u. 45 m. en te LI u 'suamidJ. te 3 u, 35 m. 'suvonds te 7 u. 55 m. en op do Zondagen alleen te 10 u. 50 ra. eu 3 u. 35 m. 's namiddags. O,nt-Imlisobe Laadpost. üver Southampton, 1 en 17 over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand.West-Indisohe den 14 en voorlaatsteu van elke maand. RijLs-Telegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 's m. tot 9 men 's av. Spoorweg-Tele-raaf dagelijks van 7 u. 's m. tot 10 u. 45 m. av. Zittingen *an het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Douderdagte 11 men. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. -Burgemeester, Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. - President der Commissie tan Fabricage des Zaterdags var 111 uren. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open da lyks van 104 uren. - Thesaurie, dagelijks van 102 uren,-De Gemeente-Architect is te spreken op het Raadhuis, eiken werkdag van 's morgens 12 1 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Reohleu en Aooijnzec dagelijks van 91 uren en van 36 uren; vaaRijUa Directe Belas tingen, Maandag, Diusdag, Woensdag au Donderdag van 92 uren. vaa Zegel, Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kedeete- van 9 <- uren. Toen de Leidsche Secretaris Jan van Hout met het jaar 1601 een nieuw dienstregister aanlag, begon hij met de volgende regels daarin te schrijven //Al 't suyr geweenby U gemeenzoo lang geleen, verdragen WilHeeralleen't werd U gebeen in 't jaar van eenafvagen Want anders geen ons mach bevreen van schuld en peen en plagen Hij was een mandie het beleg van Leiden met al zijn jammer en ellende bijgewoond en een zeer werkzaam deel genomen bad aan alles wat de regeering in dien ban- gen tijd had te verrichten. Zonder Jan van Hout als Secre taris was de Burgemeester Van der Werf niet geweest, wat hij was en zijn naam niet vereeuwigd. //Met naers- ticheyt ende vlyt bediende hy het secretarisschap dezer Stede Leyden van den jare 1664 totten jare 1609, ten welcken tyden hy salichlicken in den Heere ontslapen is, op ten 12 dach des wiutermaents December naemiddachs omtrent drie uyren2 dagen te voren als hij 6 6 jaren out soude geweest zijn." Als zulk een man van buitengewone veerkracht, de moeilijkste tijden doorleefd hebbende, voor zijn taak bere kend en wat hy in zijn betrekking deed, blijkens het ar chief, zijns gelijken nog niet heeft, met zulke woorden een nieuw jaar aanving, dan is het onbetwistbaar, dat kloek moedigheid en veerkracht, standvastigheid en onverschrok kenheid gepaard kunnen gaan met een ootmoedig vertrou wen op de almacht Gods en misschien daarin de grootste en de zekerste waarborg vinden. Elke derde October geeft bij herdenking aan de redding uit den hoogsten noodin bange tijden ook die het te genwoordig geslacht beleefde, een ernstige les bij een dank bare herinnering. De zegenrijke vrucht van een ondervon den uitredding onder klimmenden nood openbaart zich vooral in een ooimoedig vertrouwen op 's Allerhoogsten machtigen arm bij dreigend leed en gevaar. Bange tijden hebben wij beleefd sedert wij den laatsten gedenkdag van Leidens ontzet vierden; - jaram'ren van al lerlei aard liepen te zamen om neergebogen en verontrust te zijn. De gezichteinder is nog niet helder en de toekomst blijft nog altijd onheilspelend al is het ook dat geruchten van oorlogen zich van ons verwijderen, ziekte onder mensch en vee afneemt, handel en nijverheid meer in beweging komen. Onze vaderen hebben snerpendev leed doorworsteld, grieven- der verlies doorleefdheviger strijd naar lichaam en geest doorstreden. De Secretaris Van Hout heeft tie ellende van nabij gezien en ondervonden; miskenning eu vergui zing, laster en kwaadwilligheid vielen hem vooral ten deel, omdat hij zich niet voegen kon naar de eischen eener fac tie, die den hoogsten toon voeren wilde, terwijl hij het ge zag van wet en orde handhaafde tegen elk die het trachtte te bestrijden en te ondermijnen. Veel was //het suyr geween, bij hem geleen," maar hij behoorde ook tot hen, die de overtuiging gaven, //dat sy den laetsten droppel huns bloets voor zoo godlicken ende eerlicken saeken als sy by de handt genomen hadden sullen opzetten." Van hem zegt Dousaten aanzien van ontdekte raadslagen tegen de Regeering; //Gij Van Hout, gij hebt het eerst den raad, den dag, het uur, de plaats en wijze der samenspanning gehad; zoo hebt gij alom, op bruggen en straten, de wachten kunneu doen te wapen komen en mij, en mijnen bloedverwant gelegenheid gegeven ons voor de vijandelijke lagen te hoeden." Jan van Hout was een man van gelijke beweging als wij en wat hem sterkte onder het felle leed dat hij lorsc'h- tewat hem moed eu kracht gaf in hangen nood en bij dreigend gevaar, dat is nog dienstig voor de kinderen dei nde eeuw, om te verdragen het lijden, om afwending te vragen en aan God alleen de macht toe te kennen tot be vrijding van schuld en pijn en plagen. Bij het ten einde spoeden van het zoo rijk in ervaringen van allerlei aard bijna doorworstelde jaar 1866 is de ge denkdag van eLeidens ontzet op 8 October en het voorbeeld van Jan van Hout een krachtvol middel tot openbaring van voorva derlijke geloofsmoed en onbezweken trouw aan roepingen plicht. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. H. A.-M. van Asch van Wijck, op zijn daartoe gedaan verzoek, met den lsten de-

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 1