van eiken streven om hare school uit een religieus oogpunt boven de godsdienstige scholen te doen verkiezen." 3°. //Alleen door groote bevangenheid kan men de Staats school welke wegens de bestaande emorme geloofsverdeeld heid slechts het profane onderwijs verzorgt en het gods dienstig onderricht aan particulieren en gezindheden eerbiedig overlaat, afschuwelijk noemen. Te eischendat de Staat, wegens de onmogelijkheid van iets anders dan godsdienst- looze scholen te gevenin zake onderwijs zal abdiceeren is met het oog op den geheelen nog zeer treurigen toestand der samenleving ongerijmd. Dat iemand de godsdienstige ge mengde school verkiest boven de scheiding van profane school en afzonderlijk godsdienstig onderricht, wie zal het wraken Maar als iemand de profane waarlijk godsdienstlooze Staats school afschuwelijk noemt, is dan zijn oordeel niet on gerijmd? - Noch het catholiekenoch het orthodox-pro- testantsche geloof verzet zich tegen het gemeenschappelijk onderwijs in profane kundigheden met eerbiediging van het onbetreden gebied van den godsdienst en de godsdienstige be schouwing. - Personen van elke richting, ook de meeste oprechte Christenen kunnen voor zooverre zij hier of daar geene door hare bij voorkeur verlangde godsdienstige scho len kunnen verkrijgen genoegen nemen met de scheiding en met de godsdienstlooze Staatsschool, als het best voor- handene en het eenige wat de Staat geven kan." Door wijlen mej. de wed Littooy is aan kerkvoogden der Hervormde gemeente te Klundert vermaakt de som van f 800 om daarvoor aan te koopen twee zilveren schenk kannen ten dienste van het H. Avondmaal. Ook is door haar gelegateerd de som van f 1000 aan het diaconiefonds, alles vrij van successierechten. De spoorweglijn Venlo-Eindhoven is heden Maandag geopend zoodat men thans met den eersten trein van Leiden naar Rotterdam over Helmond te 7 f uur te Maastricht kan zijn. Donderdag avond omstreeks half twaalf ontstond er brand in de woning van A. Spierings, gelegen in de Hey- straat onder 's-Grevelduin-Capelle. De woning brandde tot den grond toe af. Van het zich daarin bevindende huisraad is niets gered hebbende de bewoners ter nauwernood de gelegenheid gehad zich zeiven te redden. Een en ander was verzekerd tegen brandschade te 's-Bosch. De oorzaak is onbekend. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zater dag des namiddags te 6 uren 7 0°, des avonds te 8 uren 5 8°, te 10 uren 6 6°. Zondag morgen te 5 uren 54°, te 8 uren 59u, 's middags te 12 uren 67°, 's namiddags te 4 uren 67°, te 5 uren 6 6°, te 8 uren 5 7°, te 10 uren 54°. Maandag morgen te 6 uren 54°, te 8 uren 5 9°, 's namiddags te 12 uren 7 0°, te 4 uren 6 8°. Buitenlandse!) Nieuws. Dezer dagen is het aan de Koningin-weduwe van Spanje toebehoorend meubilair, afkomstig uit het vroeger door haar bewoonde paleis Albani, in het openbaar aan de meestbiedenden verkocht. Dit paleisdoor haar indertijd aan gekocht, werd op vorstelijken voet ingericht; 5 millioen frs. werden er aan te kosten gelegd. Koningin Maria Chris tina wil voortaan niet meer in Rome wonen om geen andere reden dan omdat de Hertog van Rianzares bij zijn jong ste bezoek niet overal een gunstig onthaal vond en zij zelve op het vaticaan niet zoo hartelijk meer ontvangen werd als vroeger. Het paleis Albani zelf heeft zij bestemd voor de dochter uit haar tweede huwelijk, die met prins del Drago in den echt trad. In den toren der kerk te Badenweiler is een doo- dendans als muurschildering ontdekt. Men houdt dit voor den oudsten Duitsehen doodendans; hij is in het Fransche genre. Den 22sfen Sept. is Dr. Damerowdirecteur van het provinciaal krankzinnigen-gesticht bij PI al le aan de Saaie, over leden. Hij was een der uitstekendste beoefenaars der psy chiatrie. Hij was 6 8 jaren oud. In de vorige week is Richard Baldwinbijgenaamd de Iersche reus (hebbende een lengte van 6 vt. 5 d.), onder een verbazenden aandrang - van volk naar Nottingham ver trokken, om den bekenden Marsden te bevechten. De boks- partij zal plaats hebben om 100 en de blauwe ceintuur. De Lord-Mayor van Londen heeft in een vergadering van het bestuur der Londensche weldadigheids-commissie den toestand van Britsch-Indië ter sprake gebracht, waar dui zenden tegenwoordig letterlijk van honger sterven en in Calcutta alleen 20,000 personen op kosten der openbare weldadigheid leven. Hij meende Rat, nu de cholera in het Oostelijk gedeelte van Londen begon te verdwijnende Lon densche liefdadigheid zich naar Indië moest wenden. Zijne reden is met grooten bijval aangehoord, zoodat waarschijn lijk weldra te Londen fondsen zullen bijeengebracht worden om in den nood van Indië, die, vreest men, nog maanden zal aanhoudenverlichting te brengen. Een dagblad te Dublin meldt dat een pachter een proces heeft ingesteld tegen lord Portalingtonaan wiens weerkundige voorspellingen men in Ierland veel geloof hecht. Genoemde pachter vraagt aan het gerechtshof om lord Por- talington te veroordeelen tot de betaling van de waarde van het hooi, dat door den regen geheel bedorven is en hij niet had binnengehaaldzich verlatende op de voorspeilingen van schoon weer, door den edelen meteorologischen lord gedaan. Uit Alexandrië is bericht ontvangen dat op de rivier de Nijl een vaartuig is omgeslagen, aan boord waarvan zich een Engelsche familie bevond. Met uitzondering van een jong meisje, hetwelk door een Arabier werd gered, zijn al die personen verdronken. Eenige belangstellenden hebben toen er op aangedrongen, dat er naar de lijken zou gezocht wor den doch de Arabieren waren daartoe niet te bewegen. Eenige dagen daarna vond men de lijken van den vader en van een dienstbode en vervolgens vonden eenige Grieken ook het lijk eener andere dienstbode, waarvan een paar vin gers en gedeeltelijk ook de ooren waren afgesnedenhet welk vermoedelijk was geschied om de ringen en oorringen meester te worden. Toen de Grieken dit lijk aan wal brach ten en wilden begraven, kwamen een aantal Arabieren er op af en noodzaakten hen het lijk weder in de rivier te werpenten einde er geen bewijs van den roof zou voor handen zijn. De Engelsche Consul heeft daarop een aanklacht bij den Onder-Koning ingediend. De sheik van het dorp al waar de daad heeft plaats gehadheeft een aanzienlijke som geboden om gedaan te krijgen dat aan de zaak geen ge volg zou worden gegevendoch de Engelschen hebben elk voorstel van dien aard bepaaldelijk van de hand gewezen, in het vertrouwen dat het gouvernement de zaak ten strengste zal doorzetten. Het verslag van een scheepsharddraverij van China naar Londen moet voor den handel, en vooral voor zeelie den, interessant zijn. De //Daily Telegraph" meldt daarom trent het volgende: Drie schepen, de //Taeping," de //Arial" en de //Serica," vertrokken van Foochowfoo met de eerste ladingen thee op 30 Mei jl.j die schepen zeilden gedurende 99 dagen genoegzaam naast elkander om het hardst en kwa men met een tusschentijd van nog geen 2 uren te Londen aan. De //Taeping" en de //Arial" kwamen op hetzelfde uur in het gezicht van de Engelsche kust, kregen gelijktijdig loodsen aan boord bij de Singels en stoomslepers bij Duins. Uit louter toeval trof de //Taeping" den krachtigsten sleper en kwam daardoor een half uur voor de //Arial" en l3/4 uur vóór de //Serica" in de docks. Men moet zeeman zijn om te kunnen beseffen, welke mate van kunde, inspanning, volharding, enz. bij zoodanige harddraverij van 16,000 En gelsche mijlen behoort. Aan dezen wedstrijd was een be langrijke belooning verbonden. De Alderman Gabriel is verkozen tot lord-mayor van Londen. De tijdingen betreffende de overstroomingen in Frank rijk luiden gunstigeroveral blijft het water zakkende. - De Seine is echter op verschillende plaatsen buiten de oevers getreden zoodat men in de omstreken vau Parijs onder wa ter zit, - De berichten omtrent den hongersnood in Britsch- Indië luiden voortdurend hoogst ongunstig. De voormalige Keurvorst van Hessen zal weldra zijn kasteel te Hanau betrekkenwaar hij een geruimen tijd denkt te blijven. Mevrouw Ristori geeft thans voorstellingen in de Ver* eenigde Staten. Volgens de van daar ontvangen berichten, V

Leidsch Dagblad | 1866 | | pagina 2